Javor mléč (javor mléčný, Acer platanoides) | e15.cz

Javor mléč (javor mléčný, Acer platanoides)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Často bývá pěstován v parcích a zahradách a to v řadě kultivarů lišících se zejména vzrůstem či tvarem nebo barvou listů.

Čeleď: Aceraceae - javorovité
Rod: Rod Acer zahrnuje asi 150 druhů, které rostou převážně v mírném a subtropickém pásmu severní polokoule, jen ojediněle v tropech nebo na jižní polokouli.

Popis


Strom až 36 m vysoký s široce oválnou až kulovitou korunou. Kmen až 1 m v průměru, borka za mlada světle šedá a hladká, později tmavě šedá až načervenalá a podélně brázditá. Listy vstřícné, dlouze řapíkaté, dlanitě laločnaté, každý lalok s několika zuby zakončenými ostrou špičkou, řapík při utržení roní bílé mléko. Květy v koncových chocholících, 5četné, zelenožluté, vykvétají před rašením listů. Plodem je dvounažka s velkými vodorovnými křidélky. Kvete v IV až V.

0:normal690:true:trueStanoviště


Listnaté lesy a háje, společně s duby, lípami, buky apod., na půdách minerálně bohatých, výživných, hlinitých, čerstvě vlhkých, stanoviště polostinné.

Rozšíření


V ČR roztroušeně od nížin po pahorkatiny, více ve středních a východních Čechách a na Moravě vyjma její severní části. V Evropě roste na severu až po cca 64° severní šířky a na východě až po Ural.

Užití


0:normal690:true:trueTvrdé a trvanlivé javorové dřevo je užíváno k výrobě nábytku, hudebních nástrojů apod.

Pěstování


Často bývá pěstován v parcích a zahradách a to v řadě kultivarů lišících se zejména vzrůstem či tvarem nebo barvou listů.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video