Jsou vaše okna připravená na zimu? | e15.cz

Jsou vaše okna připravená na zimu?

Inzerce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zima je za dveřmi. Pokud nemáte vaše plastová či dřevěná okna seřízená a připravená na zimu, máte nejvyšší čas. Až udeří mrazy, bude na údržbu již pozdě.

Správné seřízení oken

Pouze správně seřízená okna poskytnou optimální izolační vlastnosti. Okna by neměla nikde drhnout, okenní kličkou by mělo jít lehce pohybovat. Ideální doba pro seřízení oken je podzim, kdy je malý rozdíl venkovní a pokojové teploty. Pokud jste okna nestihli seřídit, máte nejvyšší čas, zatím totiž výrazně nemrzne. Seřizování oken v mrazech rozhodně nelze doporučit, protože jen těžko nastavíte optimální přítlak.

Pokud máte nová plastová nebo dřevěná okna, měla by být osazena kvalitním celoobvodovým kováním. Jeho výhodou je, že seřízení je velice snadné a zvládnete ho sami s pomocí imbusového klíče a návodu od výrobce. Pokud si na to netroufnete, měl by vám tyto služby nabídnout dodavatel oken.

Autor: Ženy - E15

Mají vaše okna v pořádku těsnění?

Až budete okna seřizovat, nezapomeňte prohlédnout také těsnění. Jak u plastových tak dřevěných oken může dojít k opotřebování nebo ztrátě pružnosti těsnění. Pokud zjistíte, že je těsnění porušené, ztrouchnivělé nebo dokonce vytržené z profilu zajistěte si servis. Taková okna nejen že nebudou plnit izolační funkci, ale mohou se také poškodit.

Výměna těsnění není složitá, ale musíte přesně znát velikost, tvar i pružnost těsnění vhodného právě do vašich oken. Jistotou je zakoupit těsnění přímo u vašeho dodavatele oken, případně si ho nechat vyměnit. V případě, že byste do oken „nacpali“ větší těsnění, mohli byste v krajním případě i poškodit profil a okna by nešla ani správně seřídit. Toto platí obecně jak pro plastová okna, tak pro dřevěná eurookna.

Čeká vás ještě mytí oken před Vánoci?

Pokud je před vámi ještě vánoční úklid spojený s mytím oken, nezapomeňte, prohlédnout také odtokové otvory v dolní části okenního rámu. Velice rády se tam ukrývají mušky a broučci, pokud otvor ucpou, nemá případná vlhkost ze stékajícího deště či sněhu kudy odtékat. V případě, že jste ještě nyní prováděli nějaké zednické práce nebo jste malovali, věnujte správné očistě oken ještě větší pozornost.

Dřevěná okna vyžadují přeci jenom trochu větší péči o povrchovou úpravu než plastová okna, která stačí umýt. U dřevěných oken většinou výrobci doporučují alespoň dvakrát v roce použít ochranný balzám na lazuru. Ten zacelí případné trhlinky a tak bude dřevo účinně chránit. V případě, že jste nestihli ošetření balzámem na podzim, ponechte to raději až na jaro. Ošetření balzámem by rozhodně nemělo být prováděno, pokud je venkovní teplota nižší než 5°C.

Autor: Ženy - E15

Nezapomeňte i v zimě větrat

Rosení oken v chladném zimním počasí předejdete účinným větráním. Zejména v místnostech s vyšší vlhkostí nebo tam, kde je více květin je potřeba účinně větrat a mít nastavenu správnou pokojovou teplotu. Chladné a vlhké místnosti jsou ideálním místem nejen pro rosení oken, ale také tam snadno může dojít ke vzniku plísní. Nejúčinnější je intenzivní a kratší vyvětrání. Vzduch se rychle vymění, vlhkost se sníží a nedojde k ochlazení stěn pokoje. Větrat v zimě na dlouho otevřenou ventilaci není ideální, protože může dojít ke zbytečnému prochlazení stěn, což nepřinese úsporu tepla.

Nezapomeňte proto ráno krátce a intenzivně vyvětrat v ložnici. V kuchyni či koupelně vás vlhkosti nejlépe zbaví odsávače par. Tam, kde pěstujete květiny, je také dobré častěji intenzivně vyvětrat.

Zima obvykle prověří kvalitu oken i jejich údržbu. Využijte proto ještě příznivé současné teploty a připravte svá okna na to, až udeří mrazy.

Autor: Inzerce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video