K pořádné práci v kuchyni je potřeba kvalitní nůž | e15.cz

K pořádné práci v kuchyni je potřeba kvalitní nůž

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Známé rčení „bez cibule neuvaříš“ neobstojí bez pořádného nože. Zkrátka, k pořádné práci v kuchyni je potřeba kvalitní nůž. Vyznáte se, který je vhodný na krájení, porcování a víte jak se o nože správně starat?

 

Nůž musí padnout do ruky


Zdá se úplně jednoduché koupit kuchyňský nůž, ale napadlo vás někdy, že vybírat jen podle toho jak nůž vypadá je trochu málo? Tak třeba rukojeť, bývá dřevěná nebo plastová, tvarovaná tak, aby se dobře držela. Dřevo je samo o sobě teplé a příjemné, ale z nekvalitního materiálu rukojeť praská, což se u plastových většinou neděje. Kromě toho, nůž s dřevěnou rukojetí nikdy nepatří do myčky. Po použití se má nůž co nejdříve očistit a osušit.

Než materiál rukojeti je důležitější její tvar podle velikosti a tvaru dlaně. Nůž se musí držet pohodlně, nesmí být příliš těžký ani robustní. Dobře tvarovaná rukojeť umožňuje pevný úchop nože, což krájení usnadňuje a je bezpečnější, než když nůž do dlaně nesedne. Proto než nůž koupíte, vyzkoušejte jak do dlaně sedne a zda není příliš robustní.

Který nůž je lepší? Z ocele nebo keramický?


Čepele nožů mohou být z různých materiálů, ale vždy platí zásada, čím je ostří tvrdší, tím déle vydrží. Čepele z uhlíkové ocele jsou pružné, dobře se brousí ale jejich nevýhodou je, že podléhají snadné oxidaci, takže potřebují neustálou údržbu, hlavně při krájení„kyselinotvorných“, například zeleniny a ovoce. Nože s čepelí z takzvané nerezavějící oceli korozi sice nepodléhají, zato se špatně brousí, neboť materiál je velice tvrdý. Pak nezbývá než nože nechat odborně nabrousit.
V současné době jsou velmi oblíbené nože keramické. Bývají velmi ostré, nepodléhají korozi, ale jejich nevýhodou je křehkost. Ostří se snadno poškodí například při krájení masa s kostí nebo na skleněném prkénku. Další mínus je samotné broušení, které je velmi náročné a cenově se vyplatí raději koupit nůž nový.

Není nůž jako nůž


Délka, tvar a tloušťka čepele určuje k jakému účelu je nůž určen. Může být pevná či pružná, úzká nebo široká, hladká, zoubkovaná nebo jinak speciálně tvarovaná. V základní sadě v by neměl chybět:

Univerzální kuchyňský nůž s širokou čepelí zahnutou směrem ke špičce, pro krájení, sekání potravin včetně krájení na plátky
Vykosťovací nůž s tenkou čepelí, dlouhou 11 až 18 cm. Která je tvarem přizpůsobena k vykosťování všech druhů masa

Nůž na zeleninu s vroubkovaným ostřím, které se nehodí k rovnému krájení

Porcovaní nůž má dlouho, tenkou a rovnou čepel určenou k porcování pečeného masa a krájení uzenin na tenké plátky
Užitkový nůž je menším dvojčetem nože univerzálního. Bývá však kratší, od 13 do 16,5 cm, a hodí se pro krájení, loupání a okrajování zeleniny či masa.

Nůž na chléb s vroubkovaným ostřím usnadňuje krájení chleba na pěkné rovné plátky

Kromě základních tvarů nožů můžeme v kuchyni upotřebit speciální nože na sýr, které mají ve střední části čepele kulaté otvory, různé nože na dekorování jídel se zvlněnou nebo vroubkovanou čepelí anebo nůž na loupání citrusových plodů se zahnutou vroubkovanou čepelí či speciální nůž na krájení rajčat.

Jak prodloužit nožům život


Chcete-li, aby nože vydržely ostré co nejdéle na myčku raději zapomeňte, a co se týče ukládání nožů zásuvka také není to pravé ořechové. Nejlepší variantou k ukládání nožů je dřevěný blok, který udržuje nože od sebe a zabraňuje tak jejich vzájemnému tupení. Stejnou službu vám odvede i magnetická lišta.
Broušení nožů je kapitola sama pro sebe. Neodborným zásahem můžete ostří poškodit, proto je lepší nůž svěřit do odborných rukou.

Autor: Irena Forejtová
2. prosince 2008

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery