Kaktusy na jaře | e15.cz

Kaktusy na jaře

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
K tomu, aby se kaktusům dařilo a prospívalo tak, jak má, je třeba pečlivě se o ně starat. Zvláště teď, v jarním období, je potřeba jim věnovat naši pozornost.

Nejdříve začínáme s rosením a s opatrnou zálivkou přicházíme až tehdy, kdy nastanou slunné dny a náležitě se zvýší teplota. Tato opatrnost platí zejména pro „okenní“ kaktusáře. Nejvhodnější dobou pro přesazování kaktusů je jaro. Většině z nich vyhovuje dobrá, výživná, středně těžká, čistá a zbavená všech plevelů zem.

Kaktusy prohlédneme, očistíme je a postřikem vlažnou vodou zbavíme prachu i škůdců a zároveň odstraníme i vadné části, hlavně u kořenů. Připravíme si správnou zeminu, vhodné nádoby, hrnky i misky a pokročilejší kaktusáři též podnože pro roubování.

Menší rostliny, i když to není vždy nutné, můžeme přesazovat každoročně, u ostatních se spokojíme třeba jen s prohlídkou kořenů, zkypřením půdy a výměnou pouze horní vrstvy země v květináči. Kaktusy, které rozkvétají v zimním období nebo záhy na jaře, přesazují se až po odkvětu. Sázení a přesazování kaktusů má být pokud možno ukončeno do poloviny května. Také v jarním období se zvlášť dobře daří rostlinám umístěným  v okenním skleníčku, který jim zaručuje více světla a hlavně teplejší a vlhčí ovzduší. Zde také lépe zakořeňují, zvlášť když je občas jemně přestříkneme rozprašovačem.

Na počátku jara se stále vyhýbáme zálivce, která má při nadbytku vláhy vždy za následek hnilobu kořenů. Teprve až když rostliny spolehlivě zakoření, můžeme je pravidelněji a později i vydatněji zalévat. Také nádoby s kaktusy nikdy nedáváme na misky, protože zadržená voda, stejně jako nadměrná zálivka, bývá příčinou hnití kořenů a má za následek uhynutí celé rostliny. Zaléváme nejlépe odraženou vodou.

Také s příchodem léta popřáváme rostlinám plného světla. V této době nastává nejsilnější vzrůst a také nejvíce druhů rozkvétá. Ošetřování v této době spočívá v pravidelné zálivce, hnojení a pečlivém  sledování vzrůstu.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video