Kalanchoe- kolopejka | e15.cz

Kalanchoe- kolopejka

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak se starat o pokojové květiny, kam je umístit, jakou jim dopřát zálivku, jak je přesazovat a hnojit se dozvíte v našem seriálu na pokračování. Dnes si povíme více o rostlině zvané kalanchoe.

Popis: Rod Kalanchoe - kolopejka má řadu druhů, které se hodí pro pěstování v suchých, ústředně vytápěných bytech. Některé krásně kvetou rozmanitými barvami od bílé, žluté, oranžové přes fialovou po červenou, jiné jsou zase dekorativní trvalou zelení. Jejich pěstování je nenáročné.

Umístění: Kalanchoe má ráda po celý rok světlé a slunné stanoviště, v letních měsících může být také umístěna venku. Během října potřebuje denně deset hodin tmy, aby mohla vytvořit květy, takže ji po tuto dobu přikrýváme například lepenkovou krabicí a pak postavíme opět na světlé místo. Přes zimní měsíce ji vyhovuje pokojová teplota a suchý vzduch ji nevadí.

Zalévání: Nemá ráda přemokření ani přesušení, takže udržujeme stálou mírnou vlhkost.

Hnojení: Jednou za dva až tři týdny hnojivem pro květiny, od října do začátku kvetení hnojení omezíme.

Rozmnožování: Množí se vrcholovými řízky se třemi páry listů. Řízek ošetříme růstovým stimulátorem, zapíchneme do květníku, přes který přetáhneme mikroténový sáček a občas větráme, aby se řízek nezapařil (nesmí na něj svítit přímé slunce).  Při teplotě přes 20 stupňů zakoření asi za 3 týdny. 

Poznámky: Pokud je rostlina příliš vysoká, můžete ji po odkvětu seříznout. Je vhodná pro hydroponické pěstování. Kalanchoe nebývá napadána škůdci a netrpí žádnými chorobami, pouze při nedostatku světla a velké vlhkosti se objevují houbové choroby nebo zahnívají kořeny. Květenství po odkvětu odstraňte až k listům, rostlina zpravidla vykvete znova.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery