Kam s pokojovkami? Do tepla či do zimy? | e15.cz

Kam s pokojovkami? Do tepla či do zimy?

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Doba letnění pro pokojové rostliny už skončila. Pro úspěšné přežití vegetačního klidu pokojovky potřebují vhodné podmínky. Některým svědčí chladno, jiným prospívá teplo panelového bytu. Poradíme vám kam rostliny umístit tak, aby zimu přežily ve zdraví.

Na světlo či do kouta?


Vzdálenost od okna, dveří, případně světové strany - to všechno jsou faktory, které rozhodují o životě či zániku vaší oblíbené pokojové rostliny. Světlé místo je důležité hlavně pro rovnoměrný růst, intenzivnější vybarvení listů, zejména v případě pestrolistých pokojových rostlin, a zároveň eliminuje nežádoucí opadávání listů.

Autor: Ženy - E15


Okna orientovaná na jih vyhovují rostlinám s pestrobarevnými či panašovanými listy a tropickým druhům jako jsou aglonéma (Aglaonema crispum), bilbergia (Bilbergia nutans), gynura (Gynura aurantiaca) a kaktusům a sukulentům. Okna na západní a východní straně jsou vhodným prostředím například pro africkou fialku (Saintpaulia), pepřinec (Pepromia), marantu (Maranta), begónie (Begonia), krotón (Codieum), pandán (Pandanus), monsteru (Monstera), filodendron (Philodendron), potos (Scindapsus), fíkus (Ficus), difenbachii (Difennbachia), toulitku (Anthurium), syngónium (Syngonium), dracénu (Dracena), gardénii (Gardenia) i většinu bromélií.

Některé druhy, jako například azalky a bramboříky, oleandr ( Nerium ), citroníky (Citrus), blahovičník (Eucalyptus), sukulenty, některé druhy orchidejí a většina palem uvítají chladnější prostředí s teplotou jen 10°C Místo pro ně najdeme na světlém schodišti či ve sklepě, na chodbě i verandě. Ideální místem k přezimování je ovšem zimní zahrada. Jediné rostliny, které mohou být přes zimu v úplné tmě a v naprostém suchu je fíkovník, granátovník a hlízy zmijovce (Amorphohallus). 


Kaktusům svědčí sucho a chladnoKaktusy a sukulenty je na zazimování potřeba postupně připravit. Zálivku již naprosto vynecháme a před příchodem prvních mrazíků rostliny přeneseme do chladné místnosti (ideální teplota je maximálně dvanáct stupňů), kde zimu bez úhony přečkají. Jestliže máme doma přes zimu tepleji, pak ani přesto kaktusy zásadně nezaléváme. Sice se trochu „scvrknou“, ale stejným pochodem procházejí kaktusy i na svých původních stanovištích ve volné přírodě. Jakmile kaktus na jaře na temeni zesvětlá, je to známka začínajícího růstu a pak můžeme začít postupně se zálivkou.

Autor: Ženy - E15


Poměrně tvrdé zacházení snáší kaktusy rodu Lobivia a Mediolobivia, které mají typické kulaté „tělo“ s různě dlouhými a rozmanitě zbarvenými ostny. Oba zástupci rodu lobivia milují slunce a při správné péči ochotně a bohatě kvetou. To znamená přes zimu nezalévat a dopřát kaktusům co nejvíce světla. Stejná zásada platí pro všechny „ostnité“ miláčky, s výjimkou listnatého velikonočního kaktusu, který i v době vegetačního klidu potřebuje občas trochu vody, aby kořenový bal nepřeschl.


Orchideje mají rády teplo


Díky úspěšným šlechtitelům a pěstitelům už dávno neplatí, že k pěstování orchidejí nutně potřebujete skleník. Nově vyšlechtěné kultivary můžeme pěstovat jako pokojové rostliny třeba na okenním parapetu.

Autor: Ženy - E15


Velmi často pěstovanou orchidejí je Phalaenopsis, která potřebuje stálou teplotu mezi 15 a 18 °C, vlhkost kolem 60 procent a slunečné místo mimo přímý sluneční svit a ostatní zdroje tepla. Se správnou péčí může rostlina kvést až třikrát do roka. Substrát v květináči nesmí nikdy zcela vyschnout, zálivková voda nesmí přijít do středu listové růžice a list se doporučuje často rosit.


Blahodárná očista rostlinám prospívá 

Pravidelným omýváním a sprchováním pokojových rostlin lze zamezit přemnožení některých škůdců, kteří mají rádi teplo a sucho, nejčastěji se na listech objeví svilušky a červci.

Rostlinám však nemusí škodit jen hmyz, ale velmi často chybují sami pěstitelé. Například vytáhlé a slabé stonky s malými lístky se objevují většinou v zimním období. Příčinou je nedostatek světla a tepla. Jestliže ani po přesazení do nové zeminy rostlina stále neprospívá, chybí rostlině dostatek světla a vhodná vlhkost vzduchu.

Autor: Ženy - E15


Nízká vlhkost vzduchu vede k opadávaní květů, listů, poupat a zastavuje celý růst rostliny. Prvním příznakem nedostatečné vlhkosti vzduchu je kroucení a hnědnutí listů. Náprava je snadná - rostlinu dáme blíže ke světlu, denně rosíme listy vlažnou vodou a vlhkost vzduchu zvýšíme pomocí odpařovače, miskami s vodou nebo obložíme květináče mechem. A ještě něco – většina pokojových rostlin je citlivá na průvan, proto raději větrejte jiným, vzdálenějším oknem.

Autor: Irena Forejtová
29. října 2010

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video