Kámen do zahrady patří, dodá jí na romantičnosti | e15.cz

Kámen do zahrady patří, dodá jí na romantičnosti

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kamenný materiál přináší širokou škálu barev a textur, a kromě toho oslovuje intenzivně dva smysly - zrak a hmat. Kámen není pouze vděčným stavebním materiálem, ale je i atraktivní a dekorativní, takže ho lze využít v každé zahradě.

**

Autor: Ženy - E15

Štěrk nahradí trávník Trávníku se nevede nebo nemáte čas na pravidelnou údržbu, nahraďte jej alespoň zčásti méně náročným povrchem. Za tímto účelem je velmi vhodný štěrk - je levný a odolný, rychle a snadno se pokládá, přičemž je ideální pro plochy složitého tvaru. Má zajímavý vzhled, který se hodí jak na formální, tak na neformální zahradní styly. Může se kombinovat s jinými povrchovými materiály, jako jsou dlažba nebo cihly, a vytvářet tak atraktivní vzory. Jediná údržba, kterou štěrková plocha vyžaduje, je občasné odstranění plevele. Štěrk působí příjemně i opticky, pomáhá rozčlenit velké plochy pevných povrchů, které by jinak mohly působit jednotvárně. Do plochy lze umístit v pravidelných vzdálenostech například jednotlivé kamenné desky, dlážděné plochy z cihel nebo dřevěnou kulatinu. Štěrk lze použít na výplň mezer, případně může tvořit výplň šlapákové cesty. Výrazného efektu se dosáhne kombinací různých odstínů štěrku tak, aby vznikla jemně barevná směs, která kontrastuje s ostatními materiály. Pěkně vypadá také střídání ploch štěrku s různou strukturou a barvou kamenů různých barev a velikostí - od obrovských balvanů, přes opracované kameny až po drobné sypané oblázky. Štěrk se dá dobře kombinovat i s rostlinami, které mohou štěrkem přerůstat. Pokud například použijete rostliny s modrozeleným listy, které přerůstají nánosem oblázků, vytvoříte tak iluzi přímořské zahrady. Nejdříve vysaďte rostliny, a pak kolem nich přihrňte oblázky - ušetříte si tím čas.Obrázky z písku

 
Symboly spokojeného života, kruh a čtverec, jsou základní tvary obrázků vytvářené z písku, rýže nebo jiného sypkého materiálu, zvané mandala. Geometrické obrazce mají původ ve staroasijských rituálních obřadech, kde symbolizovaly spojitost koloběhu života, s harmonií a vesmírnou energií.

Tvorba mandaly vyžaduje spoustu času a trpělivosti, kdy se na místo ukládá zrnko po zrnku, ale proč si nepohrát s barevným pískem na chráněném zákoutí na zahradě. Obrazec nemusí být nijak složitý a pro výsledný efekt stačí střídat jen drobné oblázky s pískem nebo kombinovat pouze dvě barvy písku. Pro začátek si na plochu vyznačte tvar a písek do této šablony sypejte z kornoutu. Čím přesnější bude vaše práce, tím dokonaleji bude mandala vypadat.

Autor: Irena Forejtová
26. srpna 2010

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video