Když chcete útulné posezení... | e15.cz

Když chcete útulné posezení...

Marcela Škardová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někomu postačí jen dřevěná lavička, jiný by si raději vytvořil místo do jisté míry kryté před případnou nepřízní počasí. Vyberte si, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Pokud na chalupě trávíte hodně času, vyplatí se vám investovat i do pohodlného zahradního nábytku nebo drobných staveb. Přece jen chcete venku na zahradě přes léto pohodlně relaxovat nebo si užívat setkání s rodinou a přáteli, i když bude sluníčko, nebo vás přepadne drobný deštík.

STARÉ JAKO NOVÉ?

Někdo si však vystačí s tím, co má na chalupě už léta. Tradiční je dřevěný či kovový nábytek, který jsme se naučili většinou nechávat venku celou sezonu, ne-li po celý rok, a pranic nám nevadí jeho patina. Naopak, tím vlastně získává na své atraktivitě. Navíc – kdo by těžší, masivní kusy často přemisťoval? Nezapomeňte jen v době, kdy nábytek nepoužíváte, využít krycí plachty.

Kromě zahradních lavic a laviček bez opěradel se samozřejmě nabízí široká škála nábytku, který stylově ladí s duchem venkova. Blíže u domu oceníte sestavy stolu a židlí, nebo ještě lépe křesílek, protože i na chalupě lidé chtějí odpočívat pohodlně. Směrem dále do zahrady, třeba pod mohutnou lípu, se hodí kruhová lavice – strom pak vlastně funguje jako přirozená ochrana před sluncem. Mohutnější kmeny se rovněž nabízejí k využití místo držáků na houpací sítě. A kdekoli, kde máte pár metrů čtverečních volné plochy, jistě přijde vhod houpací lavice.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

KDE SE SCHOVAT?

Letní počasí doslova nahrává venkovnímu posezení, ale příjemnější to přece jen bude díky drobným zahradním stavbám. Někomu postačí obyčejný párty stan, nebo i stan s postranními díly (s okny či bez nich), jiný dá raději přednost vybudování pergoly, případně zahradního domku, který se nemusí využívat jen na nářadí – zejména na rozlehlých pozemcích můžou představovat šikovné zázemí, kdyby se zhoršilo počasí, a ještě je lze vybavit střechou s přesahem a terasou.

Další řešení nabízejí altány a pavilony, které se prodávají jak kryté ze všech stran, tak i zčásti, či zcela otevřené. Podle typu se pak jedná o přístřeší, jež zůstává venku celoročně, nebo ho naopak využijete jen od jara do podzimu. Nejčastěji se vyrábějí ze dřeva, kovu a speciálně upravených textilií.

PÁRTY STAN: ABY VÁM NEULETĚL

Představte si, že zahradní oslava je v plném proudu a tu náhle střecha párty stanu „odlétá“. Aby se tak nestalo, je třeba i toto zázemí před rozmary počasí dobře připevnit k podkladu. Byť zde hraje roli také samotná váha stanu – menší, přenosné stany mají hmotnost kolem deseti kilogramů, kdežto ty velké můžou vážit i desetkrát dvacetkrát tolik.

„Stan se kotví pomocí kolíků a lan, které k němu patří. Ideální je přimontovat konstrukci k betonovým patkám, jež doporučujeme pro stan vybudovat. Plachty párty stanů přece jen zabírají velkou plochu, a proto jsou náchylné vůči větru. Pro ještě větší stabilitu se nabízí opatřit nosné tyče závažím, například betonovými kruhy, aby došlo k zatížení podstavců těchto tyčí,“ upřesňuje Daniel Brychta ze společnosti Hornbach.

JAK SE KOTVÍ PAVILON, ALTÁN ČI PERGOLA

Obdobně jako v případě párty stanů. Pokud se stavba skládá ze základní, otevřené konstrukce a střechu či i boční stěny tvoří textilie, pak je opět třeba dobře zajistit stojky (tyče) pomocí kolíků a plachty provázky či lany. Ideální je přimontovat konstrukci do betonu nebo dlažby. Opět tedy přijdou ke slovu betonové patky.

„Stojky zahradní stavby se kotví do kovových patek, jež se upevňují k předem vybetonovaným patkám chemickou kotvou. Po vytvrdnutí malty se stojka zasune do kovové patky a zajistí se vruty,“ uvádí Ivan Wallenfels ze společnosti Mywood CZ.

A dodává, že pokud by vám nestačila zpevněná, rovná zemina a chtěli byste zahradní přístřeší vybavit také podlahou, je lepší tento krok realizovat společně se stavbou. Zejména bude-li betonová. Kovové patky se pak do betonu připevňují opět za pomoci chemické kotvy a dále závitových tyčí. Abychom pojmenovali všechny základní možnosti, dodejme, že další řešení nabízí kotvení zemními vruty.

Přístřešek Bilbao, ocelová kostra, polyesterová střecha, 12 999 Kč, KIKA NábytekAutor: Ženy - E15

A CO ZAHRADNÍ DOMEK?

Dřevěné zahradní domky se snadno sestaví díky tomu, že jednotlivé části jsou uzpůsobeny tak, aby do sebe vzájemně zapadaly a jejich montáž byla jednoduchá a zvládl ji průměrně zručný člověk.

„Je však třeba pevně ukotvit do zeminy bodové základy, na kterých budou konstrukční hranoly. Na nich totiž leží stavební deska domku, jež musí být ve vodorovné poloze. Mezi zeminou a stavební deskou ponechte mezeru, kudy proudí vzduch, aby dřevěná podlaha nezačala díky vlhkosti plesnivět. Jinak je ale domek možné stavět i na betonovou či jinou rovnou plochu, která je dobře zpevněná,“ uvádí Daniel Brychta.

Už máte vybráno? Anebo si vystačíte s tím, co jste si pořídili již dříve? V každém případě vám přejeme, abyste si užili krásné léto!

Houpací lavice s rozkládací funkcí Four Season Holywood, tropické dřevo, cena 11 990 Kč, HornbachAutor: Ženy - E15

MATERIÁLY NA TERASU

Dřevo na zahradu patří už ze své podstaty, což platí také pro podlahu terasy. Jenže ne každému vyhovuje náročnější údržba tohoto přírodního materiálu. Přitom nahradit dřevo můžete například kompozity, jež se vyrábějí na bázi dřeva a plastu. Snadno se instalují, jsou téměř bezúdržbové, a když po nich budete chodit naboso, nehrozí, že byste si zadřeli třísku.

ZAHRADNÍ DOMKY

Zahradní domky nemusí fungovat jen jako úschovna zahradního nářadí a dalších potřebných pomůcek, například pro grilování či údržbu bazénu. Vyrábějí se zejména ze dřeva v různých velikostech i úpravách, snadno si vyberete i takový, který krátkodobě poslouží rovněž k obývání. Domky lze vybavit i přístřeškem nebo terasou a jejich montáž není složitá. Například zahradní domek Pirin s podlahou má půdorys 3,4 x 3 m a za 44 900 Kč je k dostání v hobbymarketech Hornbach.

Zahradní domek Pirin s podlahou, půdorys 3,4 x 3 m, 44 900 Kč, HornbachAutor: Ženy - E15

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Marcela Škardová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video