Když je úklid pohoda | e15.cz

Když je úklid pohoda

Marcela Škardová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokaždé se to opakuje – ač se snažíme sebevíc, ne vždy se nám podaří vygruntovat domácnost na jedničku. Zkuste to tentokrát trochu jinak!

Nejlepší rada, jakou vám můžeme dát, zní: nemusíte dělat všechno sami. Když už se do pomoci nehrnou ostatní členové rodiny, zavolejte profesionály. A druhá rada? Nejprve si jednotlivé práce naplánujte, ačkoli se to nezdá, díky tomu ušetříte hodně času.

ODSHORA DOLŮ

V každém pokoji začínejte likvidací prachu a pavučin na stropě a v rozích místnosti, potom se věnujte lustrům, nábytku, následně oknům, topení a nakonec se pusťte do podlah. Díky tomu si při průběžném úklidu zbytečně nezašpiníte to, co už je hotové.

TIPY PRO ZÁŘIVÁ OKNA

Na mytí oken řada lidí stále používá saponáty na nádobí a novinový papír čili nejprve skla a rámy umyjí, pak je oplachují, následně čistí. Rychleji to půjde s multifunkčními čističi. Speciální přípravky na okna nestojí moc peněz, a přitom dokážou najednou mýt i leštit.

Nebo vsaďte na moderní pomocníky, mezi novinky patří například čistič oken, který kombinuje tři v jednom: předmytí, mytí a leštění. „Tyto kroky jsou zajištěné utěrkou z mikrovláken, která rovnoměrně zvlhčuje okenní výplň vodou a čisticím prostředkem a současně odstraňuje všechny nečistoty, a gumovou lištou, jež spolu s výkonným sáním odvádí špinavou vodu do zásobníku. Okno pak bude nejen čisté, ale i perfektně naleštěné,“ vysvětluje Vít Paulíček ze společnosti Vorwerk.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

JAK SI PORADIT SE SKLEM

Velké skleněné plochy nejsou jen na oknech, možná právě vy máte doma skleněné dveře, dělicí příčky, schody či jiné interiérové prvky. Jde-li o sklo průhledné neboli čiré, gravírované či s vnitřním dekorem, postačí na něj voda s pár kapkami saponátu na sklo a utěrka z mikrovlákna, na závěr povrch přetřete leštěnkou, nejlépe s obsahem alkoholu. Mléčná a pískovaná skla naopak nechtějí čističe určené na sklo, které by mohly jejich povrch poškodit. V těchto případech použijte jen vodu a mikrovlákno nebo do vody přidejte saponát na nádobí. Mléčná a pískovaná skla neleštěte; mléčné nechte přirozeně uschnout, ale pískovaná je třeba vysušit hadříkem, aby se nevytvořily „mapy“.

ZAMĚŘENO NA NÁBYTEK

Jeho správná údržba závisí na daném povrchu, obecně jen platí, abyste se vyvarovali abrazivních čističů a zabarvených přípravků. Například nábytek opatřený fólií stačí otřít vlhkým hadříkem, a pokud jsou třeba na dvířkách skvrny, přidejte do vody saponát.

„Zbytky skvrn, zejména mastné stříkance a usazeniny, lze vyčistit třicetiprocentním roztokem horkého mazlavého mýdla a jemného kartáčku, smýt vlažnou vodou a vysušit jelenicí,“ nabízí tip Martin Dusík ze společnosti Trachea. A dodává, že na konec je dobré použít některý antistatický sprej, který na nábytku vytvoří tenkou vrstvu, jež povrch ochrání před nečistotami, prachem i případnými oděrkami. Nábytek z masivu nebo dýhovaný omyjte vlhkým hadříkem, ihned vysušte a přeleštěte například přípravkem s obsahem včelího vosku.

ČALOUNĚNÍ, KOBERCE A PODLAHY

Tady přijde ke slovu vysavač a jeho šikovné nástavce, ale pokud máte například koberec už poněkud zašlý běžným opotřebením, objednejte si profesionální čištění extraktorem. A podlahy? Koště se už nenosí, zbytečně víří prach. Nejlepší je podlahu vysát nebo nasucho setřít třeba mopem s textilií, která přitahuje prach a nečistoty, a pak ji teprve setřít vlhkým hadrem. Některé podlahové krytiny, například dřevo či lamináty, však vodu nemají rády, zde je vhodnější na podlahu nastříkat k tomu určený přípravek a potom ji nasucho „stáhnout“.

NA SKOK DO KOUPELNY

Čističů na sanitu, dlažby či obklady je neskutečně mnoho, vybere si každý. Co je však dobré udělat předem? Nejprve použijte přípravek k odstranění plísní, a to na silikonové spoje a namáhané spáry v koupelně či na toaletě. A dokonce i tehdy, když žádnou plíseň nevidíte. Roste ve spárách a zbarví se teprve tehdy, až pronikne na povrch a dostane se do kontaktu se vzduchem. Přípravek nechte působit alespoň deset minut a opláchněte, poté teprve začněte s obvyklou údržbou.

ÚKLID BEZ CHEMIE

I bez saponátů může vaše domácnost zářit čistotou, s použitím horké vody. „Obecně se ví, že teploty nad 80 °C zahubí všechny domácí bakterie. Právě proto je stostupňová pára vycházející z parních čističů spolehlivým pomocníkem. Obyčejnou párou se zbavíte i močového či vodního kamene, stejně jako mastné špíny z oken. Dostane se i mezi dlaždičky a vyčistí všechny spáry nebo vydrhne kovový dřez,“ nabízí tipy Vlastimil Firman ze společnosti Kärcher. A dodává, že se nemusíte bát opaření: z nástavce sice vychází stostupňová pára, ale zkusíte-li dát ruku přibližně půl metru před nástavec, tady už má teplotu asi 40 °C, takže se nespálíte.

HODÍ SE VĚDĚT

  • Nechcete mít doma „baterii“ nejrůznějších čisticích přípravků? Prodávají se i takové, které zvládnou více rolí nebo dokážou ošetřit více různých povrchů.
  • Někteří profesionálové rádi pracují s čističi na bázi nanotechnologie, protože právě tyto výrobky nejen čistí a ošetřují dané předměty, ale také na povrchu vytváří neviditelný ochranný film, který „odpuzuje“ špínu - hůře se na něm drží.
  • Lustry s mnoha ověsy se čistí zdlouhavě, urychlit práci pomůžou speciální spreje; omyjte pevné části, pod lustr položte savou textilii, svítidlo postříkejte a nečistoty společně s přípravkem stečou dolů.
  • Na úklid jsou jako stvořené tkaniny z mikrovlákna, které doslova proniknou do všech „pórů“ nejrůznějších povrchů.
  • Někdy je méně více: když laminované nebo lakované povrchy nábytku nevyleštíte, méně se na něj bude usazovat prach (leštěnky přes tyto povrchy nemají kam proniknout, a tak na sebe prach spíše přitahují).

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Marcela Škardová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video