Klimatizace versus ventilátor. Co je lepší řešení? | e15.cz

Klimatizace versus ventilátor. Co je lepší řešení?

ZDROJ: Ženy - E15

Ivan Verner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
K domácí pohodě patří i správná teplota a vlhkost vzduchu v celém bytě. Jako první řešení problému určitě každého napadne klimatizace, ale bude to vždy to správné řešení?

Už jsme se kdysi zmiňovali, že v Česku napočítáme za rok tak deset až patnáct tropických dnů, tedy takových, během nichž teplota překračuje třicet stupňů Celsia. Většinou také spadají do doby, kdy nebýváme doma a za takovými teplotami raději míříme někam k vodě.

Jak se vyšším teplotám bránit po tu dobu, kterou skutečně ve svém bytě trávíme? Klimatizace rozhodně není špatná věc, ale ve skutečnosti se najde jen málo lidí, kteří s ní umějí zacházet. Naštěstí se už v médiích objevují návody k nastavení teploty, která by neměla překročit určitý limit, aby nezpůsobila více škody než užitku.

O čem se zatím ale moc nemluví, je její údržba. I když klimatizaci využijeme jen několik týdnů v roce, musíme se postarat o její údržbu. Prostředí klimatizace totiž vyhovuje plísním a různým mikroorganismům. Je také potřeba se postarat o dostatečnou vlhkost vzduchu v místnosti, ne všechny klimatizace to dovedou.

Levné nemůže být dobré

Na prostředky, s nimiž se horku bránili naši předkové, jsme už většinou dávno zapomněli, přesah střech, okenice, bránící žhavým paprskům proniknout skrz okna či prosté namočené prostěradlo nemáme nebo nepoužíváme. Přesto je tu moderní
řešení – ventilátory. Možná že se na podobný návrh budete dívat skepticky, ale není k tomu v zásadě důvod.

Už dávno to nejsou jen rámusící a klepající se mašiny, které buďto skoro nic nevyvětrají, nebo naopak shodí všechny důležité listiny, které jsme si rozložili na stole. Na výběr máme stolní, sloupové, stropní či podlahové, existuje dokonce i větrák bez lopatek.

Jestliže jste se rozhodli si některý z nich pořídit, rozhodně se pro něj vydejte do kamenné prodejny a nesnažte se na něm ušetřit co nejvíc, fofrník za pár stovek bude, když ne hned, tak rozhodně za pár týdnů používání spíše na obtíž než k užitku. Při jeho výběru se zajímejte o hlučnost, která může být v dusném a klidném večeru na obtíž, rušivě působí nejen motor, ale i svistot špatně nastavených lopatek. Zvláště plastické hmoty, které výrobek zlevní, se rychle opotřebují. U ventilátorů, které budou pracovat na lehce dostupných místech, také záleží na bezpečnosti.

Na ochranu před rotujícími lopatkami mají vždy mřížku. Je lepší kovová, která nezachycuje tolik prach, navíc pevnost i velikost ok by měly být takové, aby domácí mazlíčci nebyli ohroženi a zvědavé dítě nepřišlo o prstíky. To souvisí i s montáží ventilátoru. Jestli si nejste jisti, zda jste ji podle návodu zvládli správně, poraďte se v prodejně nebo u výrobce. Rychle rotující předměty se vždy dokážou pohybovat po místnosti se svižností i nepředvídatelností kulového blesku.

Větrák je šetrnější

Proudící vzduch jak známo usnadňuje odpařování potu, a tím pomáhá organismus chladit. Stačí ale opravdu jemný proud vzduchu, takový jemný večerní vánek, rozhodně ne svěží vítr a už vůbec ne nějaká vichřice. Tak, jako si dobrovolně nesedneme na delší dobu do průvanu, nebudeme ji trávit přímo před naplno puštěným větrákem a už vůbec ne v případě, že proud vzduchu míří na hlavu. Kromě nachlazení pak hrozí třeba zánět spojivek, středního ucha, problémy s bolestí hlavy a podobně.

Riziko potíží se násobí, jestli větrák používáme v prašném prostředí. Lidé s alergiemi by si proto měli dobře rozmyslet způsob, kterým chtějí dosáhnout teplotního komfortu. Ona totiž ani ta klimatizace pro ně není vhodná. V zásadě ale představuje větrák šetrnější způsob, jak se osvěžit a přitom se nevystavit zvýšenému riziku nachlazení či u potenciálních alergiků poruchy přirozených adaptačních mechanismů.

Autor: Ivan Verner

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video