Koupací jezírko: Tak trochu jiná koupel | e15.cz

Koupací jezírko: Tak trochu jiná koupel

Jan Gerstner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vířivý masážní bazén nebo dřevěný sud potěší všechny, kteří si venkovní koupel chtějí užívat i v zimě. A pokud vás nebaví louhovat si tělo v chlorované vodě na koupališti, pořiďte si koupací jezírko.

Pokud se začnete zajímat o masážní bazény, pak určitě narazíte na slovo spa, kterým se masážní bazény někdy označují. Tento název pochází z vyhlášených belgických lázní ve městě Spa.

Spa není vana

Nepleťte si však „spáčko“ s vířivou vanou, protože se jedná o dvě zcela rozdílné a nezaměnitelné věci. Vana, a to i vířivka vybavená tryskami, je určena k hygieně, což znamená, že se napustí vodou a po koupeli se voda vypustí. U masážních bazénů, tedy spa, je to odlišné, protože zde zůstává voda napuštěná dlouhodobě, podle velikosti bazénu i jeden rok. V masážních bazénech se totiž voda průběžně filtruje a ozonizuje se. Regulérní označení masážních bazénů je slovo spa, ale často se používá i označení vířivka (jen se nesmí vířivka zaměnit s vířivou vanou!).

Tajemství vodních trysek

Jak sám název napovídá, smyslem masážního bazénu je masáž a hluboká relaxace v proudech vody ze speciálních trysek mnoha druhů. V masážním bazénu se většinou nachází několik míst (podle celkové velikosti bazénu) a na každém místě si můžete nastavit jiný druh masáže, zaměřené na různé tělesné partie a skupiny svalů. Potom se přesouváte v masážním bazénu z místa na místo a užíváte si masáže bez maséra.

Mobilní nafukovací vana od společnosti AlbixonAutor: Ženy - E15
Mobilní nafukovací vany od společnosti Albixon jsou navrženy a konstruovány tak, aby si každý mohl splnit svůj sen o vířivce. Díky jejím rozměrům a malé váze je možné tuto vanu umístit nejen do zahrady, ale i do interiéru či na terasu nebo balkon.

Druhy vířivek

Vířivka mívá poměrně malé rozměry, protože není určena k plavání, ale ke klidové relaxaci a odpočinku. Vířivka má obvyklý průměr mezi 1,5 a 2 metry a hloubku kolem 60 cm. Uživatel v ní převážně sedí a nechává se jemně masírovat podvodními tryskami a perličkovou masáží. Výhodou vířivek je poměrně malý obsah vody (1–2 m3).

Rodinná vířivka je dodávána jako celek, včetně masážního čerpadla a dmychadla s malou úpravnou vody pro udržení její kvality a stálé teploty. Součástí dodávky vířivky bývá i kryt pro snížení odparu vody, a tím tepelných ztrát v době, kdy je mimo provoz. Do těchto zařízení je trvale napuštěna voda, která je v průběhu používání ohřívána, upravována, čištěna filtrací a zbavována mikroorganismů. Jinak vířivku můžete umístit na zahradě, na terase, v zimní zahradě i doma.

Pro domácí instalaci se nejčastěji nabízí vířivka pro jednu až čtyři osoby, kdežto vířivka určená pro veřejnost pojme většinou osob více. Vířivka svou velikostí samozřejmě určuje také objem vody, který pojme.

Pevné nebo nafukovací

Většina masážních bazénů sestává z tvarované skořepiny, ale jednotlivé modely se pak liší rozměry, počtem a rozmístěním sedátek nebo lehátek. Taková kvalitní vířivka obložená exotickým dřevem vás pak stojí od sto do šesti set tisíc korun. Levnější alternativou jsou mobilní nafukovací vířivky, které vás mohou doprovázet např. na chalupu a po zbytek roku mohou fungovat na balkoně či na terase. Ceny nafukovacích vířivek jsou pro vaši kapsu mnohem přívětivější – pohybují se od 15 do 36 000 Kč.

Koupací jezírkoAutor: Ženy - E15
Strohé a čisté funkcionalistické linie domu i venkovního bazénu tvoří s prvky „divoké“ přírody velmi efektní sestavu.

Jak správně vybrat

Při výběru vířivky není rozhodující počet trysek, ale hlavně jejich uspořádání. Vždy se zaměřte na to, jak jsou trysky situovány a jaký typ masáže vám přinášejí. Každý z nás má různé nároky na intenzitu vodního proudu, záleží na vaší tělesné konstituci a chuti. Rozhodně neplatí, že čím silnější a prudší bude vodní proud ve vířivce, tím intenzivnější a účinnější bude mít vířivka výsledný efekt hydromasáže. A protože má každý osobitou tělesnou výšku i hmotnost a jiné požadavky na masáž, můžete si trysky nastavit podle okamžité potřeby a libosti.

Páteř, nohy i ramena

Ve většině vířivek najdete tzv. dvouproudovou hydromasážní rotační trysku, která vytváří dva vodní proudy, jež se díky rotačnímu středu trysky pohybují v kruhu. Tím dochází k vytváření pulzní masáže, která je srovnatelná s bodovou intenzivní masáží a má podobné účinky jako krouživé pohyby masérových prstů. To oceníte například, pokud vás trápí zablokovaná páteř. Mnohé z modelů vířivek jsou vybaveny tzv. masážním talířem, který se umísťuje do středu vířivky a je speciálně navržen pro intenzivní a uvolňující masáž chodidel.

Nejen ženy, jež většinu dne chodí na vysokých podpatcích, ale i muži toto jistě přivítají. Nejenže uvolníte svá chodidla, ale postupně se úleva přesune i do lýtek a pocit těžkých nohou odezní. Vířivky „luxusnějšího“ provedení jsou vybaveny speciální sadou trysek pro uvolnění krční páteře a ramenou. Tyto trysky jsou situovány tak, aby proud teplé vody dopadal na váš unavený zatuhlý krk a ramena a tím vás po 30minutové lázni zbavil bolesti krční páteře či bolavé hlavy.

VířivkaAutor: Ženy - E15

Jezírka s vlastnostmi bazénů

Zajímavou novinkou v oblasti domácího koupání jsou jezírka Biodesign, která vypadají jako přírodní jezírko, ale která zároveň nepostrádají všechen komfort moderních bazénů s filtrací, s bublinkovou masáží, vodními masážními tryskami, a dokonce ani plavání s protiproudem. Každý bazén může mít vlastní pláž s pozvolným vstupem do vody, mělčinou pro děti a místem pro relaxaci.

Koncepce bazénu vychází z přírodních materiálů, takže nádherně zapadne do vaší zahrady a bude ji zkrášlovat po celý rok. Vodu v bazénu můžete mít standardně chemicky ošetřenou, případně slanou jako v moři nebo třeba s minerály (magnezium, draslík) pro osoby, které mají zdravotní problémy s pokožkou. Koupání je pak dokonce zdravější než v Mrtvém moři.

Bližší podrobnosti

Kromě přírodního charakteru bazénů Biodesign, které neruší okolí domu, je zajímavá také možnost zvětšení, rekonstrukce, změny tvaru nebo i předělání bazénu. Náklady na zhotovení jsou přitom srovnatelné s běžnými kvalitními realizacemi jiných bazénů, a to včetně případných úprav. Realizace bazénů Biodesign je mnohem kratší než u klasických bazénů a je šetrná k okolí stavby.

Během tří týdnů můžete mít na zahradě kompletní hotový bazén, a to tzv. „na klíč“. Každé jezírko je jedinečné – navržené podle osobní představy zákazníka, každé je originálem a lze ho přizpůsobit pro každou zahradu. Cena koupacího jezírka Biodesign je vysoce individuální, nicméně pro hrubou orientaci je srovnatelná s cenou kvalitního vložkovaného bazénu o podobné velikosti.

Koupací sudAutor: Ženy - E15
Koupací sudy sice upomínají na středověké lázně, avšak moderní dobu nezapřou. Dokazuje to volitelná výbava v podobě filtrace vody či masážních trysek. Největším kouzlem sudů jsou integrovaná kamínka pro ohřev vody, která umožní venkovní koupání i v zimě.

Skočte do sudu

Koupací sudy Hot Tubs jsou známé zejména v Kanadě a severských zemích, ale postupem času se dostaly až k nám do Čech. Sudy slouží pro pohodové venkovní koupání nebo relaxaci, a to i v zimě, pokud si zvolíte sud se zabudovanými kamny. Voda uvnitř sudu je zde ohřívána kamny na dřevo, která jsou osazena pod hladinou vody a od koupajících jsou oddělena dřevěným pažením. Deska kolem kamen přímo vybízí k odložení nápojů a dobrot tak, aby vše bylo po ruce.

Kam s ním?

Koupací sud si své místo najde všude, na zahradě, terase, v penzionu, na chatě, u řeky, u rybníka nebo u jezera. Sudy se tradičně vyrábějí z červeného cedru, což je od starověku ideální materiál např. pro stavbu lodí. Hot Tub není chápán jako konkurence pro moderní vířivky, bublinkové koupele a podobně, ale moderní koupací sudy můžou být doplněny o jednoduchou a snadno vyjímatelnou filtraci nebo pevně instalované pískové filtrační zařízení, osvětlení atd.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

Vybrat si ten pravý

Při volbě sudu si můžete vybírat z několika velikostí, materiálů a provedení. Každý vybírá podle svých individuálních představ o materiálech, použití atd. Velikost volte podle počtu lidí, kteří se budou nejčastěji koupat. Například do sudu o vnitřním průměru 190 cm se pohodlně vejde 5–6 lidí. V případě většího zájmu, např. během párty, se do sudu vejde 9 až 10 lidí. Pro občasnou párty, kdy se koupe více lidí, nevadí, když se budou koupající trochu mačkat, ale pro pravidelné koupání by to mohlo časem vadit.

Kolik sud stojí?

Za celodřevěný sud z cedrového dřeva (Western Red Cedar) o vnitřním průměru 180–220 cm, s obručemi z nerezové oceli, cedrovým ochranným rámem kamen, cedrovou odkládací deskou a krycí plachtou zaplatíte částku od 56 000 Kč bez DPH, za sud s nerezovou vložkou o 1000 Kč méně. Sud si ale můžete pouze zapůjčit, např. na zahradní akci, a to za 2000 Kč za den, 3000 Kč za dva dny a 5000 Kč za týden.

Půjčení koupacího suduAutor: Ženy - E15
TIP REDAKCE: Pokud vás koupací sud zaujal, ale z různých důvodů si ho nechcete pořídit, je možní si ho zapůjčit. Firma vám ho přiveze až k vám domů a vy zaplatíte jen dopravu (nad 20 km 8 Kč/km včetně DPH) a půjčovné.

Stavba jezírka v šesti krocích

1. Během výkopu se vytvoří velikost a tvar bazénu, včetně pláží a podvodních sezení, jež jsou pak doupraveny ručně. Potom přichází na řadu osazení technologickými prostupy včetně cirkulačních rozvodů.

2. Po umístění všech trysek, skimmeru atd. se položí geotextilie, která bude chránit hydroizolační fólii před poškozením od ostrých kamenů nebo kořenů. Následně se položí speciální hydroizolační fólie, která je vysoce elastická a snadno se přizpůsobí jakémukoli případnému pohybu zeminy.

3. Na fólii se rozmístí velké kameny a je položena první síť. Pak se namíchá základní vrstva hrubého granulátu z přírodního křemene s pryskyřicí a ta je nanesena po celé ploše bazénu.

4. Pro upevnění pohledové vrstvy se pak položí druhá síť a začne ruční nanášení granulátu přírodního křemene s pryskyřicí po celé ploše bazénu.

5. Po zaschnutí pohledové vrstvy začneme nanášet na předem připravená místa oblázky smíchané s pryskyřicí.

6. Po dokonalém vytvrdnutí všech vrstev se celý bazén vyčistí a je napuštěn upravenou vodou.

Koupací jezírko BiodesignAutor: Ženy - E15
Koupací jezírka Biodesign představují revoluci v domácím koupání. Pozitivních změn se tak dočkali uživatelé i zahradní architekti.

Výhody jezírek Biodesign

  • Snadné čištění
  • Menší údržba ve srovnání s klasickým bazénem
  • Delší koupání díky snadnějšímu přírodnímu ohřevu
  • Různé filtrační systémy na přání
  • Zahradní krajina působí po všechna roční období přirozeně, zejména díky přírodnímu charakteru jezírka
  • Exkluzivní ekologický výrobek nezpůsobující znečištění
  • Menší náklady na údržbu v porovnání s tradičním bazénem

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Jan Gerstner

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video