Kouzelné slovo multifunkce | e15.cz

Kouzelné slovo multifunkce

Ivan Verner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Byly doby, kdy trouba pekla, mikrovlnka ohřívala, gril griloval a v hrnci se vařilo. Bylo to jednoduché až na to, že když si někdo chtěl pořídit všechny přístroje, a s klidem si připočítejme třeba ještě fritézu, kuchyňské prostory prostě nestačily.

Ušetřit prostor a zároveň i čas strávený vařením pomáhají nyní přístroje, u nichž jsme si osvojili přívlastek „multifunkční“. V zásadě se jedná o bílou techniku, která je nejčastějším vybavením v našich kuchyních. Která domácnost by se obešla bez trouby na pečení? Dříve jsme si u nich vybírali spodní či vrchní ohřev nebo kombinaci obojího, některé pak ještě zvládly grilování. Dnešní trouby však umějí daleko víc, než jen péct a grilovat.

Totéž platí o troubách s mikrovlnným ohřevem. Stačilo nám u nich, když jsme si mohli rozmrazit a ohřát připravené jídlo. Současné vyšší modely mikrovlnek zvládají hned několik dalších funkcí. Nejsofistikovanějším hrncem v kuchyni býval takzvaný papiňák. Postavili jsme ho na plotnu a maso, které jsme vařili jinak hodinu, bylo měkké za poloviční dobu. Hrnce, jimž dnes patří přívlastek multifunkční, už postavit na plotnu nemůžeme. Jsou totiž většinou z plastu a fungují na elektřinu. Stisknutím jednoho ovladače pak zvládnou připravit oběd, aniž bychom se museli vaření dále věnovat.

VŠESTRANNÝ POMOCNÍK PEČE I VAŘÍ

Multifunkční pečicí trouby toho dnes zvládají hodně, dokonce mohou být opatřeny generátorem mikrovln, takže nahradí i klasickou mikrovlnku. Ve vybavení budou mít určitě variace ohřevů, kdy spodní se bude hodit například pro přípravu jídla ve vodní lázni, horní pro vytvoření křupavé kůrky, kombinace pak pro klasické pečení. Dále mívají multifunkční trouby funkci pro pečení pizzy nebo chleba, funkci rozmrazování, včetně šetrného postupu, a pečení cirkulujícím horkým vzduchem.

Tato metoda urychlí přípravu jídla a ušetří zároveň energii, protože při horkovzdušném ohřevu postačí nastavit nižší teplotu. Jestliže má multifunkční trouba generátor mikrovln, většinou slouží k základnímu ohřevu hotových jídel a rozmrazování, k přípravě pokrmu je nutné využít jiné funkce. Pakliže mikrovlny chybí, měla by mít trouba samostatně nastavitelnou funkci rozmrazování. Zajímavá je funkce předohřevu, která rychle vyhřeje troubu na vysokou teplotu, nebo naopak funkce udržování teploty, s níž hotové jídlo nevychladne, a funkce zbytkového tepla, jež umožní dodělat pokrm už při vypnutém příkonu elektřiny.

Samozřejmostí by měl být otočný gril s kombinací dalších možností ohřevu – třeba turbogril, což je kombinace grilu a horkého vzduchu. Vaření v páře je takovou třešničkou na dortu, kterou využívá stále více lidí, jimž záleží na zdravé přípravě jídla. Doplňkem je elektronické vybavení, které podle zvolených programů ohlídá celý průběh postupu či dokonce nabídne několik desítek receptů podle zvolených surovin. Multifunkční trouby jsou na trhu převážně ve vestavném provedení, ale k dostání jsou i samostatně stojící.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

MIKROVLNY URYCHLÍ GRILOVÁNÍ

Při pořizování mikrovlnné trouby si musíme ujasnit, jak ji chceme používat, zda se nám multifunkce opravdu vyplatí. Uvedli jsme, že ty jednoduché zvládají prakticky jen ohřev hotového jídla a rozmrazování. Pokud budeme chtít také péct a grilovat, pak musíme zvolit mikrovlnnou troubu multifunkční. Ty by měly mít navíc funkce horkovzdušného ohřevu, grilování nebo takzvaný crisp. Mikrovlnná trouba pak pomocí vháněného horkého vzduchu zvládne rovnoměrné a rychlé pečení, navíc proudění vzduchu umožní přípravu více pokrmů současně, aniž by se prolnuly jejich vůně.

Tento způsob je velice rychlý, protože k účinkům horkého vzduchu přistupuje vliv mikrovln. Při grilování se uvede v činnost elektrická topná spirála, díky níž se pokrmy zapékají. S funkcí Quartz gril se k ohřevu spirálou přidávají mikrovlny, s jejichž pomocí příprava pokrmu postupuje velice rychle. Výraz crisp znamená česky křupavý či křehký, a právě takový výsledek představuje u jídla použití mikrovln spolu s grilem a horkovzdušným ohřevem; tento postup ovšem vyžaduje i příslušné nádobí.

V poslední době se některé mikrovlnky mohou pochlubit i funkcí vaření v páře. Obdobně jako pečicí multifunkční trouby jsou mikrovlnky také vestavné (méně častější modely) a volně stojící.

VAŘÍ V PÁŘE, PEČE

Multifunkční hrnce se jakoby na našem trhu minulá léta zabydlovaly postupně, za poslední rok však zaznamenaly raketový nástup. Není divu – nejsou náročné na místo ani na obsluhu a pro čtyřčlennou rodinu znamenají jednoduché řešení večeří, obědů i snídaní s minimem času, nutným na přípravu. Omezení velikosti připravovaných porcí je pravděpodobně jediná nevýhoda těchto zařízení. Multifunkční hrnce zvládají vaření, a to hned na několik způsobů.Jednak tedy klasické vaření, pak vaření v páře, vaří polévky a se speciálním programem působí jako rýžovar, což znamená, že si v něm jednoduše připravíme například rizoto.

U hrnců bývají i funkce jako smažení, fritování, pečení, ohřívání, rozmrazování, takzvaný 3D ohřev, udržování teploty nebo i příprava jogurtů. Většina procesů se odehrává ve vyjímatelné nádobě s kvalitním nepřilnavým povrchem. Jeho kvalita je vlastně rozhodující pro kvalitu celého přístroje. K pohodlné obsluze přispívají nastavitelný časovač nebo odložený start. Elektronický program nabízí také několik desítek přednastavených receptů, které jsou prezentovány na displeji; zároveň však s výběrem programů dávají dostatečně velký prostor pro invence jeho uživatele.

Při pořizování multifunkčního hrnce bychom si měli uvědomit, které funkce budeme potřebovat a pro kolik lidí budeme chystat jídlo. Měli bychom se také dozvědět, jaké příslušenství (sítka, pařáček) je v základním vybavení a jaké si musíme dokoupit. Co nejvíce částí by mělo být schopné vydržet mytí v myčce – hrnec si pořizujeme přece především kvůli úspoře času.

V HLAVNÍ ROLI PÁRA

Trouba Electrolux EOB8851AOX z řady CombiSteam Deluxe má rovnou stovku přednastavených pečicích programů a k tomu dvacet vlastních oblíbených. Zajímavostí je několik stupňů vaření v páře – v jednom jsou zapojeny ventilátor, kruhové topné těleso, spodní ohřev a pára, v parním pečení se jedná o ventilátor a páru; lze také zapojit ventilátor se spodním ohřevem a párou. Pára se také postará o automatické čištění. Orientaci zajistí displej s funkcí nápovědy. Cena 28 990 Kč

Electrolux EOB8851AOXAutor: Ženy - E15

INTELIGENCE SE 6. SMYSLEM

Multifunkční mikrovlnná trouba Whirlpool JT 479 IX z řady JetChef Premium je příkladem co tato dnešní zařízení zvládnou – vaří, rozmrazuje, ohřívá, peče, griluje, smaží a dokonce i vaří v páře. Díky inteligentní technologii 6. smysl kontroluje a neustále upravuje parametry přípravy pokrmů a zároveň šetří energii. Zajímavé jsou funkce Bread Defrost, která slouží k rychlému rozmrazování pečiva, a funkce Steam & Boil pro kombinaci vaření ve vodě a v páře. Trouba obsahuje 90 přednastavených receptů a zapamatuje si dalších 10 zadaných uživatelem. Orientační cena 7990 Kč

Whirlpool JT 479 IXAutor: Ženy - E15

DIVOTVORNÝ HRNEC

Jak už název napovídá, je Multicooker Tefal RK705138 12v1 opravdu multifunkční hrnec, který dovede vlastně vše, co si dovedeme představit s jedinou výjimkou, a tou je fritování. Celý tucet funkcí zahrnuje dušení, vaření v páře, pečení a smažení, připravíme v něm jogurt, dokonalou rýži či rizoto nebo pilaf. Není potřeba přípravu jídla hlídat – technologie Fuzzy logic a nastavitelný časovač automaticky kontrolují průběh vaření. Jídlo samo se připravuje v odolné vícevrstvé nádobě s keramickým povrchem. Hrnec disponuje mikrotlakovým ventilem pro udržení dostatečného tlaku, což pomáhá zachovat chuť a vůni jídla. Orientační cena 2490 Kč

Multicooker Tefal RK705138 12v1Autor: Ženy - E15

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Ivan Verner

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video