Květina měsíce: Hosta - trvalka, která nikdy nezklame | e15.cz

Květina měsíce: Hosta - trvalka, která nikdy nezklame

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mít na zahradě květinu, která téměř nic nepotřebuje a přitom nadělá spoustu parády, je snem každého, kdo nemá na pěstování kytiček čas. Hosta, které se říká i funkia nebo také bohyška, je ideálním zástupcem nenáročných trvalek.

Hosta je trvalka s bohatými trsy velkých listů, a právě pro jejich výraznou strukturu i různorodou barevnost patří mezi zahradní rostliny okrasné listem. Tolik říká botanická příručka. Když se však na ni podíváme z hlediska historie zahradní architektury, zjistíme, že jde o nádhernou rostlinu s pohnutým osudem.

V minulosti byla velmi žádaným doplňkem zahrad a parků a postupem času se stala klasickou trvalkou, která se v několika druzích nacházela téměř v každé předzahrádce. Dnes je opět středem zájmu zahradních architektů, pěstitelů i náruživých sběratelů, kteří mohou směle konkurovat příznivcům růží či kosatců.

Autor: Ženy - E15


V současnosti se ve světě platí obrovské ceny za mimořádně dekorativní americké a německé křížence, které se postupně dostávají (již ve výrazně umírněných cenových relacích) i do zahradnických center a našich zahrad. Žádná jiná trvalka není tak různorodá vzrůstem a zároveň tak nenáročná a dlouhověká. Patří sice mezi nejkrásnější rostliny ozdobné listem, ale to neznamená, že nekvete. Ze středu trsů počátkem června vyráží stonek s postupně rozkvétajícími růžovými, bílými či jemně fialovými kvítky.

Autor: Ženy - E15


Listy s pevnou konzistencí jsou velmi variabilní, od úzce kopinatých až po srdčité či široce oválné. Mají modravou, šedou, žlutou, zelenou a bílou barvu, někdy jsou listy dvoubarevné či panašované s výraznou žilnatinou v závislosti na druhu a kultivaru. Mnoho druhů funkií na podzim vynikne nápadné zlatožlutým vybarvením. Čerstvě uříznuté listy jsou velmi dekorativní i ve váze, kde dlouho vydrží buď jako samostatná kytice, nebo listy použijeme jako doplňkovou zeleň k jiným květinám.

Ideálním místem pro výsadbu funkií je polostín až stín, ale některé novější odrůdy při dostatku vláhy dobře prosperují i na slunném stanovišti. V polostínu se na rostlině vyvinou větší listy v menším počtu, při přílišném zastínění však pestře zbarvené listy zezelenají, což se dá napravit přemístěním rostliny na příznivější stanoviště.

Hostu neboli funkii obvykle vysazujeme na okraje vodních ploch, například na mělčinu jezírka, na polostinné záhony, jako podrost pod dřeviny a výborně vyniknou i v terakotových nádobách na terase. Ideální kombinací je sesadit tvarově i barevně různorodé druhy host, které pěkně vyniknou ve společnosti kapradin, okrasných trav a také trvalek s podobnými nároky, jako jsou například Astilbe, Aruncus či Campanula.

Na trhu je více než sto kultivarů, ale pro laika se v nich orientovat je téměř nemožné. Mezi oblíbený druh, z něhož pochází mnoho kvalitních kultivarů, patří Hosta sieboldiana s velkými, modrošedým listy, Hosta fortunei s kompaktním vzrůstem, Hosta crispula se srdcovitými, na okraji zvlněnými listy, K dalším překrásným druhům patří Hosta undulata s fialovými květy a také Hosta plantaginea, která dobře roste na světlých místech a v době květu, v červenci až srpnu, bohatě kvete velmi příjemně vonícími sněhobílými květy. Zkuste svou zahradu obohatit o tuto atraktivní trvalku a vrátit tak hostám místo, které jí mezi okrasnými rostlinami právem náleží.

Autor: Irena Forejtová
14. června 2010

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video