Květina měsíce: pavlínky | e15.cz

Květina měsíce: pavlínky

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Oblíbené stálice okenních parapetů kvetou bez přestání téměř celý rok, snadno se pěstují i množí a nepotřebují ani speciální podmínky k přezimování. Pavlínky, jonátky nebo také africké fialky se stále drží na nejvyšší příčce doma pěstovaných květin.

Odkud africká fialka doputovala do českých domácností a jaké má nároky na pěstování se dozvíte v článku http://www.zeny.cz/magazin/pokojove-rostliny/africka-fialka.aspx. Přesto, že je vcelku nenáročnou rostlinou, často se v diskuzích objevují dotazy jak „pavlínky“ často zalévat, přihnojovat a jak si je namnožit. Několik rad vám pomůže odhalit pěstitelské chyby. 

Autor: Ženy - E15

Africké fialky mají jednobarevné květy od sněhobílé přes růžovou, fialovou až po tmavě modrou, ale mohou mít i žíhané, plné, jednoduché, třepenité, s očkem nebo proužky.

Důvodem slabšího kvetení afrických fialek je pravděpodobně jejich nevhodné umístění a také některé chyby při pěstování. Africké fialky potřebují světlé stanoviště, ale nikoli na slunci, se stálou teplotou od 20 do 22 oC, přičemž od října do prosince by teplota měla být nižší (od 16 do 18 oC). Chladnější období podporuje násadu poupat a vyvolává kvetení.
 

7 tipů pro pěstování

• Fialky potřebují dostatek světla, ale nemají rády přímé sluneční světlo, zejména v létě a na jaře.
• Teplota prostředí by neměla být nižší než 15 ° C po celý rok, nejlépe jim vyhovuje teplota 20-23 ° C.
• Fialky zaléváme zespodu, protože jakmile voda zůstane v srdíčku listů, hrozí, že začnou listy zahnívat. Pozor na přemokření, fialka by neměla stát ve vodě. Zbylou vodu z misky po hodině vylijeme. Přes léto můžeme africkou fialku zbavit prachu na listech jemnou sprškou, ale pak ji necháme oschnou a již nezaléváme.
• Fialky se velmi snadno rozmnožují zejména na jaře a na začátku léta. Stačí odstřihnout list a ten dát zakořenit do vody.
• Pokud rostlina tvoří mnoho listů, ale málo květů, jde o jednostrannou výživu (nadměrné množství dusíku). Jestliže opadávají poupata, změňte stanoviště za světlejší.
• Hnědé a světle žluté listy vzniknou,při zálivce na listy. Pokud se na listech tvoří světlé kruhy, byla voda na zálivku určitě studená.
• Zvadlé listy nikdy neodřezávejte, ale vždy je odlomte. Zabráníte tím zahnívání zbytku listu.Substrát v květináči by měl být kyprý, s alespoň dvoutřetinovým podílem rašeliny a rovnoměrně vlhký (nikdy ne příliš mokrý), v uvedeném chladnějším období však spíše sušší. 

Autor: Ženy - E15

Největší americká společnost pěstitelů a milovníků saintpaulií The African Violet Society of America měla již v r. 1967 zaregistrováno přes 1000 odrůd.
Zalévat je třeba pouze do misky a také je nezbytné africké fialky pravidelně (v čtrnáctidenních intervalech) hnojit vícesložkovým hnojivem na kvetoucí pokojové rostliny, avšak s výjimkou období vegetačního klidu (říjen - prosinec). Pokud je to možné, vyhraďte v bytě africkým fialkám stálé místo.

Autor: Irena Forejtová
22. března 2010

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video