Lék na horko? Klimatizace! | e15.cz

Lék na horko? Klimatizace!

Ivan Verner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jsme tak trochu zchoulostivělí. Naši předkové říkali, že v zimě máme vymrznout a v létě se vypotit. Teplotní výkyvy však nabraly v posledních letech na intenzitě a klimatizace, která byla v našich zeměpisných šířkách spíše výjimkou, se pomalu stává nezbytností.

Výběr té nejvhodnější klimatizace záleží na mnoha okolnostech. Abychom se proto sami mohli rozhodnout, měli bychom mít základní znalosti o tom, jak klimatizace funguje a co která vlastně umí. Systém klimatizace se vlastně podobá systému jiných spotřebičů, které z domácnosti dobře známe, tedy ledničce a sušičce prádla. Tady také jde o kombinaci kondenzátoru a výparníku. Chladicí médium – plyn – projde kompresí, tedy stlačením. Podle fyzikálních zákonů se tím i zahřeje, takže teplo musí být odvedeno ven.

Ve druhé části cyklu je médium vedeno do kondenzátoru, kde se ochlazuje a kondenzuje na kapalinu. V poslední části cyklu je pak kapalina pod tlakem vedena k výparníku a tam se přes expanzní ventil začne rozpínat (odpařovat), a tím i ochlazovat. Přes výparník žene ventilátor vzduch, jenž se u něj ochladí, dále do místnosti. Médium pak nastupuje celý koloběh znovu. Dnešní klimatizační technika nabízí kromě chlazení i přitápění v chladných dnech na principu tepelného čerpadla. Nebojte se ji k přitápění či dokonce topení využít. Zní to sice jako paradox, ale díky tepelnému čerpadlu má klimatizace vyšší účinnost a nižší spotřebu, a pracuje tedy úsporněji než při chlazení.

NEZAPOMÍNEJME NA SERVIS

Tolik jenom k principu, my však také musíme vědět, kolik a jak velké místnosti budeme chtít ochlazovat, zda by nám klimatizace měla v zimě posloužit i k přitápění. Musíme brát v potaz hlučnost klimatizační jednotky (především v případě, když ji chceme umístit v ložnici), její design, protože je prostě nepřehlédnutelná, a v neposlední řadě i cenu a náklady na provoz. Budeme se rozhodovat i mezi centrální klimatizací, která zvládne třeba celý rodinný dům, či klimatizační jednotkou, která je umístěna například v okně nebo pod stropem nebo je mobilní a můžeme ji přesouvat do jednotlivých místností podle potřeby.

Podívejme se i na značku, protože každá klimatizace potřebuje údržbu a časem i třeba opravu a my se budeme muset spolehnout na nejlépe dobře zavedený, cenově dostupný servis a dosažitelnost náhradních dílů. Na pomoc si v tomto případě můžeme vzít reference na internetu, ovšem nakonec bude záležet – alespoň by tomu mělo být u finančně naročnějších projektů – na konzultaci s odborníkem, který musí posoudit takové nuance, jako je kvalita zateplení objektu, jeho orientace podle světových stran či vliv okolní zástavby. Záležet také bude na tom, zda se jedná o klimatizaci pro plánovaný objekt, či již hotový byt nebo dům.

VÝPOČTY A ZKRATKY

K rozhodnutí o tom, jakou klimatizaci bychom si měli pořídit, budeme potřebovat trochu těch základních počtů. Změříme si místnost, kde budeme chtít mít příjemné klima, a to jak plochu, tedy šířku a délku, tak i výšku. Měli bychom měřit pečlivě a raději vícekrát, malé přehlédnutí či omyl se pozdějšími kroky vynásobí. Kromě toho, pakliže uvažujeme o pořízení klimatizace, která se zabuduje do okna či pod okno, si musíme změřit i to okno a zeď pod ním, abychom nebyli překvapeni, že se tam technika nevejde nebo zabírá příliš místa. Takže místnost máme změřenou a vyrážíme se podívat na klimatizaci a informace o ní.

V každém případě nás musí zajímat číslo uvedené u zkratky BTU. Je to označení jednotky, která sice nepatří do soustavy SI, ale výrobci klimatizací je běžně používají, aby vyjádřili jejich chladicí kapacitu. BTU znamená British Thermal Units (tedy britská tepelná jednotka) a je defi nována jako množství tepla, které je zapotřebí ke zvýšení teploty jedné libry vody o jeden stupeň Fahrenheita při konstantním tlaku jedné atmosféry. Čím vyšší číslo BTU je, tím vyšší má klimatizace chladicí výkon. Ten je sice zajímavý, ale za vysoký výkon také více platíme při provozu a pochopitelně i při nákupu.

Výkon by měl odpovídat chlazenému prostoru. Jak jej tedy zjistíme? Jestliže nebydlíme v bývalé tovární hale s extrémně vysokým stropem, vypočteme plochu místností, kde by měla klimatizace fungovat, a výsledek znásobíme koefi cientem 35. Dejme tomu: plocha 150 m2 krát koefi cient rovná se 5250. To ovšem není vše. Jestliže chceme klimatizovat kuchyni, kde je zdroj tepla, musíme přidat k dané hodnotě BTU v řádu tisíců, podobně jako když je místnost stále obývaná lidmi. Procenta se přirážejí i za sluneční či stinnou stranu, na níž se inkriminované místnosti nacházejí, dveře či okna, která jsou vystavena slunečnímu svitu. Hodnota BTU bývá u klimatizací od pěti tisíc do téměř dvaceti. Přehlednou a dobře sestavenou kalkulačku nabízejí webové stránky premereni. cz v rubrice „vytápění“ a podrubrice „výpočet chladicího výkonu klimatizace“.

ČISTOTA JE ZDRAVÍ

Co všechno můžeme od klimatizace požadovat? Měla by mít odpovídající rozsah chlazení a dobře kalibrovanou korekci teploty po jednom, maximálně po dvou stupních Celsia. Důležitý je režim spánku, kdy pracuje s minimální intenzitou a minimální úrovní hluku. Klimatizační jednotky mají také filtry, které se musejí čas od času čistit. Nebudeme muset vynakládat peníze na nové, když si pořídíme přístroj s vysouvacími filtry, které se dají čistit. Každý filtr však omezuje průtok vzduchu, takže čistota proudícího vzduchu je zaplacena menší účinností chlazení a vyšší hlučností.

To však může být naopak výhodné, bydlíme-li spolu s alergikem. Komfortní jednotky bývají vybaveny i programem samočištění. Odborný servis je přese všechno dobré si zavolat jednou do roka. Ten prověří vše, co my nemůžeme, včetně zkoušky výkonových stupňů. Důležitá je také dezinfekce, protože v znečištěných prostorách se usídlí mikroorganismy. Můžeme si vzpomenout na případ onemocnění Legionellou, bakterií, která se usídlila právě v chladicím systému. Zajímejme se i o možnost nastavení rychlosti ventilátoru, protože i to nám může ušetřit provozní náklady. Klimatizace může správně fungovat pouze tehdy, pokud jsou okna zavřená, ale efektivnost chlazení pomůže zvýšit i taková maličkost, jako je kvalitní těsnění ve dveřích a oknech.

Červnové číslo časopisu Bydlení, stavby, realityAutor: Ženy - E15

POZOR NA ZÁMĚNU

Můžeme si splést – a značení v některých obchodech tomu napomáhá – obyčejný ochlazovač vzduchu s mobilní klimatizací. Podívejme se však do technických parametrů, protože i v mobilní klimatizaci najdeme chladivo, jehož druh musí být v technických parametrech charakterizován. Bývá označováno zkratkami jako R410A nebo R407C. Ochlazovač toto chladivo nemá.

ZKUSME TO S KONVEKCÍ

Podlahové konvektory nám mohou pomoci s chlazením prostoru a zároveň nikde nepřekážejí, ponechávají v interiéru celou plochu volnou a volná zůstávají i okna. Teplo či chlad jsou v případě konvektorů přenášeny do místnosti konvekcí, to znamená prouděním. Základem konvektoru je topný výměník umístěný v ocelové nebo nerezové vaně. Je napojen na pevný teplovodní systém, u něhož je instalován ventilátor s protiprachovými filtry. Viditelná tak zůstává pouze horní část podlahového konvektoru, což je odolná pochozí mřížka. Podlahový konvektor lze připojit na všechny zdroje s teplovodním rozvodem od elektrického i plynového kotle po tepelné čerpadlo.

KLIMATIZACI ANO. JAKOU?

  • Okenní jednotka má výhody v ceně, nenabízí však mnoho možností nastavení teploty. Je ji snadné nainstalovat do děleného okna.
  • Podokenní jednotka může být instalována i pod oknem přímo na zdi. Spotřebuje více energie, takže provoz je dražší, nabízí však větší možnosti volby.
  • Split (dělená) klimatizace: Výhodou je tichý provoz, protože kompresorový díl je instalován mimo dům. K zabudování a zprovoznění potřebujeme odborníky.
  • Mobilní klimatizace: Mobilní zvládá chlazení, odvlhčování a filtraci vzduchu. Je levnější, ale také méně výkonná a mnohem hlučnější.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Ivan Verner

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video