Majoránka zahradní | e15.cz

Majoránka zahradní

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vypěstujte si majoránku (Majorana hortensis), získáte tak nejenom koření do různých pokrmů, ale také prostředek lidového léčitelství.

Popis
Majoránka je zpravidla jednoletá bylina, která pochází ze severní Afriky, Přední Asie á jižní Evropy. Je to silně aromatická rostlina s bohatě listnatou lodyhou, obvejčitými, celokrajně plstnatými listy a drobnými bílými nebo růžovými květy. Plody jsou jasně hnědé tvrdky. Kvete v červenci a srpnu. Majoránka je prastará léčivá rostlina a pěstovali ji již staří Egypťané.

Pěstování
Vysévá se v březnu až dubnu, vyžaduje teplo, slunečnou polohu, lehčí písčitohlinitou půdu a přiměřenou zálivku. Pěstujeme se ze semen vysetých do truhlíku v pařeništi a když rostlinky povyrostou, přesadíme je ven do trojsponu s mezerami 15 cm (po 4 rostlinkách do jednoho trsu). Nezapomínáme na mezery, protože se rozrostou do šířky. Pěstovat majoránku můžeme také v truhlíku za oknem a pak v zimním obdodí ji přenést na parapet do bytu. V květináči vydrží až do jara. V době květu v srpnu se odřezává těsně u země a svazuje se do svazečků, ve kterých se suší. Skladujeme v suchu a temnu.

Použití
Málokterá hospodyňka se dnes v kuchyni bez této bylinky odejde. Používá se do polévky, pečeně, uzenin, při vaření luštěnin, do omáček, těstovin, do bramboráků, sekaných a paštik.

Účinky na organismus
Majoránka obsahuje třísloviny, hořčiny a silici. Je to mírné sedativum a diuretikum, používá se při nervové slabosti, nachlazení, při špatném trávení, nadýmání, průjmu a střevní kolice.  Urychluje trávení tím, že zvyšuje sekreci žaludeční šťávy, uklidňuje zažívaní, podporuje tvorbu žluči. Ve formě mastí se aplikuje na špatně se hojící rány.

 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery