Malá velká domácí kancelář | e15.cz

Malá velká domácí kancelář

Markéta Růžičková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Víme, jak zařídit ideální home office, ať už bydlíte ve skromném 2+kk, nebo vlastníte prostornou vilu.

Zásluhou informačních technologií a globální ekonomiky můžeme stále více rozhodovat, kde, kdy, jak a s kým chceme pracovat. Informační technologie nám umožňují vyměňovat si myšlenky bez ohledu na čas a místo. A tak řada z nás volí variantu práce z domova, nebo ještě lépe z chaty či chalupy. Vždyť internet už dnes můžete mít všude a pak už mimo počítač, stůl a židli nic nepotřebujete. I když, pokud se chcete při práci doma cítit dobře a zároveň být efektivní, vyplatí se vám i při zařizování domácí pracovny řídit pár dobrými radami.

KDYŽ ŠETŘÍTE MÍSTEM

I když musíte šetřit místem, můžete si udělat doma plnohodnotný pracovní prostor – většině z nás dnes k práci stačí notebook s připojením a obvykle si neděláme už ani poznámky rukou, i když i na ten nejmenší psací stůl se vždycky nějaký ten blok a tužka navíc vejdou. U malé kanceláře je důležité co nejlépe využít prostor na stěně i pod psacím stolem. Nějaké papíry se vždycky nastřádají, tudíž police se šanony a kontejner se zásuvkami bývají nezbytností. Také si musíte někam odložit fl ashky, externí disk, DVD, nabíječku apod.

Jestli ke své práci potřebujete tiskárnu, skener a kopírku, budete potřebovat místa ještě víc. Jako základ lze ušetřit prostor využitím přístrojů tři v jednom. Počítačové příslušenství vám nemusí nutně zabírat prostor pracovního stolu. Pokud máte pracovnu v rámci obývacího pokoje či ložnice, můžete ke stolu přistavit např. komodu, na niž jej umístíte, i když zásuvky budete využívat k úplně jiným než kancelářským účelům – třeba jako prádelník.

Přestože se příliš nedoporučuje kombinovat funkci relaxační, kterou má ložnice mít, s tou pracovní, na druhou stranu, kde jinde se v menším bytě na práci přes den „zašít“ než v ložnici, která je zrovna nevyužitá. Ale rozhodně doporučujeme zastlat peřiny alespoň nějakým přehozem, aby vás to v pracovním procesu nelákalo se do nich uvelebit. Když už jsme u výběru místa, kde byste si měli v rámci malého bytu pracovní kout zařídit, nabízí se samozřejmě i obývací pokoj nebo kuchyň.

Rozhodně však není praktické využívat jako pracovní stůl jídelní. Nejen proto, že při neopatrnosti si postavíte notebook zrovna do louže vylitého kakaa, kterou tam nechaly při snídani děti. Jídelní stůl nemá na práci s počítačem dobré ergonomické parametry, o židli nemluvě. I z toho nejmenšího pracovního kouta vás nebude nikdo vyhazovat, jako se to může stát u stolu jídelního, a budete mít alespoň nějaký úložný prostor. Pokud nemáte prostor na vlastní místnost, soukromí zajistí paraván. Nahradit ho můžete třeba lehkou policovou knihovnou, která váš koutek ochrání před zvědavci.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

INSPIRATIVNÍ PROSTŘEDÍ

Dnešní trend vintage a retro se projevil i v zařízení domácí kanceláře a my jsme rádi. Takový variabilní sekretář, který můžete v případě nepoužívání zavřít, nejenže má spoustu praktického úložného prostoru, ale navíc jde o krásný kus nábytku, který ozdobí váš interiér. Můžete mít sice rovnou celou minipracovnu, která se po práci zavře do skříně, ale proč to dělat, když váš domácí kancelářský kout nemusí mít s neosobním „office“ nábytkem nic společného. Může jít o výjimečné kusy, ač zároveň praktické.

Pokud byste rádi opravdový originál, který nemá nikdo jiný, projděte bazary nábytku a zasurfujte v inzerátech na internetu – pak už jen bude stačit nový lak a úchytky. Masivní dřevo není jen trendy, oproti laminu má dlouhou životnost, navíc vám jej šikovný truhlář snadno opraví. Jen na dlouhé sezení doporučujeme opravdu originál ergonomickou kancelářskou židli. Ale nebojte, mix stylů je stále trendy a i mezi nimi můžete najít zajímavé designové kousky.

Co se týká doplňků, vedle těch praktických, které vám pomohou na stole udržet pořádek – tedy stojánky na tužky a poznámkové bločky, šanony, krabice na poštu apod., myslete i na takové, jež zpříjemní atmosféru vašeho pracovního místa – fotky, obrázky, květiny a nezapomeňte na praktického pomocníka – nástěnku.

NEJEN PRO VELKÉ ŠÉFY

Pokud máte pocit, že základem pracovny je poctivý, obrovský, nejlépe starožitný psací stůl z masivního dřeva, musíte zapomenout na skromný pracovní koutek v kuchyni. Takový kousek nábytku vyžaduje dostatek prostoru, navíc v místnosti zařízené ve stejném stylu. Takže pro pracovnu vyčleňte celý pokoj. Důležité je, aby do pracovny proudil dostatek světla. Nejenže na práci musíte vidět, ale těžký dřevěný nábytek sluneční světlo aspoň trochu zjemní a pracovnu to zútulní.

I když je polohovatelná židle na kolečkách praktičtější, ke starožitnému stolu je stylovější křeslo čalouněné kůží. Nedílnou součástí pracovny je knihovna a nezapomeňte ani na pohodlné sofa, ve kterém se vám bude skvěle přemýšlet i odpočívat. Zároveň na něj můžete posadit pracovní návštěvy. Pokud je však přijímáte častěji, bude lepší u vstupu do vaší kanceláře postavit ještě jeden klidně menší stůl a u něj minimálně dvě židle. Bude se vám tak snáz ukazovat kolegovi či klientovi prezentace na notebooku či tabletu, navíc si budete moct i poznámky psát pohodlněji než vsedě na pohovce.

Častým řešením je umístění židle pro návštěvy z druhé strany pracovního stolu, který je umístěný ne u zdi, ale v prostoru. V této pozici se ale vaše pracovní návštěvy nemusí cítit zrovna příjemně, neboť je zažitá ve vztahu šéf a podřízený. Vy však jistě chcete, aby se u vás klienti i kolegové cítili příjemně. Toho docílíte též lehce neformální atmosférou – obrazy, květiny – koneckonců, stále jste u sebe doma.

JAK SI VYBRAT?

  • Stůl: Ideální rozměry psacího stolu jsou 120–140 centimetrů na šířku, 75–85 do hloubky a 68–73 na výšku. Počítejte s tím, že na stole nebude jen obrazovka počítače a pár papírů. Speciální počítačové stolky na kolečkách jsou sice praktické, ale jen jako doplněk psacího stolu, protože nemají žádný odkládací prostor.
  • Židli: Záda máte jenom jedna, takže na židli nešetřete. Musí být nastavitelná jak výška sedáku, tak opěrka zad, která by měla být navíc ergonomicky tvarovaná. Vybírejte židle s pěti kolečky, jsou stabilnější.
  • Lampu: Dobré osvětlení potřebuje na svůj psací stůl každý. Občas si budete dělat poznámky rukou, tak nezapomeňte na pravidlo, že praváci by si měli svítit zleva, leváci opačně. Proto je nejlepší nastavitelná lampa s kloubovým ramenem a se silným zdrojem světla.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Markéta Růžičková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery