Máta peprná | e15.cz

Máta peprná

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zelené bylinky nejsou pouhou chuťovkou, která zvýrazní jídlo, ale přináší také mnohé léčebné účinky.

Popis
Máta peprná je 30-90 centimetrů vysoká výrazně aromatická bylina s plazivým oddenkem a nadzemními výběžky. Má přímé, větvené lodyhy, řapíkaté listy s vejčitě podlouhlou čepelí. Květenstvím je lichoklas, kalich je trubkovitý a koruna růžová. Plody se nevytvářejí, máta se rozrůstá kořenujícími výběžky. Využívají se čerstvé nebo sušené listy a stonky, pro použití v kuchyni sbírané před kvetením, pro destilaci oleje v plném květu.

Účinky na organismus
Máta obsahuje éterické oleje, třísloviny a hořčiny. Příznivě působí na žaludek, proti křečím, je mírně projímavá, využívá se při nevolnostech, nadýmání a křečích střev. Má kladné účinky při nervových chorobách, při nespavosti, napětí, stresu. Pomáhá při žaludečních nevolnostech při kocovině, zklidňuje podrážděný žlučník a zastavuje zvracení.
Mátový čaj má osvěžující účinek, mátová silice je součástí tišících mazání, balzámů a mastí, které prokrvují tkáň a působí místní znecitlivění. Využívá se také v ústní kosmetice jako součást zubních past a vod.
Listy máty se přidávají do omáček, do jehněčí pečeně, na dozdobení pohárů, do drinků. V potravinářském průmyslu se používá při výrobě cukrovinek, žvýkaček a likérů.

Jak si mátu vypěstovat
Tato rostlina má ráda slunečné stanoviště, ale snese i polostín. Hlavně u mladých rostlin udržujeme dostatečnou vlhkost. Rozmnožuje se rozmnožuje kořenovými výběžky a oddenky, můžeme ji také vysévat. Nepotřebuje ani hnojení a rychle se rozrůstá. Sklízíme krátce před květem, kdy uřízneme celou rostlinu a necháme ji ve stínu zavěšenou, dokud neuschne. V létě seřezejte, abyste porost omladili. Záhony přemisťujte jednou za 4-5 let.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video