Meduňka lékařská | e15.cz

Meduňka lékařská

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Meduňka je voňavá bylinka, ze které lze připravit chutný čaj, ale je to hlavně známý prostředek lidového léčitelství.

Popis
Meduňka lékařská je charakteristická svou citronovou vůní, podle které má také přezdívku citronová rostlina. Je to chlupatá bylina tvořící trsy s plazivými kořeny a vzpřímenými hranatými lodyhami. Má srdcové a hluboce žilkované listy a bílé nebo světle růžové listy.

Účinky na organismus
Meduňka je známou rostlinou na uklidnění, často nahradí prášky na spaní, na rozdíl od kterých nemá vedlejší účinky. Snižuje krevní tlak, nálev z meduňky je účinný při léčbě nachlazení a chřipky, poruch trávení a žaludečních potíží.

Použití
V kuchyni se meduňka přidává k salátům, omáčkám, majonézám, rybám, ale také například do likérů.

Pěstování
Meduňka je středomořská rostlina  a proto potřebuje teplé, slunečné stanoviště chráněné před prudkými věty s propustnou půdou a výživným kompostem. Vysévá se od dubna do května přímo do záhonu, ale výhodnější je vysazovat sazenice, abychom uspíšili sklizeň. Vzdálenost musí být alespoň 30 cm, protože kořenové výhonky se rychle množí. Můžete ji pěstovat i ve větších nádobách na světlém stanovišti. Meduňka je nevymrzavá, proto můžeme nádoby ponechat venku nejlépe zapuštěné do země. Množíme dělením, řízkováním nebo odkopky kořenových výhonků. Meduňka může dosáhnout metrové výšky, v červenci proto seřízneme 10cm nad zemí, zavěsíme ve stínu a usušíme.


 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery