Mějte slunce pod kontrolou | e15.cz

Mějte slunce pod kontrolou

Marcela Škardová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Aby nám v létě nebylo doma tolik teplo, pořizujeme si hlavně žaluzie a rolety. Po čem ale sáhnout, když chceme omezit příliv slunečních paprsků také v exteriéru?

Výběr venkovní stínicí techniky záleží na daném prostoru, technických možnostech, vašich preferencích i financích. V základu lze volit z mnoha slunečníků, clon, slunečních plachet a markýz, stínění slibují rovněž některé pergoly a altány, včetně těch mobilních.

STAŘÍ ZNÁMÍ: SLUNEČNÍKY

Dříve se mělo za to, že slunečník je vhodný jen na menší plochy. Jak který. Kromě klasiky existují půlkruhové slunečníky, jež se rovněž doporučují na mini terasy, ale stejně tak si lze pořídit mega slunečníky či dvojslunečníky, jejichž střecha má například 6, 8 či 10 metrů čtverečních. Ale pozor! U nich nesmíte podcenit kotvení. Podobně pestré jsou manipulační možnosti. V základu se noha slunečníku jen zvyšuje či snižuje, hodí se také naklánění střechy, sofistikovanější produkty nabízejí otáčení kolem své osy až o 360 stupňů.

MODERNÍ ŘEŠENÍ: STÍNICÍ PLACHTY

I když se nenatáčejí jako korouhvičky, zaberou velkou plochu, až několik desítek metrů čtverečních. Jednodušší varianty se snadno přemísťují, protože se napínají na tyčky a upevňují šňůrami a kolíky. Dále se prodávají plachty s pevným uchycením, například z jedné či dvou stran na fasádu s pomocí kotev a zbylý cíp či cípy se upevní do sloupků, nebo se všechny cípy přichytí do sloupků; takové plachty se pak dají využít i volně na zahradě. Samotná poloha stínění není provždy daná, plachty lze do jisté míry naklánět. Nejčastěji mají podobu troj- či čtyřúhelníku. Z vychytávek zmiňme například výrobky opatřené motorem pro snadnou manipulaci nebo větrným čidlem, aby se v případě nepříznivého počasí mohly automaticky stáhnout. Na trhu jsou rovněž plachty se samonosným systémem.

DOMŮ I NA CHALUPU: VYCHYTANÉ MARKÝZY

Představují další velkou skupinu exteriérového stínění. Do ní patří také svislé fasádní markýzy, jež se používají na okna nebo k zakrytí balkonů. Chcete-li se však chránit před sluníčkem na terase, pak se vám hodí klasické markýzy, kloubové nebo kazetové. Kloubové nemusí, leč můžou být vybavené stříškou, která markýzu ve složeném stavu do jisté míry chrání před venkovními vlivy. Kdežto v případě kazetových markýz je ochrana dokonalejší – když ji nepoužíváte, látka i ramena se celé složí do kazety. Abyste si ušetřili námahu, přijde vhod motorické ovládání.

Šikovná jsou zmiňovaná větrná čidla. Když je venku příliš větrno, markýza se automaticky stáhne, aby nedošlo k jejímu poškození. Zpravidla jako doplněk markýz nebo některých moderních pergol se používají boční clony, které jako bonus nabízejí nejen stín, ale též soukromí, byť v míře dané velikostí tohoto stínicího prvku.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, realityAutor: Ženy - E15

POSTAVTE SI PERGOLU KROK ZA KROKEM

Rádi byste si zastínění udělali sami? Máme pro vás pár rad, jak si postavit pergolu a na co při tom dát pozor.

Výběr místa a orientace

Pergola může být buď samostatně stojící, nebo se opírat o stěnu domu. V tom případě jde o prodloužení interiéru, které obvykle stíní venkovní sezení na terase. Pokud půjde o pergolu samostatně stojící, neměla by být příliš daleko od domu, už proto, když zapomenete ke kávě cukr, tak abyste to neměli daleko. Vyhněte se její stavbě na místě, kde většinu dne praží přímé slunce, lepší je polostín, aby se z pergoly nestal rozžhavený skleník (zejména z té zastřešené). Chránit před sluncem a větrem mohou též dělící stěny a stříška.

Výběr dřeva

Dřevo na pergolu se vybírá obvykle z místních jehličnatých stromů, mělo by být vyschlé na maximálně 15 % vlhkosti a ošetřené povrchovou úpravou tak, aby lépe odolávalo nepřízni počasí. Sílu sloupků a trámků volte podle toho, jak těžkou bude pergola nést střechu. Spíš než síla sloupků je důležitá síla příčných a vazných střešních trámů.

Výběr kování + ukotvení do země

Velmi důležité je bezpečné ukotvení nosných sloupků pergoly do země. Můžete mít pod pergolou základovou betonovou desku, k níž kovovou kotvu přišroubujete, nebo lze jednotlivé kotvy zabetonovat do země. Kování vybírejte pozinkované, aby pod širým nebem dlouho vydrželo.

Střešní krytina

Pokud chcete, aby pergola byla chráněna před deštěm, budete muset vybrat pevnou střešní krytinu. Nezapomínejte však, že ta neprůhledná vám bude v případě, kdy je pergola umístěna u zdi domu, ubírat světlo, které proudí do interiéru. Plastová transparentní střecha se zase nehodí ke každé stavbě a do každé zahrady. Zastřešení je nepraktické také v případě, kdy plánujete pod pergolou krb.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Marcela Škardová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video