Minizahrádky na stůl pro ozdobu a relaxaci | e15.cz

Minizahrádky na stůl pro ozdobu a relaxaci

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ač si to možná neuvědomujeme, rostliny dokáží zklidnit atmosféru a nabít ji pozitivní energií. Vytvořit ozdobnou kompozici několika rostlin zabere jen pár minut, a dokonce i následná péče o květinovou dekoraci je na čas velmi nenáročná.

Sklo a voda poskytují optický a sluchový požitek

Na vytvoření zajímavé vodní zahrádky jsou vhodné průhledné skleněné kulaté nebo čtyřhranné nádoby. Ty jsou svým vzhledem naprosto univerzální a hodí se téměř do každého bytu, klasického i moderního. Vodní rostliny v jednoduchých nádobách z čirého skla působí navíc velmi efektně.
 
Lze pozorovat jejich kořeny nebo ponořené části stonků a listů, případně vnímat působivou strukturu a tvar použitých dekoračních doplňků. Pěstování vodních rostlin ve skle má však i několik negativ. Jedním z nich je například to, že na skleněných stěnách nádoby se po čase vlivem světla a vysoké vlhkosti začínají vytvářet různé řasy, které snižují estetickou hodnotu kompozice. Kromě toho, vzhledem k negativní působení světla na samotné kořeny rostlin, není vhodné v lahvích zakládat trvalé porosty interiérových vodních rostlin.

Autor: Ženy - E15

Z plovoucích druhů je nejoblíbenější tzv.vodní salát (Pista stratioes)

Stačí na dno nádoby nasypat štěrk, případně jeho povrch dekorovat menší přírodniny (dle velikosti nádoby a charakteru výsadby) a nakonec sem umístit plovoucí vodní rostlinu. V případě, že vybrané rostliny potřebují i substrát, třeba na dno skleněné nádoby nasypat keramzit, na to vrstvu písku a následně speciální substrát pro vodní rostliny.
 
Důležitá je také přítomnost alespoň malé vrstvy dřevěného uhlí, které působí v nádobě jako čistící filtr. Nakonec lze po výsadbě povrch substrátu posypat říčním štěrkem. Ten má nejen dekorativní funkci, ale zároveň také zatěžuje kořeny rostlin a brání tak jejich uvolnění ze substrátu. Vhodné rostlinné druhy jsou ty, které mají kromě kořenového systému ponořeny i některé své části (listy, stonky). Příkladem je šáchor (Cyperus), puškvorec (Acorus) nebo šípatka (Sagittaria). Plovoucí druhy stačí na vodní hladinu jen položit. Při odpovídajících vegetačních podmínkách se budou dále rozrůstat samy.

Miniaturní vodopád uklidní smysly

Od fontány se očekává, že bude chrlit vodu a vydávat konejšivé zvuky dopadajících kapek na vodní hladinu. Nemusí být ani rozměrná a ani z bůhvíjak drahého materiálu, aby plnila základní funkci, a tou je uklidňující účinek tekoucí vody na lidskou psychiku ve spojení s nenásilným způsobem zvyšování vzdušné vlhkosti.

Proč si doma nedopřát tuto ozdravnou kúru, která je vkusnou dekorací a nepotřebuje téměř žádnou údržbu. Vhodně vytvořená kompozice pokojových květin a zeleně s fontánou interiér výrazně oživí a zatraktivní, a kromě toho se rostlinám v blízkosti vody velmi dobře daří.

Autor: Ženy - E15

V ložnici, obýváku nebo kdekoli jinde, kde je možnost ocenit efekt tekoucí vody vynikne stolní fontána. Vděčným materiálem jsou tufové kameny a klasické říční oblázky či valouny, po nichž voda stéká nebo se vsakuje do misky. I v těchto malých stolních fontánkách lze pěstovat drobné či plazivé druhy rostlin.

Minizahrádka pro zaneprázdněné

Pro zdárný růst potřebují sukulenty opravdu málo. Během vegetačního období mají schopnost zadržovat vodu v listech, stoncích nebo kořenech, proto e spokojí s občasnou zálivkou. Vhodná je odstátá voda a propustný substrát, což docílíme přídavkem hrubého písku nebo kamínků.

Autor: Ženy - E15

Kalanchoe Calandiva kvete drobnými květy v bílé, růžové, bílorůžové, oranžové nebo purpurové barvě až šest týdnů i několikrát do roka

Nová odrůda Kalanchoe Calandiva je ideální rostlina pro vytvoření romantické atmosféry v ložnici, hale či obýváku.
Calandiva vyžaduje umístění na světlém místě, je možné ji pěstovat i na přímém slunci. Dobře snáší suchý vzduch, přímé slunce a půdu chudou na živiny. Občas zalijte a víc se nestarejte.


Autor: Irena Forejtová
30. ledna 2011

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video