Moli nemají ve vašem bytě co dělat. Vyžeňte je natrvalo!

„Potravinové moly si většinou přineseme domů s nákupem,“ říká MUDr. Jaroslava Zelenková, vedoucí referent pro státní správu Hygienické stanice hlavního města Prahy. „A nebo jsou už v našem domě. Ve světlících, ve stoupačkách, v záhybech tapet. Velmi často k nám prostě vletí do bytu oknem. Podobnou cestou se do našich skříní dostanou i moli šatní.“
Šatní moly najdeme ve skříni, ty potravinové samozřejmě ve spíži, hlavně v mouce, rýži, ovesných vločkách či luštěninách. Housenky můžeme najít také v čokoládě, sušenkách i v sušených houbách nebo strouhance. Pokud škůdce objevíme, nezbývá nic jiného, než zasažené potraviny prostě vyhodit.
Přitom k tomu vůbec nemuselo dojít. Obrana proti potravinovým molům je totiž v podstatě velmi jednoduchá. Stačí jen pravidelně používat moderní prostředky. Jejich výběr není nijak složitý. Dbejte na to, zda obsahují látku, která přivábí samčí moly. Ti se přilepí na lepící proužek a jejich smrt tak jednoduše přeruší reprodukční cyklus. Prostředky by neměly obsahovat insekticidy. Protože jde o ochranu potravin, je důležité, aby byly bez jakékoliv vůně, jako tomu je například u výrobku Raid proti potravinovým molům.
Nejlepší prevencí před moly je uchování suchých potravin v dobře uzavřených nádobách. A pochopitelně je vhodné používat pravidelně moderní prostředky. Výrobky proti šatním molům působí až čtyři měsíce, proti potravinovým molům až šest týdnů.
V případě ochrany před šatními moly použijeme přípravky proti molům v podobě účinných gelů či sáčků a celoročních prostředků zvaných 4 roční doby. Oděvy pochopitelně musíme také pravidelně větrat a proklepávat, stejně jako koberce a přikrývky.
Zdroj: Dr. Jaromír Pohan, autor: Dana Švigová