Mýdlové ořechy | e15.cz

Mýdlové ořechy

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mýdlové ořechy jsou čistě přírodní prostředek pro praní prádla, ale mají i další využití.

Přípravky, kterými myjeme nádobí, pereme prádlo, čistíme naše domácnosti a konečně myjeme naše tělo i vlasy, jsou většinu dne v kontaktu s naší pokožkou. Když pereme v běžných pracích prostředcích, které obsahují fosfáty nebo zeolity, plnidla, rozjasňovače apod., je po usušení prádlo díky zbytkům prášku tak tvrdé, že je nutno přidat do máchací lázně další chemikálii - aviváž. Ta ale pouze vlákno obalí a zjemní, a my tak máme na sobě prádlo plné chemie, které jen naoko září čistotou (jedná se o změnu lomu světla, nikoli o vyšší stupeň bělosti). V okamžiku, kdy se zapotíme, vyplaví se tyto škodlivé látky na pokožku a způsobují různá kožní onemocnění. Už jste se někdy zamysleli nad příčinami tolika kožních nemocí, např. i u úplně malých dětí? Přitom existuje 100% přírodní alternativa -mýdlové ořechy.


Prací prostředek získaný ze stromu
V Indii a Nepálu se mýdlový ořech (sapindus mukorossi) používá již od pradávna jako rostlinný prací prostředek.

Popis
Strom mýdlového ořechu má svůj původ v jižní Indii, postupně se však rozšířil do celé Indie. Strom mýdlového ořechu roste zpravidla do výše 15 metrů a jeho koruna je široká až 1,5 metrů. Listy bývají dlouhé mezi 12 a 30 cm. V období března a dubna má strom bílé květy. Plody (mýdlové ořechy) se sklízí v září a říjnu. Zralé ořechy mají zlatou barvu a jsou lepivé. Skladováním v suchu se ořechy vysuší. Jejich barva se změní v načervenale hnědou a lepivost se vytratí. Po sklizení se mýdlové ořechy louskají. Skořápky se opatrně vysuší a zabalí do látkových pytlíčků. Černé jadérko uvnitř nelze použít k jídlu ani k praní. Skořápky naopak obsahují cenné látky, které se vynikajícím způsobem hodí pro praní a čištění. Obsahují přírodní saponin, která má podobné účinky jako mýdlo. Jakmile se ořech dostane do kontaktu s vodou, vytvoří se mýdlová pěna.

Tradiční použití
V dávných dobách užívaly indické ženy skořápky mýdlových ořechů pro mytí a péči vlasů. Lidé si již tenkrát uměli připravit tělové mýdlo ze směsi ořechového prášku a ajurvédských bylin. Ještě dnes se v provinciích Indie umývá nádobí a jiné domácí předměty mýdlovou pěnou. Kromě toho používali i výrobci šperků mýdlové ořechy, aby propůjčili lesk svým šperkům vyrobeným ze zlata a stříbra.

0:normal690:true:trueModerní použití mýdlových ořechů
Mýdlový ořech lze velmi dobře použít při praní v pračce. Látkový sáček zabraňuje, aby se ořech smísil s prádlem. Na rozdíl od běžných pracích prostředků, které obsahují značné množství chemikálií jako jsou rozpouštědla, vonné a konzervačních látky, rozjasňovače, je mýdlový ořech velmi šetrný k životnímu prostředí i k pokožce. Aviváž není nutná, prádlo je z hlediska vůně neutrální.

Jak funguje mýdlový ořech
Mýdlové ořechy vytváří mýdlovou pěnu, jakmile se dostanou do kontaktu s vodou. Přiložený bavlněný pytlík naplňte 4 až 6 půlkovými skořápkami a dobře zavažte (čím tvrdší voda, tím více skořápek použijte). Sáček vložte přímo do pračky mezi prádlo. Pračku můžete nastavit s předpírkou i bez ní. Při vysokých pracích teplotách ořechy změknou více než při nízkých. Proto lze při nízkých teplotách použít ořechy vícekrát za sebou. Po skončení praní vyjměte sáček s ořechy a odstraňte jejich zbytky. Sáček usušte společně s prádlem a použijte pro příští praní. Zbytky ořechů lze zlikvidovat jako biologický odpad nebo použít do kompostu.

Co můžete prát
Bílé a barevné prádlo 30°–90°C, vlnu a hedvábí.

Rady a doporučení
Mýdlový ořech se výborně hodí pro všechny prací teploty. Froté ručníky budou příjemně nadýchané i bez aviváže. Ořech je ideální pro normálně znečištěné prádlo, při praní barevného prádla chrání barvy. Při náročných skvrnách se doporučuje přidat lžíci soli na
skvrny. Pro přirozenou vůni prádla lze do pračky přidat éterický olej, např. levandulový. Pokud perete dvě až tři pračky při nízkých teplotách (30°- 60°C) za sebou, můžete použít stejné balíčky mýdlového ořechu.

Poměr ceny a množství (mýdlové ořechy BioSantos)
1 kg sáčku vystačí pro čtyřčlennou rodinu při 2-3 pračkách týdně zhruba 9-12 měsíců. Cena 1 kg je 339,-. Pro srovnání činí výdaje za běžný prací prášek minimálně trojnásobek.

Jaké jsou výhody ořechu?
- Tento prací prostředek pro jemné a šetrné čištění prádla pere prádlo čistě a důkladně. Má neutrální vůni a je biologicky odbouratelný. Kromě toho mýdlový ořech změkčuje prádlo
přirozeným způsobem, proto není potřeba přidávat aviváž.
- Mýdlový ořech chrání barvy. Všechny barevné textilie jako džíny a trička si uchovají svoji barvu mnohem déle.
0:normal690:true:true- Ořech je výborný pro alergiky a osoby s kožními problémy.
- Ekologickým praním se chrání voda a řeky před chemikáliemi.

Další použití
Z mýdlových ořechů lze také připravit roztok:
Do 1 litru studené vody přidáme 10-15 ořechů na praní, přivedeme k varu a vaříme as 15 minut. Necháme vychladnout a pak přecedíme. Koncentrace odvaru se dá měnit dobou vaření a počtem slupek, větší počet slupek a delší doba vaření zvyšuje koncentraci odvaru. Pro vůni lze dodat do výtažku pár kapek citrónu nebo éterického oleje.

Roztok lze použít na mytí podlah, koupelen, umývání auta, jako přírodní šampon, na čistění klenotů nebo k postřiku zahradních nebo pokojových rostlin, protože saponiny obsažené v mýdlových ořechách mají vynikající účinek proti škůdcům, bakteriím a plísním.

Zdroj: www.ekoprani.cz , mýdlové ořechy BioSantos si můžete objednat v internetovém obchodě zde

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video