Mýdlové ořechy aneb Ořechy, ze kterých nic neuvaříte... | e15.cz

Mýdlové ořechy aneb Ořechy, ze kterých nic neuvaříte...

Vendula Kochanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Klasické ořechy všichni známe, používáme je jako potravinu, surovinu na vaření či pochutinu. Slyšeli jste ale někdy, že existují také ořechy na praní? Pokud ne, zde se o nich můžete něco dozvědět.

Ořechy na praní nebo také mýdlové ořechy jsou plody stromu Sapindus Mukorrosi či Sapindus Trifoliatus. Tyto dřeviny bychom nalezli až v dalekém Nepálu a Indii. Mýdlové ořechy obsahují přírodní saponiny, jejichž unikátní mycí schopnosti jsou známy již od pradávna. Ořechy jsou díky svým šetrným, ale přesto důkladným čistícím a pracím schopnostem vhodné i pro nejjemnější prádlo, jako je vlna, hedvábí, pašmína a také k praní peří. Jsou rovněž daleko jemnější k barevným k tkaninám a prádlo díky nim udrží daleko déle jasné a svěží barvy.

Jednou z největších výhod pracích ořechů je, že jsou vhodné také pro alergiky a osoby trpící kožními chorobami. Navíc při používání této alternativní metody praní šetříte životní prostředí. Na rozdíl od běžných pracích prostředků neobsahují fosfáty, ani ostatní chemické látky, které znečišťují odpadní vody a zapříčiňují tak, mimo jiné, růst vodních sinic, řas a mikroorganismů. V neposlední řadě, jsou i levnější než konvenční prací prášky. Jeden kilogram ořechů vydrží čtyřčlenné rodině až jeden rok, při praní 2-4x týdně.

Autor: Ženy - E15Použití mýdlových ořechů nám vysvětluje paní Alena, majitelka obchodu se zdravou výživou a přírodními produkty:“ Do plátěného pytlíku, který je přiložen ke každému balení vložíme 3-5 ořechů, v závislosti na množství prádla a tvrdosti vody. Ořechy nemají žádnou vůni, takže jejich aroma občas vylepšuji přidáním éterického oleje, který nakapu přímo na plátěný sáček s ořechy a následně vložím do bubnu pračky.

Mýdlové ořechy neobsahují žádné bělící látky, takže je vhodné, při praní bílého prádla, přidat ještě přípravek PUER, který má vlastnosti přírodního bělidla a odstraňovače skvrn. PUER je stoprocentně přírodní a ekologický prostředek, je zcela biologicky odbouratelný. Mýdlové ořechy sice vynikají svými čistícími schopnostmi, ale mám odzkoušené, že se nehodí na velmi znečištěné prádlo, na to jejich prací síla nestačí
“.


                                       
Autor: Ženy - E15

                 
Je třeba zdůraznit, že použití mýdlových ořechů se neomezuje pouze na praní prádla. Z ořechů se dá velmi jednoduše vyrobit přírodní čistící prostředek, který je vhodný například k mytí podlah, koupelen, oken, dá se jím umýt i auto a dokonce, výluh z mýdlových ořechů můžete použít jako šetrný biologický šampón.

Pokud si stále nejste jisti, že jsou pro vás prací ořechy, to „pravé ořechové“, není nic snazšího, než je vyzkoušet. Některé prodejny se zdravou výživou a přírodními výrobky nabízejí minibalení ořechů cca za 20 Kč, který vám vystačí na dvě praní. Můžete se tak, za malý peníz, přesvědčit, zda vám tento alternativní způsob praní bude vyhovovat.

Autor: Vendula Kochanová
9. dubna 2010

Autor: Vendula Kochanová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video