Na návštěvě: Dům na stromech | e15.cz

Na návštěvě: Dům na stromech

ZDROJ: Ženy - E15

Radka Holubcová Chromovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Netradiční dům z kamene a dřeva zůstává pohledům z ulice téměř zcela zkryt. To však jeho obyvatelům přinejmenším nevadí – soukromí a klid byl jedním z jejich hlavních požadavků, se kterými také seznámili architekta Luďka Rýznera z ateliéru ok plan.

Požadavky na svůj budoucí dům měl investor od počátku jasné: potřebuje dostatek místa pro rodinu s dětmi, klid a komfortní zázemí. Když se pak na doporučení svého známého seznámil s pracemi architektonického ateliéru ok plan, rozhodl se architekta Luďka Rýznera oslovit s žádostí o zpracování návrhu. A od prvního setkání bylo zřejmé, že spolupráce velkorysého investora spolu s progresivním architektem přinese zajímavý výsledek.

„S klientem se mi od počátku komunikovalo naprosto skvěle. Uměl velmi dobře a výstižně charakterizovat, co od svého domu očekává a jakou by si představoval atmosféru, jeho požadavky a představy byly jasné a srozumitelné,“ vzpomíná Luděk Rýzner na první etapu spolupráce, kdy si vzájemně ujasňovali budoucí podobu domu. Pro dokreslení se klient nebál přinášet i fotografie domů, nad kterými pak diskutovali a probírali, co je pro stavbu vhodné a co by naopak domu neprospělo.

„Klient věděl jasně, že chce dům z tradičních přírodních materiálů, ale přitom čistý
a moderní, ne však příliš technicistní,“popisuje architekt. Také proto hned zpočátku zamítli využití pohledového betonu a přiklonili se k přírodnímu kameni, který se těží v okolí stavby. Tato volba pak přirozeně nabídla kombinaci s masivním dřevem. „Nechtěli jsme ale, aby pak celý dojem působil příliš rustikálně, proto jsem se rozhodl vše doplnit velkými plochami oken a stavbě dodat moderní oblé tvary,“ vysvětluje Luděk Rýzner.

To vše bylo jasné poměrně záhy. Složitější pak bylo vyřešit požadovanou intimitu, kterou měl dům v plné míře disponovat. Dlouhý úzký pozemek byl totiž svou delší stranou navázán na komunikaci, takže bylo důležité zvolit správně tvar a umístění domu a zároveň ho vhodně odclonit od silnice. Architekt proto zvolil kombinaci masivního plotu a podlouhlého domu ve tvaru dvou úzkých klád, které přeložil přes sebe, takže vytvořily tvar písmene L, přičemž v zadní stěně domu ve směru do ulice umístil jen minimum oken.

„Dům se tak uzavřel cizím pohledům a naopak rozevřel směrem do soukromé
zahrady,“ líčí architekt. Dispozice domu byly jasné už téměř od počátku: spodní patro navázané velkou terasou na terén bude sloužit pro společné setkávání
rodiny a patro nad ním vytvoří intimní zónu pro soukromí každého z obyvatel domu – také proto zde každé z oken opatřil velkou venkovní žaluzií, která zajistí dokonalý klid i před případnými pohledy z ulice.

Střídmá barevnost domu byla daná také od prvních návrhů – šedý kámen a teplé tóny dřeva měly rozjasnit interiérové prvky. Ty se pak klient nebál probarvit jasnými a zářivými odstíny. „Poradil jsem mu, aby hlavní zařízení domu, to, které má vydržet ideálně i desítky let, ponechal v jednoduchých, zemitých tónech a věci, jako jsou sedačky, koberce a osvětlení volil naopak ve výrazných barvách a nebál se současných moderních trendů, které pak interiéru dodají švih a vytvoří ten správný kontrast k rustikálnímu základu,“ vysvětluje Luděk Rýzner.

Tomu se pak díky kvalitní spolupráci s investorem podařilo celý dům dovést od návrhu až ke stavebnímu povolení za pouhých pět měsíců, samotná stavba pak byla hotova za rok. „Díky vstřícnosti a velkorysosti klienta všechny práce přirozeně navazovaly na sebe a mohl tak vzniknout originální dům, že kterého má radost nejen majitel, ale také já jako autor. Kéž by takových bylo víc,“ usmívá se Luděk Rýzner.

Autor: Radka Holubcová Chromovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video