Na návštěvě: Malý byt s velkou atmosférou | e15.cz

Na návštěvě: Malý byt s velkou atmosférou

Radka Holubcová Chromovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Byt v klidném prostředí Čakovického parku plném zeleně na okraji hlavního města si jako protiváhu ke krásnému exteriéru žádal také odpovídající interiér. Majitelé nového bytu v klidném prostředí na okraji Prahy v Čakovickém parku se rozhodli pro jeho zařízení oslovit šikovnou designérku Simonu Fritz, které se díky jejím zkušenostem podařilo relativně malému prostoru vdechnout atmosféru pohodlí a luxusu.

Věřili, že se právě ona díky svým zkušenostem s designováním pro pořad Jak se staví sen s jejich požadavkem na originální byt dobře vypořádá. „Měla jsem za úkol vytvořit hravý a veselý prostor s neotřelými designovými prvky, které budou jiné a lehce zapamatovatelné,“ vysvětluje na úvod designérka.

Hlavní inspirací pro ni bylo okolí bytu. „Čakovický park je nádherný, plný přírody a zeleně, takže jsem svému prvotnímu konceptu při navrhování dala název Dotyk přírody,“ směje se Simona. A přírodu umístila také do celého interiéru: do ložnice velkoplošné pohledy do korun stromů, v obývacím prostoru živé květiny, v koupelně dřevo, v dětském pokojíku bambusové tyče a velkoplošnou fotografii pandy, na stěně v předsíni zelenou stěrku se satelitními fotkami naší planety. „Člověk se v našemuspěchaném životě častokrát přírodě vzdaluje, doba je rychlá, a proto jsem chtěla, aby se bytem prolínala tematicky právě příroda, což se mi snad podařilo,“ vysvětluje návrhářka.

Možnost použití stěrky Simonu zaujala: „Baví mě neobvyklé věci a stěrka umí dobře vytvořit prostor s dimenzí 3D efektu,“ říká. Další z neobvyklých věcí je nový materiál Clipso na stěně v ložnici, se kterým designérka také ráda pracuje. Při výběru nábytku kladla Simona důraz na to, aby volila převážnou část nábytku od českých designérů. Zařízení kuchyně, šatny, všechny velkokapacitní skříně, komody i veškeré vybavení dětského pokoje zadala návrhářka českému studiu Libovický, vyrábějícímu nábytek na míru. Židle vybrala od značky TON v tradičním vzoru No 14 v zelené barvě. Sedačka, křesla a taburety jsou od českého výrobce čalouněného nábytku Polstrin.

Protože koncept bytu pracuje s velkými okny otevřenými do přírody, využila také tohoto prvku. Okna ozvláštnila různým typem clonění – v ložnici zvolila jemnou lněnou záclonu, v dětském pokoji římské rolety a do obývacího pokoje vybrala stále oblíbenější japonské posuvné stěny. „V každé místnosti jsem nejen přemýšlela nad kontextem s jejím zařízením, ale především brala ohled na to, jaký vliv bude mít stínění na provoz v pokoji,“ vysvětluje Simona.

Vyhrála si také s umělým osvětlením, na které při svých realizacích klade vždy velký důraz. „Jsem přesvědčena o tom, že by mělo být dobře prokombinované osvětlení stropní, stolní, stojící a také přímé s nepřímým.“ Do kuchyně proto kromě tradičních světel přidala také dodatečné osvětlení pracovní desky a do intimních částí bytu, jako je koupelna a ložnice, umístila stmívače. Byt se tak díky použití důmyslných designových prvků stal atraktivním a příjemně a pohodlně obyvatelným, z čehož má návrhářka radost. „Bylo mi potěšením ukázat, že i na malé ploše šedesáti osmi metrů čtverečních lze vytvořit osobitý prostor, který má bezesporu pozitivní vibraci.“

Autor: Radka Holubcová Chromovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery