Na návštěvě: Minimalistické etno | e15.cz

Na návštěvě: Minimalistické etno

Radka Holubcová Chromovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prostorný byt s velkou terasou na pražských Vinohradech je něco mezi mezonetem a loftem. A přestože jsou loftové prostory obyčejně považovány za chladné a strohé, v tomto prostoru se Martině Schultes, designérce a majitelce bytu v jednom, podařilo vytvořit nečekaně útulnou atmosféru.

Když se Martina Schultes rozhodla spolu se svým manželem americké národnosti vrátit zpět do Čech, chtěli se usadit v hlavním městě. „Domluvili jsme se s manželem na širším centru, kde je ruch a společenský život, proto jsme vybrali Vinohrady,“ vzpomíná Martina. Oslovil je rozlehlý půdní prostor, zařízený jen zčásti.

Právě to Martině vyhovovalo, protože tu mohla uplatnit svoji designérskou profesi, kterou v USA vystudovala na Design Institutu of San Diego. „Samozřejmě bych byla raději, kdybych se mohla v novém prostoru vyřádit hned od začátku, ale příznivé bylo, že byt měl dobrý základ. Dveře, podlahy a koupelny již byly sice hotové, ale vše v neutrálním stylu, který bylo možné použít jako základ. Zbývalo jen dořešit vhodnější dispozice pro denní život rodiny. Nevyhovoval nám prostor nachystaný pro budoucí vestavbu krbu, který nepovažuji v prostoru činžovního domu za vhodný, a nelíbily se nám již zbudované příčky, které prostor dělily na část kuchyně, obýváku a minipracovny,“ vysvětluje Martina.

Jako lidé, kteří milují společenský život, se proto s manželem rozhodli nechat příčky zbourat a celý prostor tak zvětšit a propojit. „Chvíli jsme přemýšleli, jestli pracovnu přece jen neoddělit, ale protože u práce trávíme dost času, řekli jsme si nakonec, že je lepší nebýt oddělení, ale naopak spolu volně komunikovat a sdílet myšlenky.“

Kuchyni, která v bytě ještě zbudována nebyla, navrhla Martina podle vlastních představ. Na desku využila netradiční hrubou variantu umělého kamene Technistone, který zvolila v šíři osmi centimetrů a jeho šedý povrch zopakovala i na barovém ostrůvku, čímž prostor opticky sjednotila. Čelní kuchyňskou stěnu nechala designérka obložit cihlovým povrchem. „Chtěla jsem, aby náš byt působil loftovým dojmem a cihly tuto atmosféru vyvolávají naprosto dokonale.“

Teplý cihlový odstín navíc vhodně doplnil šedou barvu kuchyňské desky a obkladu za linkou a chladného lesku mléčného skla, jehož prvek se opakuje na barovém ostrůvku a povrchu skříňky v jídelně a Martině se tak podařilo dosáhnout dojmu útulnosti. „Máme sice rádi minimalismus, ale především se ve svém bytě chceme cítit příjemně,“ vysvětluje Martina.

KuchyněAutor: Ženy - E15

To byl také hlavní důvod, proč se při zařizování bytu věnovala i těm nejmenším detailům: mahagonovu barvu trámů se rozhodla změnit na čokoládovou, která působí mnohem teplejším dojmem, nahradila kovové lesklé podnoží pohodlné pohovky z IKEA masivními dřevěnými špalky, ložnici nechala vymalovat temnějšími přírodními odstíny a v celém bytě rozmístila dekorace ve stylu etno.

Místo původně určené pro krb Martina vtipně využila pro umístění hudební soupravy – nechala pro tuto část vytvořit nízký úložný prostor ze sádrokartonu potažený šedou stěrkou, a tento detail zopakovala i na podkladu na zdi zavěšené televize, takže celek působí industriálním betonovým dojmem.

Zemitá barevnost dodává celému interiéru teplý nádech a útulnostAutor: Ženy - E15

A přesto celek nepůsobí chladně – díky svému umění kombinovat kontrasty vymyslela Martina v polici i prohlubeň vysypanou drobnými bílými kamínky, ve které pravidelně zapaluje čajové svíčky a dotváří tak útulnou atmosféru loftového bytu, který nakonec nepotřeboval ani pověstné teplo domácího krbu. To totiž umí Martina vykouzlit téměř dokonale a prakticky kdekoli.

Autor: Radka Holubcová Chromovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video