Na návštěvě: Romantický minimalismus | e15.cz

Na návštěvě: Romantický minimalismus

Radka Holubcová Chromovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bylení mladého páru se synem se ve zbraslavské přírodě se jeví jako téměř ideální. Podařilo se jim nalézt vhodný kompromis mezi bydlením v klidu a přitom jen malý kousek od centra metropole a zároveň žít v interiéru, jaký si vždy přestavovali. S jeho zařizováním jim pomohla designérka Martia Schultes.

Když se mladý manželský pár rozhodoval pro zlepšení svého bydlení, měl od začátku jasno, v jaké lokalitě bude vybírat. „Chtěli jsme zůstat v blízkosti Zbraslavi, protože jsme tady zvyklí. Vyhovuje nám to tady svou infrastrukturou, všude kolem je příroda a klid. A v centru Prahy jsme přitom za chvilku,“ vysvětluje mladá žena.

Netrvalo dlouho a jejich pozornost upoutal zajímavý developerský projekt. V novém konceptu se totiž nabízelo pohodlí a zároveň soukromí, protože byl soubor nových rodinných domů navržen v uzavřeném areálu. Bylo rozhodnuto. Dům se mladé rodině líbil i přesto, že již nebylo možné na jeho dispozicích a použitých materiálech prakticky nic měnit. „Dům byl již zcela hotový a developer ho měl ve své nabídce již nějakou dobu, takže již nešlo realizovat žádné klientské změny, neměli jsme možnost vybírat dveře či okna nebo obklady koupelny,“ vysvětluje majitelka.

Bylo nutné se tedy rozhodnout, co ze stávajícího řešení bude ještě rodina akceptovat a co změní na vlastní náklady. „Nelíbila se nám dispozice, materiál položený na podlahách a obklady koupelen. Proto jsme se manželem domluvili, že koupelny vybouráme a změníme dispozice u ložnic.“ Zařizování domu se tak muselo podřídit už jen podlahám, oknům a dveřím.

Pro odbornou spolupráci se rodina rozhodla oslovit bytové architekty a designéry. Z několika návrhů pak vybrali práci Martiny Schultes, která jim byla svým stylem nejbližší. „Máme rádi čisté linie a neutrální barvy, v čemž jsme si okamžitě porozuměli,“ vzpomíná mladá maminka tříletého syna. Spolupráce byla proto velice příjemná a pohodová. „Majitelka chtěla do bytu dostat co nejvíce světla, a proto trvala na použití co nejvíce bílých povrchů lakovaných ve vysokém lesku. Způsob, jak to celé dále zkombinovat s přírodními prvky a materiály, už nechala na mně,“ líčí designérka Martina Schultes.

Pro základ celého interiéru se rozhodla použít neutrální odstíny v kombinaci s moderním nábytkem čistých linií a zajímavými povrchovými úpravami zdí, jako jsou třeba betonové stěrky, a zajímavé doplňky, které celý interiér rozjasní a zútulní. Pro oživení neutrálních barev se pak rozhodla použít jednu výraznější, a po dohodě s majitelkou padla volba na zelenou. „Opakuje se na doplňcích a menším nábytku a v případě, že obyvatele omrzí, dá se jednoduše, bez nějakých náročných rekonstrukcí, vyměnit.“

Martina také sama navrhla většinu nábytku a výběr světel. Pán domu totiž požadoval nepřímé osvětlení pro dokreslení atmosféry, takže bylo nutné světla správně zvolit a zkombinovat, aby byla nejen účelná a funkční, ale zároveň vydávala i teplé tlumené světlo. Poslední dotvoření a zabydlení interiéru si už však obstarává majitelka sama. „S prací Martiny jsme byli velice spokojeni, ostatně jsme na ni dostali doporučení od mé kamarádky. Ale baví mě si dál byt ještě dotvářet a dekorovat sama. Moc ráda kombinuji moderní styl s provensálskými doplňky, které s radostí nakupuji i na našich cestách po světě. Každá věc mi pak připomíná, co jsme kde zažili, což je hrozně příjemné,“ usmívá se majitelka.

Okolo domu se chystají ještě velké úpravy zahrady, kvůli čemuž majitelé oslovili zahradní architektku. „Naplánovala to krásně a už se na to moc těšíme,“ raduje se mladá žena. I tak jsou tu už dnes všichni z rodiny velice spokojení. „Díky uzavření celého komplexu se tady cítíme se velice bezpečně, žijeme v přírodě a přitom máme do centra jen kousek. Náš malý syn tady může bez problémů běhat venku a navíc už má spoustu kamarádů, což by ve městě stoprocentně neměl. Myslím si, že lépe jsme si vybrat nemohli.“

Autor: Radka Holubcová Chromovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video