Navštivte s námi nejšťastnější města světa | e15.cz

Navštivte s námi nejšťastnější města světa

Klára Kolářová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve kterých světových městech jsou lidé nejšťastnější? Žebříčky, které se takovou otázkou zabývají, zohledňují třeba dlouhověkost obyvatel, jejich zdraví i celkovou spokojenost. Nejlépe je na tom podle nich západní Evropa a Severní Amerika.

Minule jsme si ukázali první 3 nejšťastnější města, dnes si ukážeme zbytek žebříčku.

BARCELONA

„Jeden z nejlepších fotbalových týmů na světě,“ zněla lakonická odpověď známého na otázku, proč zrovna jeho rodná Barcelona často figuruje na seznamech šťastných světových měst. Aniž bych toto tvrzení nějak rozporovala, dalšími možnými důvody může být místní kuchyně a podnebí. Jeden čas jsem měla pocit, že se z Barcelony stává nový Berlín – místo, které prostě musíte navštívit a následně oblažit své přátele mnoha a mnoha fotkami. Prozatím to vypadá, že se situace uklidnila.

BarcelonaAutor: Ženy - E15

KILKENNY

Irské městečko, jehož fotografie vypadají přesně tak, jak si člověk smaragdový ostrov představuje: je hodně zelené a má spoustu středověkých staveb. Město je velké akorát na to, abyste si ho za den stihli prohlédnout. Místní tvrdí, že se jedná o nejlepší město na světě. Irům však v tomhle nelze věřit, oni totéž tvrdí skoro o každém svém městě. Je nicméně pravda, že Kilkenny zařadil třeba britský deník Independent na seznam deseti nejšťastnějších sídel světa. Nevýhodou Kilkenny jsou drahé hotely. Nabídka je malá, a člověk tak udělá nejlépe, když se ubytuje spíš někde v jeho okolí.

KilkennyAutor: Ženy - E15

REYKJAVÍK

Asi jen málokdo letí na Island, údajně jednu z nejšťastnějších zemí světa, především kvůli jeho hlavnímu městu. Přesto by vám tato metropole neměla ujít. Třeba mě k návštěvě inspirovala historka, kterou mi vyprávěl kamarád, jenž na Islandu rok žil.

ReykjavíkAutor: Ženy - E15

V Reykjavíku před lety otevřel svou pobočku fastfoodový řetězec McDonald’s. Ekonomická krize v roce 2008 však řetězec donutila svou pobočku o pár měsíců později zavřít. Místní však dodnes tvrdí, že to byla jen průhledná zástěrka, kterou společnost použila, aby nemusela přiznat, že Islanďanům ohavně přesolené hamburgery ani hranolky nechutnaly, a pobočka by prý zákonitě zkrachovala i bez krize.

NAHA

Japonské město leží na ostrově Okinawa, který je proslavený tím, že se jeho obyvatelé dožívají nejvyššího věku ze všech míst světa. Také je tu největší podíl lidí, kteří dosáhli sta let věku. Těžko říct, jestli se dlouhověkost „přenáší“ i na turisty. Ze zkušeností sdílených na různých turistických serverech lze zatím vyčíst především rozčarování z vysokých cen místních hotelů.

NahaAutor: Ženy - E15

HELSINKY

Kamarádka, která v Helsinkách strávila osm měsíců, mi tvrdila, že Finové na své hlavní město sice nedají dopustit, ale pak, po pár skleničkách, jsou ochotni připustit, že zas takový zázrak to není. Podle některých žebříčků by mělo jít o jedno z těch nejšťastnějších měst. Něco na tom asi bude – dotyčná kamarádka byla, taktéž po pár skleničkách, ochotna připustit, že jde o vlastně docela pěkné město se secesními kavárnami, docela pěknou architekturou a docela milými lidmi. S jedním takovým milým člověkem z Finska zrovna chodí a plánuje se do Helsinek odstěhovat.

HelsinkyAutor: Ženy - E15

BRNO

A nakonec jedna „malá domů“. Brno sice zatím nefiguruje v žádném žebříčku nejšťastnějších měst, zato bylo letos zařazeno na seznam New York Times s názvem 52 míst, kam byste měli jet v roce 2016. Na Brno dobrý. „Město, které je známé svou minimalistickou architekturou, si získává v poslední době ohlasy i díky místní kuchyni,“ píše se v doprovodném textu.

BrnoAutor: Ženy - E15

Newyorští novináři doporučují brněnské podniky Super Panda Circus, Lucky Bastard Beerhouse nebo Bar, který neexistuje. A turisté budou zaručeně zírat i na současné erotické umění, pro něž mají brněnští mimořádný cit. Brňané jsou sice kvůli zařazení do prestižního seznamu trochu nafrnění, ale je pěkné v něm mít aspoň jednoho českého zástupce, když už stověžatá matička Praha utřela nos.

Autor: Klára Kolářová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video