Nebezpečná domácnost | e15.cz

Nebezpečná domácnost

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Především naše domácnost by měla být místem, kde se cítíme bezpečně. Opak bývá pravdou. A důvod? Doma totiž děláme tolik činností.

Vaříme, uklízíme, malujeme, lakujeme, stěhujeme, hrajeme si s dětmi. Při tom všem může dojít k úrazu. Jen zřídka jsou příčinou úrazu neobvyklé činnosti.

Salmonelóza
Bakterie salmonely pouhým okem nevidíme, přesto mohou v některých případech způsobit i smrt. Dvanáct až 36 hodin po konzumaci nakažené potraviny se ohlásí první příznaky onemocnění: bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, křeče, silné průjmy a zvýšená teplota. Některé bakterie salmonely jsou hodně odolné a přežijí i zmrazení. Vajíčka, maso a drůbež či ryby ihned po nákupu uložíme do chladničky. Na přípravu jídel nepoužíváme syrová vajíčka starší 5 dní. Doma připravené majonézy a zmrzliny zkonzumujeme
v den přípravy. Zbytky jídel je nutné nejen ohřát, ale i převařit a v mikrovlnné troubě prohřát alespoň na 70 stupňů. Zmražené maso a ryby bychom měli nechat rozmrazit v chladničce, tekutinu vzniklou při rozmrazení vylít a dbát, aby s ní nepřišly do styku jiné potraviny. Pokud si chceme dát vajíčko naměkko, tak jen úplně čerstvé, ostatní necháme vařit alespoň 6 minut. Míchaná vajíčka a volské oko necháme vždy dobře prosmažit. V létě se v areálech koupališť a rekreačních zařízení rozloučíme se zmrzlinou, vynecháme krémové pochoutky, šlehačku, mléčné koktejly a vaječný likér. Při každém styku s potravinami ohroženými salmonelózovou nákazou je nutné umýt si ruce v teplé vodě a dobře umýt i všechno nádobí, příbory i elektrické kuchyňské přístroje.

Botulismus
Bakterie této vysoce životu nebezpečné infekce se nacházejí především v mase, nedostatečně prosoleném či vyuzeném, v mase nakládaném podomácku, v konzervách a rybách. Nákaza se projeví až po třech dnech, kdy člověk začne pociťovat únavu, bolesti hlavy, celkovou slabost, má dvojité vidění a těžkosti s artikulací. Proto konzervy s vydutým víčkem bezodkladně vyhodíme. Vyhodíme potraviny ve vakuovém balení, pokud už je uvnitř vzduch. Jídla z luštěnin dvakrát převaříme (20 minut). Jídla ohříváme vždy minimálně na 100 stupňů. Plech konzervy musí být stříbřitě lesklý, rez svědčí o špatném skladování. Kontrolujeme dobu trvanlivosti výrobku.

Plíseň se zhoubnými účinky
Existuje kolem 200 druhů plísní, které vytvářejí jedovaté organické látky. Mnohé z nich se objevují v naší kuchyni nebo spíži. Nezničí se ani varem a odborníci varují před jejich rakovinotvornými účinky. Proto ovoce, zeleninu a nať sbíráme vždy suché a co nejrychleji je zpracujeme. Potraviny k uskladnění, jako jsou brambory, jablka a zavařeniny, co nejčastěji kontrolujeme. Potraviny uskladňujeme v čistých, suchých a dobře uzavřených nádobách. V chladničce skladujeme pouze bezchybné potraviny a dbáme na data trvanlivosti. Chladnička nesmí být přeplněná, mezi potravinami musí proudit vzduch. U rozmražených potravin dodržujeme termíny trvanlivosti, upotřebitelnosti. Rozmražené potraviny bezpodmínečně spotřebujeme a nedáváme už znovu zmrazit. Jablka můžeme konzumovat, když napadené místo vykrojíme -čím víc, tím líp. Nahnilé vyhodíme! Plesnivé kompoty a měkké ovoce či zeleninu nemilosrdně vyhodíme. Stejně tak plesnivé mléčné výrobky. U tvrdých sýrů stačí, když odstraníme plesnivou část a alespoň půl centimetru zdravé části. Nesnažme se zachraňovat plesnivé pečivo, moučníky a chléb.
Ze sprchy i horké lázně stoupá pára, pračka a myčka se také umí pořádně rozehřát, proto v koupelně i kuchyni důkladně větráme.

Hmyz útočí
výskyt hmyzu podporuje příliš vlhký vzduch a vysoké teploty. Nepříjemnými následky pro člověka bývají alergie, ale i střevní potíže. Proto zásoby uchováváme pokud možno v suchých a dobře těsnících nádobách ze skla nebo umělé hmoty, fólie ani papír je dostatečně neochrání. Neschováváme doma zbytky jídel, jsou lákavé pro mouchy a šváby. Spíž a kuchyňskou skříň udržujeme v maximální čistotě a tak, abychom měli o všem dokonalý přehled. Když se do některých nádob dostane hmyz, vyhodíme je do popelnice! Proti broukům, mouchám a švábům pomáhají různé biologické prostředky. Choroboplodné zárodky a roztoči se tvoří ve starých matracích -roztoči se nedrží tam, kde je vlhkost vzduchu nižší než 55 % a kde není žádná špína a prach. Jen v krajním případě používáme chemické jedy, protože škodí i člověku a jiným živým organismům. Pokud je užíváme, tak jen s krajní opatrností, a to zvláště v kuchyni, dětském pokoji a ložnici.

Klíšťové nákazy
Kousne-li nás klíště, okamžitě se ho snažíme odstranit pinzetou nebo speciálními kleštičkami. Klíště se uchopí těsně u kůže a zvolna se vytočí nebo uvolní vikláním. Před odstraněním i po něm použijeme dezinfekční prostředek- jodisol. Lékaři nedoporučují olej ani mastný krém. Sliny klíštěte obsahují borelie, které se v mastném prostředí rychle množí. Zůstane-li na kůži skvrna, navštívíme lékaře, hrozí borelióza, na kterou zabírají antibiotika, na rozdíl od encefalitidy, proti které pomůže jen očkování -první ze tří dávek by měla být aplikována od prosince do března.

Děti a bezpečný domov
Stačí zlomek vteřiny a úraz je tady. Ročně jich jsou desítky tisíc a většina se stane právě doma. Nejohroženější jsou děti mezi třetím a desátým rokem. Snažíme se proto, aby náš byt nebyl zdrojem nástrah a nebezpečí. Léky, čisticí prostředky a alkohol jsou pro děti životu nebezpečné, a proto je před nimi raději zamykáme. Zbytky čisticích prostředků, rozpouštědel a hnojiv nedáváme do sklenic nebo lahví od nápojů. Okna a dveře vybavíme bezpečnostními uzávěry. Stoly a židle nestavíme pod okna. Domácí schodiště je dobré opatřit bezpečnostní mřížkou a hladké kamenné, ale i dřevěné  schody pokrýt běhounem. Otevřené police dobře upevníme ke zdi. Všechny elektrické zásuvky je třeba opatřit ochrannými uzávěry. Pozor na ostré hrany a otevřené zásuvky! Pozor na jedovaté rostliny, např. dieffenbachii a oleandr! Truhlíky a květináče umístíme tak, aby je děti nemohly na sebe strhnout. Zřekneme se alespoň na čas ubrusů. Při vaření užíváme zadní plotny. Nestavíme nádoby, hrnky, konvice s horkými nápoji na místa, kam naše děti snadno dosáhnou. Ostré a špičaté nářadí -nože, vidličky, otvíráky na konzervy, jehly apod. bezpečně uložíme. Nábytek v dětském pokoji umístíme účelně, nejlépe tak, aby střed místnosti byl volný a děti nemusely obíhat stůl, židle či křesla.

Zrádná elektřina
Pokud nejste odborníci, vzdejte se jakýchkoliv zásahů do elektrického vedení, oprav elektrospotřebičů a zásuvek. Dříve než začneme vrtat do zdi, ověříme si zkoušečkou, kudy vedou kabely elektrického vedení. Dbejme, aby elektrospotřebiče nepřišly do styku s vodou, nikdy se nefénujeme a nekulmujeme si vlasy ve vaně. Pánové, neholte se ve vaně! Elektrospotřebiče kupujeme jen od seriózních obchodníků a jen takové, které splňují českou normu. Také přístroje bez šňůry nám mohou uštědřit elektrický šok, upustíme-lije do vany. V koupelně nahradíme vypínače typem, u nějž se světlo rozsvěcuje zatažením za šňůrku.

Elektrosmog
Není vidět, není slyšet, není cítit a nedá se ani ochutnat. Přesto může způsobit bolesti hlavy, poruchy spánku, nervozitu, nesoustředěnost a u dětí těžkosti s učením a agresivitu. Zřekneme se různých náladových svítidel. Z ložnice odstěhujeme všechny elektropřístroje včetně televize a elektrických hodin. Nepoužíváme elektrické podušky a deky. Od televizoru dodržujeme doporučený odstup 2-3 metry. Zástrčky na noc vytahujeme ze zásuvek. Nepoužíváme neuzemněné kabely a přístroje. Dbáme na kvalitní elektroinstalaci. Tepelné spotřebiče a topná tělesa musíme instalovat podle návodu.

Hoří! Hoří!
Pozor na horký popel z cigarety v odpadkovém koši a poslední cigaretu v posteli před spaním! Komín necháme pravidelně kontrolovat a čistit. Při sebemenším podezření na únik plynu se musíme obrátit na plynárenskou službu. Hořící dřev, papír a textilie můžeme hasit vodou nebo dekami. Hořící olej nebo jiný tuk a elektrospotřebiče, které jsou pod proudem, nikdy nehasíme vodou. Práškový hasicí přístroj v domácnosti je dobrá investice - nejde-li o drobnou domácí nehodu, kterou jsme schopni zvládnout sami, okamžitě voláme ohlašovnu požárů, kde ve vlastním zájmu zřetelně uvedeme, kde hoří, kdo volá, odkud volá a co hoří.

Bouřka
Hromosvod je jedinou spolehlivou ochranou domácnosti před bleskem. Televizní anténa na střeše domu nesmí být vyšší než hromosvod a ani s ním nesmí být spojená. Televizor při bouřce vypneme a šňůru vytáhneme ze zásuvky. Okna i balkonové dveře musí být při bouřce zavřené, a to nejen kvůli dešti, ale i kvůli bleskům, které by snadno našly cestu dovnitř. Bazén na vlastním pozemku je za bouřky stejně nebezpečný jako řeka, a proto se koupání v této době raději zřekneme.

Zdroj: Tak a je to! aneb Dámy nejste na to samy, autorky Marie Tomsová, Milena Vostřáková a Stanislava Lekešová, vydalo nakladatelství Motto, www.motto.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video