Několik praktických rad pro podzimní péči o pokojovky | e15.cz

Několik praktických rad pro podzimní péči o pokojovky

ZDROJ: Ženy - E15

Jaromír Malich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Péče o pokojové rostliny se v podzimních dnech naprosto liší od letního období. Dny se zkracují a ubývá i světla, které je pro rostliny tolik důležité. Víte, jak se o ně v tomto období správně postarat?

Některé pokojové rostliny upadají před příchodem zimy do fáze, kdy vzhledem k méně příznivým světelným podmínkám zastavují růst. Pěstitelé tento stav nazývají zimní strnulostí. Nutné je prodloužit intervaly mezi zálivkami, pravidelně kontrolovat vlhkost substrátu a hlavně nepřelévat! Budete-li některým rostlinám dopřávat velké množství vody, moc dlouho vám nevydrží.

Na hospodaření s vodou jsou obzvláště citlivé dračince s kmínkem nebo vánoční kaktusy. Pokud budete na podzim i v zimě zavlažovat dračince mohutnými dávkami vody, začnou shazovat postupně listy a s největší pravděpodobností uhynou. Vánoční kaktus se nesmí moc často zalévat proto, aby mu před vánočním obdobím neopadala poupata.


Pravidelná kontrola stavu rostlin často upozorní na problém, který by mohl vést až k jejich úhynu

Do zimní strnulosti neupadají často pěstované banánovníky, fíkusy, lopatkovce, toulitky nebo zamiokulkas. Uvedené druhy potřebují mít stále vlhký substrát a velmi jim prospívá pravidelné přihnojení tekutými hnojivy.

Například Lucky Bamboo je na zálivku poměrně náročnou rostlinou, a pokud jej pěstujete v substrátu jako já, určitě dobře víte, že vyžaduje velké dávky vody v pravidelných intervalech. Přemokření pro něj však může mít stejně fatální důsledky jako pro jiné pokojovky.


Správná podzimní péče se odrazí na celkovém stavu rostlin


Pokojové rostliny v zimním spánku nestačí přebytek vlhkosti zpracovat a výsledkem je hniloba kořenů, shazování listů a úhyn. S hnojením tekutými hnojivy to také nepřehánějte, s výjimkou banánovníku a zamiokulkasu stačí všem rostlinám přihnojení jednou měsíčně.


Autor: Jaromír Malich
5. listopadu 2009

Tento článek byl připraven ve spolupráci s našim partnerským webem Abecedazahrady.cz. Víte jak v tomto období rostliny vhodně zavlažovat, zastřihávat a chránit před škůdci? Další informace najdete v tomto článku.
Autor: Jaromír Malich

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video