Nemoci a škůdci pokojových rostlin | e15.cz

Nemoci a škůdci pokojových rostlin

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Však to znáte, zničeho nic zaschne špička listu nebo opadne poupě a květina začne chřadnout. Co se najednou stalo? Příčin může být mnoho, počínaje nedostatečnou péčí konče napadením rostlin škůdci.

Škůdce je potřeba nejdřív poznat


V zimním období jsou pokojové rostliny vůči hmyzím škůdcům méně odolné. Proto je nejúčinnější obranou zasáhnout proti škůdcům a chorobám včas.

Autor: Ženy - E15


Jedním z nejúpornějších škůdců vyskytujícím se na pokojových rostlinách je molice. Molice saje z rostliny šťávy a tak jí oslabuje. Také má velmi dobré reprodukční schopnosti a v krátké době je schopna zamořit nám celý byt. Je to drobný bílý motýlek, který se zdržuje většinou na spodní straně listů. Nejsnáze tyto škůdce poznáme, když rostlinou zahýbeme. Tehdy se molice rozlétnou po okolí než opět usednou na rostlinu.

Boj s tímto úporným škůdcem je dosti problematický a nelze jej řešit biologickými prostředky. Jeden z mála přípravků, který na molici funguje, je Mospilan. Ten má proti ostatním přípravkům jednu nespornou výhodu: jde o přípravek systemický, což znamená, že vlastně koluje v rostlině, takže pokud molice nebyla přímo zasažena postřikem, pozře účinnou látku při sání na rostlině. Postřik Mospilanem je třeba provádět mimo místnost a v případě potřeby opakovat za čtrnáct dnů.

Autor: Ženy - E15

Vajíčka nebo živé škůdce není vždy snadné na rostlině objevit

Dalším nebezpečným škůdcem pokojových rostlin je třásněnka. Je to drobný, sotva milimetr velký hmyz způsobující na rostlinách v místě po sátí stříbřité skvrny, které později zasychají a způsobují odumírání listů. Třásněnku můžeme zničit přípravky Talstar lOEC nebo Mesurol 5OWP.

Velké potíže jsou s červci a štítenkami, popřípadě puklicemi. Červci, kteří mají tělíčko kryté bílými voskovými výpotky, se nejlépe odstraňují vatičkou namočenou do roztoku mýdla a denaturovaného lihu. Pod „pokličkou“ dobře ukryté puklice a štítenky je nutno odstraňovat ručně, seškrabováním zašpičatělým dřívkem.

Máme-li možnost ošetření rostlin mimo obytný prostor, můžeme použít jedovatý Ultracid. Na žravé a savé škůdce se doporučují Soldep, Actellic (prodává se i ve spreji) a Neopynamin. Zvláště kaktusáři mívají potíže s kořenovými červci, v půdě škodí i háďátka, drobní, tencí „červíčci“. I zde je nutné ošetření mimo byt, protože Nemacur je jedovatý.

V bytech se suchým ovzduším jsou běžné svilušky a další roztoči. Poznáme je podle „pavučinek“ na rubu listů. Spolehlivě je ničí přípravek Apollo ničící vajíčka v kombinaci s Morestanem či Omite. Babská medicína na svilušky doporučuje tabákový výluh (40 g tabáku na 1 l vody se 2 hodiny vaří a den luhuje, pak scedí a je připraven k postřiku), který je však velmi jedovatý, takže roztok dáme do bezpečné vzdálenosti od zvědavých dětských ruček.

Autor: Ženy - E15

Typické příznaky na listech posetých třásněnkami

V posledních letech se nám začíná v našich bytech objevovat také drobná černá muška, která vyletuje ze substrátu. Jedná se o smrtnici, která se může zničit dvojím způsobem: mechanicky lepovými deskami, kterým dáváme přednost před použitím chemických postřiků. Nelze-li jinak smrtnici spolehlivě ničí zálivka přípravkem Sumithion nebo Basudin EC.

Pokojové rostliny potřebují přiměřenou dávku světla, vlhkosti i teploty


Když rostliny najednou přemístíme jinam, začnou zasychat špičky nebo okraje listů. Jiným příznakem umístění kytičky na nevhodné místo je žloutnutí a následné opadávání listů, které se nejčastěji projevuje na diefenbachiích, ibišku a fíkusech.

Tehdy zaléváme buď málo nebo naopak necháváme v květináči stát přebytečnou vodu. Zalévat „málo“ znamená, že neprovlhčíme celý substrát a rostlina trpí trvale suchem. Druhým extrémem je přílišná zálivka, kdy kořeny zahnívají. Záchranou je přesazení do čerstvé zeminy s tím, že zálivku okamžitě přizpůsobíme požadavkům rostliny.

Autor: Ženy - E15

Vánoční hvězda napadená molicemi

Jestliže listy zasychají nebo se na nich objeví skvrny, což se stává u palem, které nesnáší teplé místnosti, přeneseme rostlinu do chladnějšího prostředí a omezíme zálivku. Všechny vyjmenované příznaky patří do skupiny fyziologických chorob, mezi něž patří i nevyvážená nebo nedostatečná výživa.
 
Když příčinu odstraníme přesazením, rozumnou zálivkou a občas květiny přihnojíme nemusíme se obávat, že o kytičku přijdeme. Přibližně za dva týdny nastane obrat k lepšímu a pak už je vyhráno. Zkrátka, kytičkám naordinujte vhodný pitný režim a dostatek světla.

Autor: Irena Forejtová
18. 11. 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery