Není jmelí jako jmelí | e15.cz

Není jmelí jako jmelí

ZDROJ: Ženy - E15

Petra Škarková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stálezelené jmelí bílé (Viscum album) se objevuje kolem Vánoc na stáncích. Vede zlatá, hned za ní stříbrná a bílá, sněhová. Pro někoho je jmelí pouhou vánoční dekorací, pro jiného má tajemnou až čarovnou moc..

V Česku se vyskytují tyto tři poddruhy jmelí:

  • ====Jmelí bílé listnáčové neboli pravé ==== (Viscum album subsp. album) – objevuje se na topolu, lípě, javoru, vrbě, bříze, olši, habru, lísce, hlohu, jabloni, broskvoni, nektarince, jeřábu, jasanu, moruši, ořešáku černém, myrobalánu, aronii černé a na třešni pilovité. Roste dokonce i samo na sobě, jedná se o takzvaný autoparazitismus. Také ho můžete vidět na ochmetu evropském, který roste pouze na dubech (hyperparazitizmus). Jmelí nenajdete na dubu, buku, platanu, hrušni, třešni ptačí a ořešáku vlašském.
  •   ====Jmelí bílé jedlové ==== (Viscum album subsp. abietis) – roste pouze na jedli bělokoré.
  •   ====Jmelí bílé borovicové  ==== (Viscum album subsp. austriacum) – objevuje se na borovici lesní, černé, borovici kleči a opravdu jen ojediněle na smrku.


Jmelí můžete pěstovat bez obav na ovocném stromu na zahradě; foto: http://fotoalba.cz/jmelibile

Jmelí versus ochmet
Jmelí se dá zaměnit s ochmetem evropským (Loranthus europaeus), který roste na dubech. Z blízka jmelí poznáte podle toho, že je stálezelené. Roste v trsech přichycené svými kořeny na větvi a dorůstá v průměru až jeden metr. Má zelené oválné listy a křehké konce větviček. Jeho plody jsou bílé půlcentimetrové bobule, které mají mléčnou barvu a jsou plné semen.


Několik trsů jmelí na jabloni; foto: http://fotoalba.cz/jmelibile

Víte, že je jmelí léčivé?

V neposlední řadě je tato rostlina také léčivá, má blahodárný vliv na lidské tělo. Odvar z jejích listů a koncových částí větviček vám pomůže při potížích srdečních, látkové výměně, proti křečím, skleróze či při bolestech hlavy.

Jmelí má močopudné účinky. Ale pozor: odvar se nesmí dělat z bobulí, protože ty jsou jedovaté! Sušené jmelí koupíte i v lékárně. Za padesát gramů zaplatíte kolem sedmnácti korun.

Autor: Petra Škarková
23. prosince 2009

Tento článek byl připraven ve spolupráci s našim partnerským webem Abecedazahrady.cz. Víte jak vypěstovat vlastní jmelí? Nebo jak je vysít? Další informace naleznete v tomtohttp://www.abecedazahrady.cz/Homepage/Jak-pestovat-orchideje-Phalaenopsis-vanocni-darek-i-pro-zacatecnika/sc-61-sr-1-a-2196/default.aspx článku.


Související články:
Vánoční zvyky: Podlehněme i letos poezii Vánoc
Trochu zeleného pro štěstí
Jmelí

Autor: Petra Škarková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery