Nová generace substrátů a hnojiv – novinky pro letošní trh | e15.cz

Nová generace substrátů a hnojiv – novinky pro letošní trh

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po dlouhé zimě se konečně objevilo sluníčko a příroda se konečně probouzí. Na  sezónu se připravují i zahradnická centra, která přichystala spoustu novinek. Určitě vy vám neměla uniknout nová ekologická hnojiva a univerzální substráty.

Nový trend – hnojiva s mykorhizní houbou


Poskytnout rostlinám výživu bez chemie je ekologické, moderní a nejlepší, co jim můžeme dopřát. Koňský hnůj nebo slepičinec už dávno nejdou v kurzu, novodobá hnojiva jsou totiž založena na přirozeném principu koloběhu živin v přírodě. Jedním z takových procesů je symbióza hub a rostlin v půdě, zvaná mykorhiza, kdy houba čerpá energii potřebnou na svou výživu od hostitelské rostliny. Na oplátku jí dodává některé minerální látky, zejména fosfor, minerální dusík, a v některých případech i dusík uvolněný z organických látek, který by byl jinak pro rostlinu hůře dostupný.
 
V praxi to pak vypadá tak, že houba obsažená v hnojivu přijímá živiny a vodu a následně je předává rostlině v několikanásobně větším množství. Mykorhizní hnojiva zlepšují růst a zdravotní stav rostlin, příznivě ovlivňují tvorbu květů a plodů, zvyšují odolnost rostlin vůči stresu (sucho, přesazení aj.) a výrazně snižují potřebu zálivky a hnojení.. Výhodou je, že se hnojivo nedá předávkovat a v půdě nezůstávají žádná rezidua.

V současné době jsou na trhu mykorhizní hnojiva pro květiny, zeleninu, okrasné keře a trávník. Hnojiva však musíme volit podle druhu plodiny, neboť mykorhiza funguje u některých druhů rostlin a s některými nereaguje vůbec.. Pro pěstitele rajčat a paprik ve skleníku, fóliovníku či na záhonech je určen Symbivit rajčata a papriky a pro milovníky balkónových a truhlíkových rostlin přípravek Symbivit muškát .K hnojení a výživě jehličnanů a listnáčů je vhodný přípravek Ectovit, výhradně pro rododendrony, azalky, vřesy a borůvky Rhodovit a pro výživu trávníků Turfcomp.

Aplikace mykorhizních přípravků je snadná, buď se používá v suché formě, kdy se vrstva prášku nasype přímo do jamky pod semeno či sazenici nebo se kořeny rostlin před výsadbou namočí do kašovité směsi. Jediná podmínka spočívá v nutnosti aplikovat produkt přímo ke kořenům rostlin, nebo pod semena. Během třech až čtyřech týdnů dojde k rozvoji prospěšné symbiózy a rostlina začne být vyživována nejen kořeny, ale právě půdními houbami. Mykorhiza za vhodných podmínek vydrží po dlouhou dobu s rostlinou, ovšem obecně se doporučuje aplikaci opakovat při přesazování či alespoň jednou za dva roky.

Hnojivo do zásoby


Zkušení, ale i ti začínající zahrádkáři ví, že rostliny potřebují hlavně dusík, fosfor a draslík. Dusík je složka, kterou rostliny využijí k tvorbě zelené hmoty, ale k vysoké úrodě sám o sobě nestačí. Při nedostatku draslíku je narušen vodní režim, rostliny hůře přijímají vodu a pomaleji probíhá fotosyntéza důležitá pro tvorbu chlorofylu.

Rostliny s dostatkem draslíku jsou vitálnější, pěkně zelené a tudíž i zdravě. U fosforu, který rostliny potřebují pro násadu a vývoj květů a plodů je chemická reakce v půdě trochu jiná. Pro správný příjem fosforu je hlavním faktorem teplota půdy. Jakmile se zjara půda postupně prohřívá podle zvyšující se teploty se fosfor uvolňuje a rostlina jej může přijímat. Znamená to, že příjem fosforu je nejpomalejší právě na jaře, a to byl právě podnět ke vzniku dlouhodobě působícího hnojiva s názvem „fosfátové sklo“, které sklo svým vzhledem sice připomíná. Ve skutečnosti jsou granule směsí z metafosfátů draslíku, vápníku, hořčíku a dalších důležitých prvků jako je síra, železo, měď, mangan,zinek, molybden, kobalt a dalších . Fosfátové sklo je vhodné k zásobnímu hnojení pro výživu jahod,ovocných a okrasných dřevin, vinné révy a trávníků, neboť zásobuje rostliny potřebnými minerálními látkami v dostupné a rychle přijatelné formě, a zároveň i na dlouhou dobu. bez rizika přehnojení.

Univerzální substráty


O tom, že každá rostlina potřebuje v něčem růst není pochyb. Na trhu je spousta speciálních substrátů pro různé druhy rostlin, od výsevních směsí až po substráty pro kaktusy, orchideje, bonsaje nebo okrasné keře. Pokud se nevěnujete pěstování speciálních druhů, vystačíte na zahradě s univerzálními substráty, které jsou zároveň přírodním hnojivem, zlepšují kvalitu půdy a šetří čas i spotřebu vody na zálivku.

Přírodní univerzální substrát Vita Natura je namíchán ze směsi kvalitních rašelin ,jílovité složky a organických hnojiv. Struktura substrátu a další fyzikální vlastnosti zajišťují dobrý přístup vzduchu ke kořenům, což příznivě ovlivňuje zakořeňování rostlin a rozvoj kořenového systému. Jílovité částice zvyšují poutání živin v substrátové směsi, rašelina půdu provzdušní a tím omezuje rozvoj kořenových chorob. Navzdory příměsi rašeliny není substrát vhodný pro kyselomilné rostliny. Vyvážený komplex organických hnojiv zajišťuje optimální poměr základních i stopových živin pro výsevy a předpěstování sadby, ale rovněž i pro přesazování a pěstování zeleniny, ovoce, květin a okrasných dřevin.

Zeolit se na první pohled liší od běžných substrátů. Vypadá totiž jako drobné světle šedé granule. Ve skutečnosti jde nerost, který vznikl před mnoha a mnoha lety při sopečné činnosti. Proto má také zvláštní vlastnosti, uvnitř je porézní, takže má schopnost absorbovat z půdy škodlivé látky, zlepšuje PH, kypří těžkou půdu, zlepšuje provzdušnění, a v lehké písčité půdě zadržuje vodu. Zeolit příznivě působí na růst a vývoj rostlin, zvyšuje úrodu a zlepšuje využití hnojiv rostlinami. Na etiketě se dočteme, že se Zeolit používá jako přísada do pěstebních substrátů, jako dekorační materiál, při výsadbě a výsevu rostlin, ale dá se použít pro filtraci vody do akvárií, jezírek a rybníků, jako substrát pro hydroponické pěstování a využití najde i při zakládání trávníků.

Prodává se ve dvou velikostech, drobnější pro výsadbu a výsev rostlin, granule o velikosti 4-8mm jsou vhodné k použití do akvárií a jezírek a pro hydroponii.

Hitem letošní sezóny se pravděpodobně stane substrát z kakaových mušlí. Skořápky z kakaových bobů se používají stejně jako drcená kůra, jen s tím rozdílem, že jejich ostré hrany odpuzují kočky a slimáky. Kromě toho pěticentimetrová vrstva chrání půdu před vysycháním, podporuje život půdních mikroorganismů a potlačuje růst plevele.

Autor: Irena Forejtová
31. března 2011

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery