Nové knihy: Velká česká kniha o matce a dítěti | e15.cz

Nové knihy: Velká česká kniha o matce a dítěti

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(Recenze) Pokud se vám na těhotenském testu objevily dvě čárky, je nejvyšší čas se začít připravovat na příchod miminka. Nastávajícím maminkám možná  přijde vhod tato publikace z pera lékařky Taťány Hanákové.

Co prozradí název knihy?


Knižní titulky se obvykle snaží být co nejvýstižnější. Po přečtení knihy se nemohu ubránit dojmu, že tento název je poněkud matoucí. Nevím, zda slovo „česká“ autorka do názvu knihy propašovala ve snaze vzbudit ve svých čtenářkách náhlý záchvěv vlastenectví, každopádně mám za to, že ryze českých specifik je v knížce relativně málo.

Stejně tak použití slova „dítě“ je diskutabilní. Tedy ne že by o něm nebyla řeč – koneckonců celé těhotenství je záležitost, která se „točí“ okolo dítěte. Ovšem samotnému ošetřování novorozence a péči o dítě do 1 roku života je věnováno necelých 40 stran z více než 250 stránkové publikace.

Vše, co jste chtěli o období těhotenství vědět, ale báli jste se zeptat


… ano, i tak by bylo možné shrnout první tři čtvrtiny této knihy. Autorka je gynekoložka, a tak není divu, že větší část knihy se zaměřuje na těhotenství a šestinedělí z pohledu medicínského. Namátkou uvádíme některá z dalších témat probíraných v knize:

• vyšetření na začátku a v průběhu celého těhotenství
• potíže vyššího stupně těhotenství či onemocnění vzniklá již před těhotenstvím a nemoci s těhotenstvím spojené
• vývoj těhotenství měsíc po měsíci, přehledně rozdělený do jednotlivých trimestrů
• porod – ať už samovolný (spontánní) či porod na operačním sále (klešťový porod, císařský řez)
• šestinedělí, kojení a vše kolem něj

Autor: Ženy - E15


Obrázek napoví …


Kniha je doplněna četnými fotografiemi a ilustracemi. Některé mají přímý vztah k textu (např. fotografie porodu), jiné se pouze snaží dokreslit atmosféru období radostného očekávání. Ačkoliv já sama nemám ráda křečovité americké úsměvy, chápu, že pro dokreslení atmosféry se obrázky rozněžněných maminek hodí. Fotografie německého kalendáře (str.21) či šťastného páru, který si píše do bloku své „baby names“ (str. 106) si autorka opravdu mohla odpustit – dle mého soudu do publikace, která se honosí názvem „česká“ opravdu nepatří.

Abychom však jen nehaněli výběr fotografií, nutno zdůraznit, že obrazová dokumentace není omezena pouze na fotky. Kniha je doslova poseta názornými kresbami, které pomáhají porozumět vysvětlení jednotlivých odborných termínů.

Orientace v knize aneb barvy pomůžou


Jelikož celá publikace je tisknuta na křídovém papíru, autoři mohli využít barevného tisku dle libosti. Grafik se barev rozhodně nelekl, naopak je využil k přehlednému rozčlenění knihy. Kromě běžného textu, kde je vše černé na bílém, jsou jednotlivé kapitoly doplněny barevnými rámečky v pastelových barvách, které obsahují užitečné rady.

Odpovědi na nejčastější dotazy shrnuje žlutá rubrika „Na co se ptáte?“. Nepřehlédnutelně červeně jsou označeny „Rady pro vás“, které v odrážkách obsahují stručně, jasně a výstižně shrnuté nejdůležitější témata dané kapitoly. Zelená patří „Alternativním metodám“ a obvykle obsahuje informace o léčbě přírodními prostředky, aromaterapií a homeopatiky. Nesmíme zapomenout také na modré rámečky „Pro zvídavé“, v nichž autorka zabíhala do větších podrobností.

Co když chci víc?


Možná patříte k těm zvídavějším, které se snaží získat před porodem co možná nejvíce informací. I v takovém případě se vám snaží autoři vyjít vstříc. Na mnoha místech publikace naleznete knižní tipy, s odkazem knižní web nakladatelství Computer Press.

Autor: Ženy - E15
Co v knize nenajdete


Co je to vlastní porodní plán a jak jej sestavit? Co je to registrace v porodnici? Jaké jsou právní důsledky uvedení či neuvedení otce v rodném listu? Co vše je třeba na úřadech/v zaměstnání vyřídit, než/až se dítě narodí? Musí se jménem dítěte souhlasit oba rodiče? Na tyto a mnohé další otázky vám tato publikace odpověď najít nepomůže. Nemějme jí to však za zlé.

Ani ta největší papírová kniha nemůže obsáhnout všechno, a tak je jasné, že i do této publikace se vešlo jen omezené množství informací. Autorka je lékařka, a tak by nikoho nemělo překvapit, že celá publikace je psaná z pohledu gynekoložky. Je škoda, že si nepřibrala k spoluautorství i odborníky z jiného oboru, kteří by se na problematiku rodičovství alespoň okrajově podívali z jiného úhlu pohledu.

Podtrženo, sečteno


Kniha se příjemně čte a naleznete v ní mnoho důležitých a zajímavých informací. Autorka, MUDr. Bc. Taťána Hanáková, se snažila psát srozumitelně a lidsky tak, aby co nejlépe interpretovala a předávala zkušenosti, a to zkušenosti nejen své, ale také svých pacientek a jejich matek a babiček. Svým čtenářům na závěr knihy vzkazuje: „Přeji všem, aby v této knize našli, co hledají, a strávili nad knihou příjemné chvíle očekávání a radosti z právě narozeného potomka.“ A nám nezbývá, než se k tomuto přání připojit.

24. července 2010
Autor: Lucie Černohorská

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video