Nové knihy: Za domácím štěstím | e15.cz

Nové knihy: Za domácím štěstím

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sbírka poučných a praktických rad z domácnosti, jakož i předpisů ku získání a zachování krásy duševní i tělesné, jež má znáti každá žena“,  tak zní podtitul nové knihy, již sestavila, napsala a nakreslila Iva Hüttnerová.

Už samotný název Za domácím štěstím nás nenechává na pochybách – máme před sebou 106 stran volného pokračování úspěšné knihy Domácí štěstí aneb jak si správně v životě vésti.

První díl vyšel před deseti lety, byl ručně psaný a bohatě ilustrovaný a vzbudil velký zájem čtenářů všech generací. I v letošní knižní novince zůstala celá řada autorčiných půvabných ilustrací, ovšem samotný text je již sázen běžným poměrně čitelným fontem. Tuto inovaci kvituji s povděkem, neb umožňuje na malý prostor vměstnat podstatně více informací.

Autor: Ženy - E15
 

Co v knize najdeme?


Kniha je poměrně přehledně členěna do jedenácti nestejně velkých celků (úklid, prádlo, vaření, zdraví, krása, sport, láska, touhla milostná, zahrada, sousedé a dopis). Každá z kapitol je doslova prošpikována množstvím rad, návodů a receptů, kterak v dané oblasti lidského žití docílit úspěchu. Autorka prošla, prozkoumala a pročetla různorodé spisky, příručky, rádce a časopisy pro ženy. Budiž jí ke cti, že nejenom že vynechala recepty, jež používají prostředky pro nás již neznámé, ale že se též snažila zachovat původní libozvučná slova časů, kdy byly napsány. Vždyť kdo z nás v dnešní době může listovat naučnými knihami z r. 1867?

Pár slov o autorce

Iva Hüttnerová je osoba velmi činorodá. Ve svém více než šest desítek let dlouhém životě nejen že prošla mnoha prkny, co znamenají svět (namátkou jmenujme Divadlo Na Okraji, Pod Palmovkou či Na Fidlovačce), ale k divadelní profesi přičichla i z pohledu návrhářky kostýmů, jevištních dekorací či plakátů. Její obrazy se dostaly do povědomí široké veřejnosti nejen v Čechách, na Moravě a na Slovensku, ale také ve Stockholmu a v New Yorku.

Většina lidí si přiřadí k jejímu obličeji správné jméno díky jejím moderátorským aktivitám v České televizi. Po šesti letech pořadu „Domácí štěstí“ zde v současné době moderuje pořad „Barvy Života speciál“.

Má ráda „staré dobré časy“, staré předměty z domácnosti, zahradu a své čtenáře, s nimiž se v úvodu své knihy vítá takto: „Přála bych si, aby vás tahle knížka aspoň na chvilku vrátila do nekomplikovaných časů šťastných domovů, kde na plotně voněla mleta, ve skříni levandule, a připomněla vám něco hezkého z dětství, na co jste už dávno zapomněli a po čem se vám občas zasteskne.“Rady takové či makové


Některé z rad jsou vskutku zajímavé, jiné dojemné a další pouze kuriózní. Ne všechny si dělají nárok na využití v dnešní uspěchané době – sama autorka hned v vodou upozorňuje, že ačkoliv mnohé z receptů sama vyzkoušela a některé dokonce fungují překvapivě dobře, rozhodně za většinu z nich neručí a předem se brání případným reklamacím.

Byla jsem překvapena, kolik z uvedených rad znám, přeci jen ledacos se dědí z generace na generaci. I u nás doma se skvrny od vína posypávají solí, naopak játra se solí až na talíři a stříbro se čistí pastou na zuby. Stejně tak je milé vidět, že v běžných každodenních přehmatech není člověk sám a že i někdo jiný má zkušenosti se zapomenutým papírovým kapesníčkem v černém prádle, s třikrát osolenou polévkou či s voskem na ubruse.

Nakladatelství: PM vydavatelství
Rok vydání: 2009
Rozměr: 302 x 216 mm
Vazba: Vázaný
 
ISBN: 978-80-900808-1-2
EAN: 9788090080812Malá ochutnávka předem


Pro ty nejzvědavější z vás přidám pár kuriózních rad. Možná nebudou v praxi příliš použitelné, ale věřím, že se u nich alespoň pobavíte:

  • Aby ptáci ovoce neklovali, nasyp jim zrní v kořalce namáčené. Tito zachváceni jsou zcela kocovinou, bojí se již místa a stěhují se navždy pryč
  • Vyvinutého poprsí docílíte opakovaným zíváním. Snadné a účinné!
  • Zuby černé vybělí drcená křída s kysličníkem. Pomáhá i kousání praženého chleba.
  • Nejspolehlivější prostředek proti zápachu nohou jsou prý pšeničné otruby nasypané do punčoch.
  • Po obědě sobě lehni, přes hodinu ničím nehni.

Autor: Lucie Černohorská
14. října 2009

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video