Nové trendy pro dokonalou zahradu | e15.cz

Nové trendy pro dokonalou zahradu

Ferdinand Lefler

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jestliže přemýšlíte, jak zkrášlit svoji zahradu a zároveň chcete jít s dobou, nechte se inspirovat letošními trendy v zahradní architektuře, které jí dodají nádech nové atmosféry. Poradíme vám, jaké barvy, styly, materiály, nábytek, jezírka, oplocení a tvary záhonů jsou letos in či jakými neobvyklými uměleckými díly můžete svoji zahradu zkrášlit.

Jednoznačným trendem v zahradní architektuře je pro tento rok tzv. vintage styl. Navazuje na nedbalou eleganci stylu Provence, tedy zahrad, kde má své místo ledabyle pohozený polštářek, vlající záclony v zahradním altánu, lehce rozpraskaná barva na zahradním křesle a taky vesele a různorodě rozkvetlé záhonky.

„Vše je zde přirozené, volné a samozřejmé, takže nejsme nuceni plít každý lísteček, který do záhonku nepatří,“ popisuje hlavní výhodu tohoto stylu Ferdinand Lefler, hlavní architekt a majitel ateliéru zahradní architektury Flera. Barvy mají ve vintage stylu také své místo. Dokážou z obyčejných prvků udělat neobyčejné.

Vezměte proto bez obav do ruky štětec a natřete například starou lavici po rodičích nafialovo a houpačku pro děti andělsky modrou. Barvami můžete oživit i starou pumpu či ptačí krmítko. Vhodně zvolená barva na příhodném prvku přinese do vaší zahrady potřebný akcent, dynamiku a živost.

1. NÁBYTEK

Zde zní jasná rada: Experimentujte! Vytvořte si vlastní a osobitý nábytek třeba recyklací dřevěných palet. Pryč je doba, kdy jsme bez váhání chodili pro zahradní nábytek do obchodních řetězců.

„Kreativní architekt, sochař nebo výtvarník dokáže pěkný a pohodlný kus nábytku vytvořit prakticky z čehokoli. Fantazii se meze nekladou, a proto nezapomeňte, že vaše zahrada by měla být tou nejlepší galerií, kde každý osobitý kousek v podobě židle či stolečku vyzní jako nalezená perla v moři,“ dodává zakladatel ateliéru Flera.

Tip redakce: Nepřemýšlejte nad lavicí jen jako nad kusem nábytku, ale zkuste ji vnímat jako umělecký artefakt, kterým je radost se kochat. Nebojte se do své zahrady umístit více lavic. Budete překvapeni, kde všude si rádi posedíte.

2. JEZÍRKA

Velmi oblíbená jsou v poslední době biotopická jezírka, která přinášejí nový rozměr koupání na zahradě. Kdo je jednou zkusil, obyčejně už nechce o jiném koupání ani slyšet. Jedná se o přírodní bazén, na který je celý rok hezký pohled a který obsahuje nechemizovanou, přírodní měkkou vodu.

Nabízí také komfort jako klasický bazén – pohodlně se v něm plave, nehrozí žádné našlapování v bahně, a dokonce je možné přidat i protiproud či osvětlení. Pobřežní rostlinstvo navozuje příjemnou atmosféru „u vody“. Biotopické jezírko se stane překrásnou dominantou zahrady v průběhu celého roku.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

3. MATERIÁLY

V poslední době můžeme pozorovat ústup od využívání zbytečně předražených materiálů. Trendem je hledání jednoduchých, přirozených řešení, která se navzájem doplňují a navazují na sebe. Pohrát si však můžete na některých místech také s kontrastem. I s malým rozpočtem lze najít pěkné a kvalitní materiály, díky kterým se budete cítit v zahradě dobře. Stačí je jen správně zkombinovat.

V letošním roce mají na zahradě své místo dřevo, kov a kámen. Je však třeba počítat s tím, že dřevo stárne, kov rezne a kámen zarůstá mechem – to vše je nutné vzít při plánování v úvahu. Při úpravě zahrady bychom se měli naopak vyvarovat „umělotin“ a napodobenin, které jsou jednoznačným nešvarem dnešní masové zahradní architektury.

Tip redakce: Na trhu se můžeme setkat s betonovou dlažbou a la dřevo, polystyrenovým kamenem, plastovou náhražkou dřevěné terasy, a dokonce i s umělohmotným živým plotem či plastovou náhražkou břečťanového porostu. Takovým cetkám je třeba říci v zahradě jasné NE!

4. NEOBVYKLÉ UMĚLECKÉ PRVKY

Umělecký prvek dokáže zahradě dodat příběh, náplň a duši. Nevšední a osobitá socha může být jedním z těchto elementů. Pokud je pak navíc její pozadí kreativně a zručně upraveno šikovným architektem, jedná se o pastvu pro oči i duši. Sochy již dávno nejsou znakem snobství a okázalosti. Nebojte se proto oslovit nějakého mladého šikovného umělce, který do závěrečného díla promítne vaši osobnost.

Tip redakce: Výjimečným uměleckým prvkem pak může být i autorský kus nábytku nebo třeba výtvarně pojatý vodní element.

5. OPLOCENÍ

Nebojte se letos následovat trend vzrostlých živých plotů. Přinesou vaší zahradě soukromí a zároveň šmrnc a eleganci. Evropští školkaři dokonce vypěstovali a nabízejí již hotové živé ploty. V sortimentu mají prakticky všechny u nás prosperující druhy, které se do stříhaných živých plotů hodí.

6. TVARY ZÁHONŮ

Pryč jsou trendy vlnek a vlnovek na okrajích záhonů. Zahrada by měla působit přirozeně a uklidňujícím dojmem. O hmotovou a tvarovou dynamiku se postarají rostliny pestrých textur a tvarů. Není třeba rozehrávat další vlnění tvarem záhonů. Důležité je pokusit se najít ideální poměr mezi užitkovou plochou (trávníkem) a okrasnou plochou (záhony). Ve výsledném rozložení zahrady by se pak uživatel měl cítit dobře a pohodlně.

CO NOVÉHO DO ZAHRADY?

Zahadní architekt Ferdinand Lefler z ateliéru Flera vidí letošní trendy jednoznačně: vede přirozenost, přírodní styl a vtipné nápady. Vlastní kreativitě se meze nekladou! Obhlédněte proto svoji zahradu a osvěžte její tvář, abyste si to tam pak v letních měsících báječně užili.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Ferdinand Lefler

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video