Orobinec širokolistý (Typha latifolia)

Orobince můžeme mimo jiné použít jako součást přírodních čističek odpadních vod.
Orobinec širokolistý (Typha latifolia)
20.10.2006 0:00 |

Čeleď: Typhaceae - orobincovité
Rod: Rod Typha zahrnuje asi 10 druhů, které rostou ve všech světadílech vyjma Austrálie a Jižní Ameriky.

Popis


Vytrvalá, 100 až 250 cm vysoká bylina. Listy dvouřadé, čárkovité, 1 až 2 cm široké. Květy jednopohlavné, velmi drobné, bezobalné, na bázi s dlouhými chlupy, uspořádány v hustých, válcovitých palicích. Dolní, silnější část palice, je sestaven ze samičích květů, horní, tenčí část palice, tvoří květy samčí. Obě části palice jsou přibližně stejně dlouhé a bezprostředně na sebe navazují. Kvete v VII až VIII.

Stanoviště


Břehy stojatých a pomalu tekoucích vod, na půdách bahnitých až písčitých, výživných, koření do 1,5 m pod hladinou.

Rozšíření


V ČR dosti hojně od nížin po podhorské oblasti, celkově roste v téměř celé Evropě, na severu po střední Švédsko, dále roste v Asii a v Severní Americe.

Léčitelství


 V minulosti se užívaly zejména oddenky orobince, které obsahují velké množství škrobu. Působí močopudně, užívaly se jako krev čistící prostředek, proti úplavici a proti vředům v ústech.

Užití


Různé části orobince (palice, dřeň stonků i oddenky) lze různě upravovat (vařením či smažením) a pojídat. Květy jsou údajně velmi dobré i syrové. Chmýru ze zralých palic se v minulosti užívalo namísto peří do peřin. Z listů se dříve pletly rohože, košíky, klobouky apod. Orobince je možné použít jako součást přírodních čističek odpadních vod.


Uvedeno ve spolupráci s
http://botanika.wendys.cz

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění