Pestrobarevný podzimní balkón | e15.cz

Pestrobarevný podzimní balkón

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pobyt na zahradě si v sychravém podzimu dopřejeme jen výjimečně, ale proč se vzdát krásy kvetoucích chryzantém, aster, vřesů nebo okrasných trav. Působivou podzimní náladu si lze vytvořit i třeba na balkoně nebo terase.

Výsledek je velkolepý a pohled na rozkvetlý balkón nás bude naplňovat dobrou náladou od podzimu až do jara.

Důležitý je výběr druhů, které snesou stísněné podmínky vegetačních nádob, budou zajímavé svým vzhledem, květem, barevným olistěním či zajímavými plody. Na rozdíl od letniček rostliny kvetoucí na podzim nepotřebují tolik slunce ani tepla, naopak kratší dny a chlad jim dokonce svědčí, neboť mnoho trvalek intenzivněji vybarvuje listy (zběhovec, okrasná zelí, rozchodníky, Heuchera), a tím výrazně vynikne jejich struktura a nápadné žilkování.

Navíc některé trvalky a cibuloviny kvetou právě v podzimních měsících a jiné jsou zase dekorativní barevnými plody.. Podzimní modřence-liriope, hořce, ocúny, vřesy a okrasné papričky či zelí vytvoří na malé ploše originální působivý kontrast

Nenáročná příprava, skvělý výsledek


Předpokladem úspěchu je správný termín výsadby. Ideální dobou je konec září, nejpozději do poloviny října, aby sazenice stihly dobře zakořenit. Před naplněním nádoby substrátem je důležitá drenáž (keramzit), protože většina podzimních trvalek nesnáší přemokření kořenového balu. V prvních dnech po výsadbě je však zálivka nezbytná, případně, pokud po zálivce klesne substrát, je třeba jej doplnit.

Rostliny vysadíme do menších či větších skupin do mrazuvzdorných terakotových nádob či košíků, které lépe odolají nepřízni počasí než plastové truhlíky. Nebojme se kombinovat různé druhy, čím pestřejší bude výsadba, tím bude více dekorativní.
Péče o podzimní balón je téměř zanedbatelná. Nezbytné je snad jen odstraňování odkvetlých květů a uschlých listů.

Bílá, žlutá, červená i modrá od podzimu do jara


Pro pěstování v nádobách jsou vhodnější spíše kultivary s nižším a kompaktnějším růstem. Mezi nejoblíbenější podzimní trvalky nesporně patří chryzantémy, jejichž bohatá paleta barev přímo vybízí pohrát si se zajímavými kombinacemi. Stejně populární květinou pro podzimní výsadbu jsou různé druhy bíle, růžově nebo fialově kvetoucích vřesů (Calluna vulgaris) a bohatě kvetoucí vřesovce (Erica gracilis), které však nesnesou silnější mrazy a zůstanou však jen dočasnou dekorací balkonu.

Autor: Ženy - E15


Oblíbené v kombinovaných výsadbách jsou i různě zbarvená okrasná zelí (Brassica), které se nejlépe vybarví právě po prvních podzimních mrazech. Tato rostlina je zcela nenáročná na pěstování a balkon může dekorovat prakticky až do Vánoc.

Do podzimních kompozic se budou hodit i bramboříky (Cyclamen), přičemž ty už vyžadují vydatnější zálivku a podobně jako již zmíněné druhy snesou i pokles teploty na bod mrazu.

Tip:
Výsadbu trvalek doplňte cibulkami a hlízami sněženek, botanických tulipánů, narcisů a drobných krokusů či modřenců. Na jaře se pak na balkoně dočkáte zajímavého překvapení.


Z palety trvalek jsou na výzdobu podzimních balkónů mimořádně vhodné i rozchodníky (Sedum spectabile), zejména jejich kultivary, které kromě zajímavých dužnatých listů vynikají i nádhernými plochými soukvětím v růžové či karmínové barvě. Navíc jsou pěstitelské zcela nenáročné. Efektně působí na podzimních balónech i šalvěj (Salvia officinalis). Kultivary „Icterina“, „Purpurascens“ a „Tricolor“ vytvářejí působivé barevné kontrasty.

Autor: Ženy - E15


Atraktivní trvalkou jsou bezesporu nápadně modré hořce, Gentiana septemfida – druh pocházející z Turecka a hořec kvetoucí dvakrát ročně - Gentiana sino - ornata, jejichž květy ve výsadbě vyniknou celých šest týdnů, což je téměř až do zámrazu.
Kromě modré barvy najdeme v sortimentu hořců i růžové a bílé kultivary.

Autor: Irena Forejtová
Datum: 9. září 2010

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery