Petržel

Vypěstujte si petržel zahradní (Petroselinum sativum), získáte tak nejenom koření do různých pokrmů, ale také prostředek lidového léčitelství.
Petržel
12.4.2004 0:00 |

Popis
Petržel je dvouletá bylina, původem ze Středomoří, která se pěstuje jako zelenina pro listy nebo kořeny. Má několik odrůd, masitý kořen a spodní listy zpeřené v klínovité úkrojky. Využívá se hlavně kořen, využití nachází ale také listy a plody.

Účinky na organismus
Účinnou látku tvoří silice, flavonoidy, polyacetyleny, furanokumariny, sliz a sacharidy, je také bohatá na vitaminy A, B a C, draslík, železo, vápník a fosfo. Účinné látky jsou  obsaženy listech, plodech a kořenech. Petržel mírně snižuje krevní tlak, podporuje vylučování trávicích enzymů, je vhodná při poruchách trávení, plynatosti a kolice. Obklady z čerstvé petržele zmírňují záněty, zklidňují včelí bodnutí, žvýkání kořene posiluje dásně a snižuje jejich krvácivost, podporuje chuť k jídlu.

Použití
Petržel patří k našim nejznámějším a nejpoužívanějším kořením, které se hodí snad ke všem pokrmům- do polévek, omáček, mas, nádivek, salátů, ke zdobení různých lahůdek.

Pěstování
Petržel se dá velice jednoduše pěstovat v hydroponii, může růst bez přestání několik měsíců. Je to chladnomilná rostlina, která nepotřebuje moc světla. Má ráda stálou vlhkost a dobré provzdušnění. Je dobré semena ve větším rozsahu vysévat ke konci srpna nebo na začátku září, aby se do příchodu mrazů hezky rozrostla a mohli jsme ji pak sklízet celou zimu.

 

 

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění