Petúnie -Petunia hybrida | e15.cz

Petúnie -Petunia hybrida

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přemýšlíte, jakými rostlinami osázet vaše balkónové truhlíky? Zkuste vděčné petúnie.

Čeleď
Solanaceae - lilkovité

Popis

Autor: Ženy - E15
Jednoleté až vytrvalé, žláznatě pýřité byliny. Listy vstřícné, řapíkaté až přisedlé, eliptické až vejčité. Květy jednotlivé v úžlabí listů, stopkaté, koruna nálevkovitá v různých barvách dle odrůdy.
Petúnie se pěstují v mnoha odrůdách, které se liší výškou rostliny (10 až 80 cm) a barvou (bílá, fialová, červená, vícebarevné, pruhované atd.), velikostí či tvarem květů (např. květy zkadeřené, plnokvěté atd.). Oblíbené jsou také převislé petúnie (surfinie).

Původ
Původní druhy jsou domovem v Jižní a Střední Americe, zahradní odrůdy byly vypěstovány z Petunia violacea a Petunia axillaris.

Autor: Ženy - E15
Pěstování
Petúniím svědčí teplé, slunné a sušší umístění, půda by měla být dobře propustná, písčitá, humózní, výživná. Množí se semeny, která se sází v únoru do skleníku. Semena se zasypávají jen velmi slabou vrstvičkou půdy. Klíčí při teplotě 20 °C, po vzejití se teplota sníží asi na 15 °C. Teprve začátkem května se rostliny začínají otužovat a na venkovní stanoviště se vysazují po 20. květnu, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.
Rostliny nesázejte příliš hluboko a nepřelévejte, hrozí pak hniloba kořenů a vadnutí rostlin.


Uvedeno ve spolupráci s

http://botanika.wendys.cz


Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video