Pieris květnatá (Pieris floribunda) | e15.cz

Pieris květnatá (Pieris floribunda)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pieris květnatá -jaká rostlina se skrývá za tímto zajímavým názvem?

Čeleď: Ericaceae - vřesovcovité

Popis
Až 3 m vysoký, neopadavý, hustě větvený a pomalu rostoucí keř. Listy střídavé, řapíkaté, eliptické, na vrcholu špičaté. Květy uspořádány v koncových latách, 5četné, baňkovité, dolů svěšené, drobné, bílé. Kvete v III až V.

Autor: Ženy - E15
Původ
Jihovýchod USA, kde roste zejména na vlhkých, lesních stráních.

Jedy
Obsahuje silně toxický diterpen andromedotoxin, jenž je znám i pod názvy grayanotoxin, acetylandromedol nebo rhodotoxin. Otrava se projevuje silným sliněním, pocením, zvracením, bolestmi břicha a hlavy, závratěmi, snížením krevního tlaku, v těžších případech se objevuje ztráta koordinace, svalová slabost, křeče, zrychlení srdečního tepu. Otravy mohou být i smrtelné, obvykle se je ale podaří vyléčit nebo v mírnějších případech odezní spontánně. Andromedotoxin se může přenášet i do medu, jen zřídka však v toxických dávkách.

P

Autor: Ženy - E15
ěstování
Pieris květnatá je plně mrazuvzdorný keř odolávající dobře i teplotám nižším než -25 °C. Vyžaduje chráněné, slunné až polostinné stanoviště. Půda by měla být kyselá, rašelinná, nevápnitá, kyprá, vždy mírně vlhká, nesnáší sucho ani přemokření. Hodí se např. pro společnou výsadbu s pěnišníky, které mají podobné životní nároky, či s jinými rostlinami rašelinišť.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video