Podzimní dekorace: Hitem podzimu jsou okrasné dýně | e15.cz

Podzimní dekorace: Hitem podzimu jsou okrasné dýně

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výzdoba a dekorace vyrobené z dýní jsou v současné době velmi populární. Jako stylovou dekoraci ji využívají především restauratéři, hoteliéři, ale najdeme ji v domácnostech, kde zdobí obývací pokoje i poličky.

 Dýně pocházejí původně z jižní a střední Ameriky a velké dýně jsou neodmyslitelným symbolem amerického svátku Halloween. S tímto svátkem jsou spojovány vydlabané dýně se svíčkou uprostřed připomínající lucernu nebo hlavu ducha. Přestože se jedná o americký svátek, můžeme svítící dýně spatřit za okny českých domů. S dýněmi jako výtvarnou pomůckou pracují často děti v mateřských a základních školách a také doma s rodiči.

Kromě velkých dýní, používaných na dekorace pro hallowenský svátek jsou však mezi lidmi čím dál tím oblíbenější také dýně okrasné, používané především pro aranžmá. „Nabízíme nejrůznější druhy okrasných dýní, zákazníci si mohou vybrat tvar, velikost i barvu. Dýně kupují také rodiče pro své děti, se kterými pak společně vyrábějí zajímavé příšerky,“ říká o stále rostoucím zájmu o okrasné dýně zemědělec David Smetana. Lidé podle něj projevují stále větší zájem, kupují je i majitelé restaurací a firem, aby s nimi mohli vyzdobit různé prostory a vyměnit letní výzdobu za tu podzimní.Druhy okrasných dýní:

TRNOVÁ KORUNA trochu připomíná mořské hvězdice. Drobné plody se různě vybarvují a mají typické trnovité výrůstky.

KAČENKY dorůstají do podlouhlého hruškovitého tvaru. V době zralosti září žlutou až oranžovou barvou. Někdy se nazývají i „labutěnky“, anglicky crookneck – zahnutý krk podle zahnuté části u stonku.

JACK BE LITTLE drobné, ploché, žebernaté plody jasně oranžové barvy jsou malinkou kopií známé velké tykve.

MINI TURBAN je drobnoplodá varianta již známé odrůdy TURK´S TURBAN. Malé plody vypadají, jakoby z jedné tykvičky vyrůstala druhá menší.


PEAR BICOLOR dvoubarevné žluto-zelené plody ve tvaru buclatých hruštiček. Jsou odolné proti hnilobě, lehce se vysuší.

Z BRADAVIC“ možná, že je pěstuje i H. Potter. Mají různé tvary, po celém povrchu pokryté bradavičnatými výrůstky.

SWEET DUMPLING má menší, kulovité až mírně zploštělé plody. Bílou slupku zdobí zelené podélné pruhy. ANDĚLSKÁ KŘÍDLA** patří mezi novinky. Opět výjimečné tvary a barvy přizdobené „křídly“ po celém obvodu plodu.


Zdroj: Abecedazahrady.czK aranžování okrasných dýní používáme zcela vyschlé, zvonivé plody. Nejsou určeny k dlabání, zdobí už svými nápadnými tvary. Klademe je do mís, ošatek a  košíků, skvěle vypadají v kombinaci se sezónním ovocem nebo v aranžmá v květináči či v dřevěném košíčku vyplněném slámou, popř. sisalem, s větvičkami, šípky nebo jinými přírodninami vhodnými k sušení.

Tvořivější jedinci mohou také použít tyto materiály a věnovat svůj čas a um k vytvoření girlandy k zavěšení na okna či kuchyňskou linku.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video