Podzimní dekorace zahrady | e15.cz

Podzimní dekorace zahrady

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Aby vaše zahrada měla možnost převléknout se do barevných šatů podzimu, potřebuje rostliny, které ji tuto proměnu umožní.

Ještě do prvních mrazů je čas vysadit keře nebo stromy, které jsou během roku zcela nenápadné, zato na podzim ozdobí zahradu pestrobarevnými listy či zajímavými plody.

Podzimní barevný karneval

 
Výrazný akcent do podzimní zahrady přinese stromek škumpy (Rhus), který na podzim převléká své zelené listy do oranžových až šarlatových odstínů. Tato rostlina je dekorativní i svým habitem a zajímavými plody. Je však poměrně silně jedovatá, proto by neměla být vysazována tam, kde si hrají děti.

Stejně zajímavý, avšak vzhledem zcela odlišný je rozložitý keř, dřín květnatý (Cornus florida). Tato u nás zatím nepříliš běžná dřevina je krásná dokonce několikrát v roce. V druhé polovině jara rozkvétá, jak nakonec napovídá i jméno rostliny, velmi nápadnými i krásnými květy. Na podzim pak vybarvuje své listy do oranžově rudých až fialových odstínů. Dřín květnatý potřebuje mírně kyselou půdu a vlhké prostředí. Při výsadbě pamatujte, že je to poměrně velký i široký keř, který je vhodný zejména pro vytvoření intimní kulisy a pocitu soukromí.

Autor: Ženy - E15


Barevné hrátky podzimu si však můžete dopřát i tehdy, máte-li na zahradě k dispozici i velmi malý prostor. Pro tyto situace nejlépe poslouží popínavé rostliny, které při minimální náročnosti na plochu vyplňují vertikální prostor na pergolách, stěnách a zdích. Jednou z nejhezčích popínavých rostlin podzimu jsou přísavníky (Parthenocissus), které se na podzim exkluzivně vybarvují do zářivých barev. Zajímavé vybarvení listů rostlin podporuje dostatek slunečního svitu, proto vysaďte rostliny na takové místo, kde si alespoň část dne užijí dostatek slunce.

Okrasné trávy


Okrasné trávy se na podzim nezastřihují, ale svazují do jakéhosi „snopu“. Tím se zabrání, aby se voda dostala dovnitř trsu. Také kapradinám se listy neodstraňují. Přirozený opad listů sám zajistí ochranný kryt kořenů.

Autor: Ženy - E15


Vyšší trávy je třeba chránit spíš před ostrým zimním slunkem než proti mrazu. Nejjednodušší ochranou je přihrnout zeminu ke kořenům a stébla zabalit do jutového pytle nebo rákosové rohože, a kryt ovázat motouzem nebo drátem.


Chryzantémy


Právě nyní jsou květinářství a zahradnictví plné nádherně kvetoucích chryzantém různých barev. Chryzantémy mohou dekorovat zahrady a předzahrádky, ale i balkony prakticky až do pozdního podzimu, neboť obvykle snesou i pokles teploty pod 0 oC, i když některým druhům po prvním mrazíku, (zejména bílo a žlutě kvetoucím), zhnědnou květy.

Autor: Ženy - E15


Důležité je zeminu v květináči udržovat stále vlhkou. Po odkvětu se hrnkové chryzantémy mohou na jaře vysadit do trvalkového záhonu, kde příští rok opět vykvetou, i když tak nádherné zřejmě už nebudou.


Dýňová dekorace


Haloween už je téměř za dveřmi. Chcete-li do té doby uchovat dýně v nejlepší kondici, neukládejte je do sklepa, ale nechte je někde na čerstvém vzduchu. Třeba na balkóně nebo pod přístřeškem na zahradě. Nezapomeňte je však chránit před prudkými dešti a silnějšími mrazy. To by mohlo být pro tyto atraktivní podzimní plody jistou zhoubou.

Autor: Ženy - E15


Dýně můžete nechat i jen tak volně na trávnících v zahradě, kde se stanou zajímavou a obdivovanou podzimní dekorací. Lze při tom využít malé i větší dýně. Mimochodem, z některé pěkné dýně si můžete vytvořit typické svítidlo a do jeho výroby určitě zapojte i děti.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video