Podzimní měsíce ve znamení BIO | e15.cz

Podzimní měsíce ve znamení BIO

Pavlína Elfová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podzimní měsíce jsou období plného zahradního nasazení. Vaši pozornost budou potřebovat nejen trávníky a odkvetlé záhony, ale i nově plánovaná výsadba.

NEBOJTE SE SÁZET

Podzimní období je určené pro výsadbu okrasných i ovocných dřevin. Během podzimních měsíců můžete opět vysazovat prostokořenné sazenice jabloní, hrušní a ostatních ovocných stromků. Výjimkou nejsou ani ovocné keře. Přirozené vlhko a chladnější teploty umožní sazenicím dobře zakořenit a nehrozí, že by je poškodily vysoké teploty.

ZALOŽTE SKALKU

Jestliže máte na zahradě přebytečnou hromadu zeminy a pohráváte si s myšlenkou založení skalky, neváhejte. Přes zimu totiž získáte jednoho neocenitelného pomocníka, a to mráz. Díky němu si navrstvená zemina a kameny sednou, takže na jaře už budete vědět, na čem jste. K osázení pak použijte rostliny vhodné do skalek, tedy spíše suchomilné druhy trvalek a dřevin (rozchodníky, jalovce, hvozdíky, kostřavy, čilimníky).

PROHÁZEJTE KOMPOST

Pozornost věnujte také kompostu. Jeho obsah je dobré alespoň jednou do roka proházet. Urychlíte tak rozkladné procesy a dříve získáte tolik ceněné hnojivo. Po rozebrání konstrukce kompostéru převrstvěte jednotlivé vrstvy. Převrstvení je potřeba také tehdy, když vám kompost začíná zahnívat či se v něm rozmnožily plísně.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

OSTŘÍHAT!

Odkvetlé trvalky, které vás svými květy těšily celou sezonu, před zimou ostříhejte. Většina druhů se stříhá nízko u země a na jaře takto ostříhané rostliny bujně obrazí. Výjimkou jsou květiny, jejichž květy ponecháte přes zimu jako dekoraci na zahradě. K těm se řadí hlavně okrasné trávy.

ČISTÁ ZAHRADA

Nejlepší obranou před nemocemi a škůdci je podzimní prevence. To v praxi znamená, že napadené listy ze stromů a keřů nebudete kompostovat, ale spálíte je. Stejně tak i větve z ovocných dřevin, které jste ostříhali. Zahradu stále udržujte pletím, čímž předejdete zaplevelení na jaře.

POMOZTE ZVÍŘATŮM

Část zahrady vyčleňte pro přezimující živočichy. Přilákáte si tak do zahrady užitečné pomocníky a přirozené nepřátele škodlivých druhů hmyzu. Pro přezimování je ideální hromada listí nebo kamenů, do kterých se mohou hmyzáci na zimu schovat. Úhlednější a v zahradě ozdobnější jsou různé hmyzí domečky.

HLÍVY V SUCHU

Zatímco jarní cibuloviny jste v září zasadili do země, nyní naopak vyjměte cibule v létě kvetoucích druhů. Jsou to hlavně jiřinky a mečíky. Hlízy vyjměte ze země a na dobře větraném místě je nechte proschnout. Pak je uložte do papírového pytlíku nebo bedýnky s pilinami a skladujte v suchu a temnu.

PEČUJTE O TRÁVNÍK

Nastal čas zazimovat také trávník. Sekejte ho méně často a na vyšší výšku, od druhé poloviny měsíce pak vůbec. To mu poskytne dostatek času před zimou mírně obrůst, protože velmi nízký trávník je náchylnější k poškození. Pokud přihnojujete, přejděte na podzimní trávníkové hnojivo, které je sestavené speciálně pro toto období.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Pavlína Elfová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video