Pokojové květiny: Kapradiny (Nephrolepis exaltata) | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Pokojové květiny: Kapradiny (Nephrolepis exaltata)

Pokojové květiny: Kapradiny (Nephrolepis exaltata)
ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Kapradiny mají svěží vzhled, nepřetržitý rychlý růst a malé světelné nároky, proto jsou tak oblíbené. Jak o ně pečovat?

Popis: Kapradiny mají mnoho druhů (např. Nephrolepis exaltata) a všechny vyžadují světlý stín a vysokou vzdušnou vlhkost. Pak se jim bude dařit a budou skvěle doplňovat interiér našeho bytu. Ve své domovině žijí ve stínu vysokých stromů, nebo ve štěrbinách kůry stromů.

Umístění: V době vegetačního klidu by měly být umístěny na chladném stanovišti. V zimních měsících jim může škodit příliš vysušený domácí vzduch, proto přeneseme kapradiny do chladnějšího prostoru. Jinak mají malé světelné nároky.

Zálivka:. Vyžaduje středně bohatou zálivku. Během vegetace musí být zemina stále vlhká, ale ne přelitá. V přírodě kapradiny většinou najdeme na vlhčích stanovištích, ale ne přemokřelých. Kapradiny jsou stejně citlivé k úplnému vyschnutí kořenových balů jako k jejich delšímu nadměrnému přemokření. Rostlinám velmi prospívá rosení.

Hnojení: Hnojíme je velmi opatrně a protože rostliny výživu potřebují, prospívá jim každoroční přesazení do výživného substrátu s vysokým podílem humusu.

Množení: Množí se výtrusy, ale mnohem častěji dělením trsů rostlin.

Poznámky: Kapradiny mohou napadat červce a štítěnky. Jako ochrana slouží některé insekticidy, ale lépe je potírat listy ředěným lihem. Mšice odstraníme potíráním mýdlového roztoku.

Autor: Redakce
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!