Poradíte si s tříděním odpadu? | e15.cz

Poradíte si s tříděním odpadu?

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přece jen jsme v něčem opravdu dobří i v porovnání se zbytkem Evropy: třídíme odpad nejen ve městech, ale i ve vískách a osadách. Propracovali jsme se v této dovednosti na čelo Evropské unie, a stále u nás barevných kontejnerů na tříděný odpad přibývá.

K čemu je dobré třídit odpad?

Nakupujeme skoro všechno úhledně zabalené, zatavené, uzavřené a ještě uložené do umělohmotných sáčků a tašek. Spotřebujeme obsah a v koši se hromadí obaly – většinou plastové, sem tam nějaká sklenička, papírové letáky, noviny a do toho různé slupky a zbytky.

Kromě organických zbytků z kuchyně (a ty lze vhodit do kompostu), se dá všechen odpad vytřídit a odnést do označených kontejnerů. Vytříděný se dá znovu zužitkovat ve výrobě: staré sklo je základem při výrobě nového skla, zpracované plasty poslouží k výrobě nových plastů a stavebních materiálů, papír se dá několikrát recyklovat pro výrobu nového papíru.

Využitím tříděného odpadu se ušetří nejen životní prostředí, ale i spousta materiálu a energie. Až se budete v chladných dnech zachumlávat do teplé fleessové mikiny nebo pod deku, může vás hřát navíc pocit, že k jejich výrobě posloužilo padesát PET lahví, přeměněných na textilní vlákno.

Modrá je vždycky dobrá

Všechny kontejnery na tříděný papír jsou modré, a je jich po republice přes padesát tisíc. Ukládat do nich můžete lepenkové obaly (krabice), kancelářský papír, noviny, časopisy i skartovaný papír.

Nevadí kancelářské sponky, ani drátky ze sešívačky, z obálek nemusíte vytrhávat průhledná okénka. Jen bublinky z obálek, laminovaný a voskovaný papír by neměl do kontejneru přijít. Nepatří sem ani celofán a tvrdá vazba knih. Papír se dá až sedmkrát recyklovat, proto je o tříděný takový zájem.

Vytříděný materiál svážejí buď speciální vozy, nebo upravená popelářská auta na dotříďovací linky, kde se odstraní nevhodné příměsi. Pak už jdou slisované balíky papíru k odběratelům – buď do papíren nebo k jinému zpracovateli.

V papírnách se starý papír rozmáčí a rozmixuje, na sítech slisuje a suší na nový papír. Jiní výrobci z odpadního papíru vyrábí třeba tepelné izolace a přidávají papír do stavebních směsí. Část tříděného papíru končí v kompostárnách nebo výrobnách bioplynu.

Žlutá se v řadě neztratí

Plasty patří do žlutých nádob, bývají navíc označeny, do kterého kontejneru vhazovat jen PET lahve a kam patří ostatní plasty. PET lahve jsou nejžádanějším plastovým odpadem, vyrábí se z nich hlavně textilní vlákna na oděvy i koberce.

Ostatní plasty , jako jsou sáčky, tašky, fólie, různé kelímky a podobné obaly se po odvozu a vytřídění obvykle rozemelou a vyrábí se z nich nové fólie a plasty. Leckteré oplocení z plastových planěk, nebo zatravňovací dlažba mají svůj původ ve vytříděném odpadu.

Do kontejnerů na plast by neměl přijít ve větších kusech polystyren, raději ho odevzdejte ve sběrném dvoře, právě tak, jako molitan. Z lahví od nápojů nemusíte odstraňovat etikety, lahve od oleje buď vymyjte, nebo dejte do směsného odpadu.

Nemáte-li kontejner na plasty hned u domu, kelímky od mléčných výrobků nemusíte vyhazovat jen tak do koše. Stačí je vypláchnout a nemusíte se bát, že by vám tříděný odpad doma zapáchal.

Zelená je nejen tráva, ale i kontejnery na sklo

Skla přece jen v odpadu ubývá (však máme všechno v plastech), přesto se v každé domácnosti nějaký skleněný odpad najde. Sklo můžete ještě třídit podle barvy (je-li kontejner označen) na čiré a barevné.

Do skleněného odpadu nepatří keramika a porcelán. Třídění skla je velmi náročná operace, protože na čistotě suroviny závisí kvalita konečného výrobku. Třídící linky si poradí s etikatemi, kov a ostatní příměsi se všechny převážně odstraní. Poslední čištění mají na starost optoelektrická čidla.

Roztavené vytříděné sklo může představovat až osmdesát pět procent suroviny nového výrobku. Navíc lze sklo recyklovat neomezeně, zlevní se tak výrazně výroba obalového skla.

Ze střepů pro sklárnu nevhodných se vyrábí tepelné izolace (pěnové sklo, skelná vata a podobně).

Nápojový karton všude kolem nás

Obvykle šedý kontejner má výraznou oranžovou nálepku s označením, že slouží k odkládaní napojových kartonů. Krabic od mléka, různých mléčných nápojů (vypláchnuté nebudou zapáchat) a ovocných džusů jsou spousty, a i tenhle odpad se dá znovu využít.

Vysoce kvalitní papír na krabicích si odeberou papírny, zbytek materiálu se využije třeba jako palivo v cementárnách. Drcené kartony se také za vysokých teplot lisují na stavební desky podobné sádrokartonu, slouží i k výrobě podlahových desek.

Jestli ještě odpad netřídíte, zkuste to. Nezabere zdaleka tolik místa pokud lahve a krabice sešlápnete. Vypláchnuté obaly vám nezamoří byt ani dům nějakým nepříjemným „čuchem“, a nemusíte si ani pořizovat speciální nádoby za drahé peníze. Za trochu námahy třídění odpadu určitě stojí, ne?

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video