Potpourri provoní pro vaši domácnost | e15.cz

Potpourri provoní pro vaši domácnost

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Používáte ve své domácnosti chemické osvěžovače vzduchu z obchodu? Pak se ale připravte na to, že spolu s vůní můžete dýchat i směsi chemických látek jako například benzen, toluen, xyleny a styren.

Dnešní trh nabízí opravdu hodně přípravků k odstranění pachů z kuchyně, toalety, z tabákového kouře, nebo zkrátka k provonění domácnosti. Je libo levandulovou, citronovou, květinovou, borovicovou vůni? Prosím, máte ji mít, ale spolu s ní i další chemické látky, po kterých už ale zajisté netoužíte.  Příjemných vůní u vás doma se ale vzdát nemusíte, protože je tu přírodní alternativa, která na rozdíl od těch chemických voní bez toho, aby poškozovala naše zdraví:

Potpourri
Potpourri jsou misky nebo nádoby naplněné směsí voňavých sušených květin a éterických olejů, které jsou snadné na přípravu, hezky voní a také vypadají velmi dekorativně. Variací je mnoho, záleží na vkusu a nápadech každého z nás. Základ většinou tvoří květní lístky růží a éterické bylinky jako levandule, heřmánek, meduňka, rozmarýn, mateřídouška, černý bez, šeříky, heřmánek, použít lze také koření jako skořice, hřebíček,  muškátový oříšek, sušenou kůr z pomeranče neb citronů. Rostliny sbíráme za slunného počasí po oschnutí rosy a sušíme je na vzdušném a stinném místě, aby si uchovaly svou barvu. No a pak do potpourri patří také některý z éterických olejů dle vlastního výběru.

Základní potpourri
Do skleněné uzavíratelné nádoby vložte 1 šálek květních lístků růží, 2 šálky levandule a po půl šálku dalších bylinek a květů dle vlastního výběru. Pokapeme je esensiálním olejem, přidáme sušené koření nebo kůru z citrusů a směs promícháme. Nádobu uzavřeme a necháme měsíc stát, aby olej pronikl do bylinek. Jednou týdně promíchejte, aby se vůně spojily. Pak směs nasypte na dekorační misku a když vůně vyprchá, přikápněte opět éterický olej.

Domácnost vám provoní i některé pokojové rostliny:
Jasmín (Jasminum officinale) - výrazná popínavka s tmavozelenými listy a a s voňavými bílými květy, které prospívá slunce nebo polostín.
Gardénie jasmínová (gardenia jasminoides) -má bílý květ s těžkou a silnou sladkou vůní.
Hyacint - hyacint šíří jemnou vůni, jakmile se na stonku rozvine první květ.  

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery