Povídání o bylinkách - Bez černý (Sambacus nigra) | e15.cz

Povídání o bylinkách - Bez černý (Sambacus nigra)

ZDROJ: Ženy - E15

Rufina

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bez černý, kdo by neznal tento keř. Roste všude, protože je velmi nenáročný na půdu i klima. Na jaře ho poznáme podle jeho krásných bílých květů připomínajících talíře nebo hlavičky květáku.

Chutná i léčí

A pokud budeme chtít, tak si ho jako květák také můžeme obalit. Květy natrháme a lehce omyjeme pod tekoucí vodou a nakonec obalujeme ve vajíčkovém těstíčku, pak jen osmažíme a máme placičky plné vitamínů a minerálů. Je to taková zdravá svačinka.

Květy bezu mají totiž tu zázračnou schopnost, že nám po zimě vyčistí krev a posílí organismus. Dále nám posílí i činnost srdce, takže pokud trpíme srdečními nemocemi, tak je to pro nás ta pravá bylinka.

Na bezu nejsou jen květy, ale pochopitelně i listy a ty také můžeme použít na léčení. Listy natrháme, omyjeme pod tekoucí vodou, abychom smyli nečistoty, a pak je rozmačkáme.Takto připravené listy používáme na různé řezné rány, které takto ošetřené nejenže nehnisají, ale dříve se zacelí.

Pokud trpíme na unavené oči (což v současné době asi většina z nás, protože civilizační chorobou začínají být právě i oční vady - počítače si vybírají svou daň), tak si rozmačkané listy na oči přikládáme. Za nedlouho budeme mít zase oči jako rys.

A nakonec nemohu zapomenout na bezinkové víno, které nejenom dobře chutná, ale může nám po celou zimu dodávat léčivou sílu tohoto zázračného stromu.

Starodávné rituály

Ale opravdová síla toho stromu či keře, chcete-li, je jinde. Staří Druidové ho používali jako univerzální magickou rostlinu. Bez sloužil na výrobu kouzelných magických hůlek a holí, pro kouzelné rituály. Každý Druid měl tu svou a ta ho provázela i na jeho poslední cestě.

Bez před domem chránil před zlem, zloději, hady, nemocemi. Kdo by porazil bez, byl vystaven nezdaru do konce života a jedinou záchranou pro hříšníka bylo vysazení nového stromu. Pak mu bylo odpuštěno.

Pokud i vy chcete zjistit, zda je bez kouzelný, v době letního slunovratu najděte ten nejbližší a stoupněte si pod něj. Pokud je vaše duše čistá, spatříte to, co dávní Druidové. Spatříte skřítky a pokud ne, nevadí, udělejte si víno a za dlouhých zimních večerů při jeho pití o nich začněte snít a kdoví…

Zdroj: www.vestenionline.cz

Autor: Rufina

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video