Pračky umí stále více | e15.cz

Pračky umí stále více

Ivan Verner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dobrá automatická pračka by měla nejen kvalitně prát, ale i šetřit vodou, elektrickou energií a pracími prášky. Výrobci navíc přicházejí stále s dalšími novinkami.

Výběr nové pračky je tedy poměrně složitý úkol, protože kromě toho, co všechno pračka umí, musíme brát v potaz, co od ní chceme, a v neposlední řadě i to, kam ji doma můžeme umístit. Jako první bychom asi měli vzít v úvahu, jak velkou kapacitu pračky potřebujeme. Údaj o množství prádla, které ten který model zvládne, je udáván v kilogramech. Málokdo z nás si však dovede představit, jaké množství prádla to představuje.

Prodejci i výrobci to často demonstrují na froté ručnících a osuškách, které ovšem nejsou špinavé, ale čisté a nadýchané, tudíž lehké a objemné. Jenže my nebudeme prát jen osušky, ale také džíny a bundy, popřípadě jiné těžší oblečení. Přitom je dobré si uvědomit, že není vhodné pračku zatěžovat pokaždé na maximum, ačkoli chybou bude i pořízení modelu, který nebudeme naplno využívat, což znamená zbytečně velkou počáteční investici.

ŠTÍTEK POMŮŽE V ORIENTACI

Každá pračka musí být vybavena takzvaným energetickým štítkem, který je naším dobrým pomocníkem při výběru, protože z něj vyčteme celkem bez problémů orientační údaje, například o spotřebě energie, účinnosti praní a účinnosti odstředění. Termín orientační je namístě, protože se všechny údaje vztahují k určitému režimu praní nebo odstřeďování textilií přesně dané kvality. Je to logické, protože jinak by nemohly být přístroje od různých výrobců srovnávány. My však musíme počítat s tím, že jiné programy než onen kalibrační pak mohou být daleko náročnější.

Počet otáček odstřeďování a jeho účinnost jsou také důležité údaje, ale i zde bychom měli být opatrní - vysoké otáčky sice znamenají sušší prádlo, a jestliže máme zároveň sušičku, určitě tuto vlastnost využijeme, ovšem sušíme-li klasicky, nebudou otáčky tak důležité, a naopak nás čeká vyšší investice do pračky. Energetický štítek také hodnotí spotřebu vody a hlučnost jak při praní, tak při ždímání. Hlučnost je samozřejmě důležitým faktorem, který ovlivní například to, zda budeme využívat možnost prát v době, kdy pračka poběží na takzvaný noční proud. Intenzitu hlučnosti snižují nové invertorové motory (které se už staly téměř standardem), dobré vyvážení pračky a u některých výrobců technologie, které lépe rozloží prádlo uvnitř bubnu.

Bydlení, stavby, reality květenAutor: Ženy - E15

S PRACÍMI PROSTŘEDKY OPATRNĚ

Měli bychom mít také na paměti, že údaje od výrobců pracích prostředků o dávkování na jejich obalech nejsou rozhodně podhodnoceny. Sami od sebe dávku nezvyšujme, protože to určitě neznamená, že prádlo vypereme lépe. Je známou skutečností, že uživatelé praček utratí při jejich provozu nejvíce peněz právě za prací prostředky, teprve za tím jsou náklady na energii a vodu.

K úsporám ale napomáhají i některé nové programy či právě prací prostředky, které podle výrobců dovedou vyprat ve vodě teplé jen dvacet stupňů Celsia stejně kvalitně jako ve trojnásobně teplé. Je ale potřeba se ve všech těch novinkách umět orientovat a také si dopředu před koupí říci, zda všechny využijeme.

Právě údaj o spotřebě vody na energetickém štítku nenapovídá, jakým způsobem konstruktéři vodu šetří. Mohou při namáčení využít sprchování, což je efektivnější, než když prádlo v bubnu pračky projíždí hladinou vody, ale úspory při máchání se pak v kombinaci s nešetrným dávkováním pracích prostředků mohou projevit tím, že na prádle zůstanou jejich zbytky. Můžeme pochopitelně nastavit intenzivnější máchání, ale s tím údaj na štítku už nepočítal.

PODÍVEJME SE NA BUBEN

Výhody a nevýhody praček předem či horem plněných jsou obecně známy a místo toho se raději podíváme dovnitř pračky na její buben, jehož vlastnosti výrazně ovlivňují kvalitu praní. V zásadě lze říci, že čím je buben větší, tím bude k prádlu šetrnější, lépe rozpustí prací prostředky a kvalitněji vymáchá. Měli bychom v něm nechávat dostatek volného prostoru pro pohyb a mechanické tření prádla a plnit ho tak ze čtyř pětin kapacity.

U bubnu bude záležet také na tvaru a velikosti perforace. Příliš velké otvory, které usnadní průnik vody, nejsou šetrné k prádlu, na němž se pak tvoří odstředivou silou při ždímání a vtlačení látky do otvorů v bubnu takzvané žmolky. Menší zabrání proniknutí prádla při odstřeďování, jinak tvarovaná perforace zase napomáhá rychlejší cirkulaci vody během praní, které je pak účinnější.

Voštinové stěny s plástvovou strukturou vytvoří mezi bubnem a prádlem vodní film, díky němuž nevznikají na prádle nepříjemné žmolky, různě tvarované lamely pak pomáhají lepšímu proprání či zabrání přilnutí prádla při ždímání, takže se tolik nepomačká. Pračka může být také vybavena parním generátorem, jenž doplní klasické programy, popřípadě ho lze navolit jako zcela samostatný. Horká pára přispívá ke snížení energetické náročnosti, dokáže odstranit pachy, a tak se hodí i k osvěžení nošeného (nikoli špinavého) oblečení. Páru využijí i alergici díky schopnosti páry likvidovat bakterie a alergeny.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Ivan Verner

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video